Szabadságkoncert: A kiskőrösi evangélikus Gospel Sasok és a mezőtúri református kórus tagjai lesznek az Omega együttes vokálja

Szabadságkoncert: A kiskőrösi evangélikus Gospel Sasok és a mezőtúri református kórus tagjai lesznek az Omega együttes vokálja

Share this content.

Forrás: MTI, szöveg: evangelikus.hu. Fotó: Koszticsák Szilárd
Budapest – Koncerttel, valamint kiállítással emlékezik a Terror Háza Múzeum a 25 évvel ezelőtti rendszerváltoztatásra. A kiállítás a vasfüggöny lebontását és a páneurópai pikniket idézi meg, amikor a Magyarországra érkező keletnémet polgárok előtt magyarok nyitották meg az utat a szabadságba, Ausztria felé. Hétfő este a Hősök terén – a Terror Háza Múzeumot működtető közalapítvány szervezésében – ingyenes Szabadságkoncertet ad a Scorpions és az Omega. Ez utóbbi együttes vokálja a kiskőrösi evangélikus Gospel Sasok és a mezőtúri református kórus tagjai lesznek – tudta meg szerkesztőségünk Lupták György evangélikus lelkésztől. Az alábbiakban a koncertről megjelent cikkeket gyűjtöttük össze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Négy évtizeddel ezelőtti a két zenekar barátsága 

Csaknem négy évtizede kötött barátságot egymással az Omega együttes és a hard rock német sztárzenekara, a Scorpions. Június 16-án a Hősök terén az ingyenes Szabadságkoncert jegyében mindkét csapat fellép.

„Amikor néhány hónappal ezelőtt megkerestek minket a Szabadságkoncert ötletével, az jutott eszünkbe, hogy a Scorpionst is meg kellene hívni, mert a német csapat bevonásával sokkal kifejezőbb lenne a rendszerváltoztatás 25. évfordulójára megemlékezni" - mondta Kóbor János, az Omega énekese az MTI-nek.

Az ingyenes koncert a Nagy Imre és mártírtársai 1989-es újratemetése, valamint a rendszerváltoztatás 25. évfordulója alkalmából szerveződő, Közös siker elnevezésű eseménysorozat része, amelynek fővédnöke Áder János köztársasági elnök.

Az Omega már 50. születésnapi, jubileumi évében tervezett egy koncertet a Hősök terére, az végül nem valósult meg, helyette a Sportarénában játszottak 2012 októberében.

„Az a koncert véglegesen lezárt az Omega történetében egy korszakot, az együttes túlnőtt azon, hogy egy öttagú rockzenekar legyen. Már régóta egy olyan produkció, amelynek szerves része egy kiegészítő csapat Szekeres Tamás gitárossal, Gömöry Zsolt billentyűssel és a többiekkel, valamint a nagyzenekar és a nagykórus. Most is velünk lesz a Danubia Szimfonikus Zenekar" - mesélte Kóbor János.

Mint mondta, biztos, hogy még soha nem játszottak annyi ember előtt, mint ahányan június 16-án valószínűleg ott lesznek a Hősök terén és környékén az ingyenes eseményen. Elképzelhető, hogy akár százezer ember lesz kíváncsi az Omegára és a Scorpionsra.

Hangsúlyozta: a június 16-ai Hősök terei estet nem úgy kezelik, mint egy koncertet, inkább egyfajta eseményként. Előbb az Omega fog mintegy egy órát játszani, majd a Scorpions jön, végül néhány számot közösen fognak előadni. Kóbor János leszögezte: nem előzenekarként játszanak a Scorpions előtt, mint ahogy négy évtizeddel ezelőtt, a hetvenes évek közepén a német hard rock csapat sem az akkor ismertebb Omega előzenekara volt közös nyugat-európai turnéjukon.

„Az 1976-ban egy német kiadónál megjelent Time Robber (Időrabló) lemez a csúcsidőszakunk volt, a koncerteken együtt játszottunk Franciaországban, a Benelux-államokban, Nyugat-Németországban és Svájcban. Nagyon jó viszonyba kerültünk a Scorpions két őstagjával, Klaus Meine énekessel és Rudolf Schenker gitárossal, de a többiekkel is, akkor ott gitározott Uli Roth is. Nem volt köztünk rivalizálás, más típusú zenét játszottunk, ők hard rockot, mi space-rockot" - jegyezte meg az énekes.

A Scorpions a nyolcvanas évekre lett világszerte ismert, befutott zenekar, később a rendszerváltozásnak az 1991-ben írt Wind of Change című dallal állítottak emléket. Három évvel később Meine és Schenker fellépett az Omega népstadionbeli esős koncertjén; Kóbor és Meine együtt énekelte magyarul a Fekete pillangót, angolul a Wind of Change-t. Ezt viszonozta 2009-ben Budapesten a Sportarénában, majd Kassán a Scorpions-koncerten Kóbor János és Molnár György gitáros. A Scorpions 1995-ben angol nyelven, White Dove címmel feldolgozta a Gyöngyhajú lányt.

Az Omega az elmúlt években a rocktól elszakadó, új értelmezésű átiratokat készített régi dalaira, ebből a Rapszódia és a Szimfónia után a tavaly ősszel elkezdődött Oratóriummal lett trilógia. Az Omega Oratórium CD még tavaly év végén jelent meg, ezt néhány hete követte a Szegedi Dómban és a Debreceni Református Nagytemplomban adott koncertekből készített Omega Oratórium Adventi koncertek című élő felvétel CD-n és DVD-n.

„Az Oratórium alapgondolata, hogy templomban adjuk elő, tehát nem minden Omega-dal fér bele a koncepcióba. Eredetileg csak egy alkalomról volt szó, december 1-jén Szegeden a bátaszéki katolikus templom tornyának felújítása érdekében. De olyan nagy sikerünk volt, hogy a szimfonikus hangszerelésekben nagy szerepet játszó Gömöry Zsolttal úgy döntöttük, ezt folytatni kell, és végül mind a négy adventi hétvégén volt egy templomi koncert" - tette hozzá.

Az Omega Oratórium projektben a rockzenekarból hárman vesznek részt, Kóbor János mellett Benkő László billentyűs és Debreczeni Ferenc dobos. A koncertek folytatódnak, most szombaton, május 31-én a békéscsabai Evangélikus Nagytemplomban lépnek fel, majd a produkció a templomból szabadtéri helyszínekre vonul át, július 19-én Tatán, egy héttel később Gyöngyösön, augusztus 8-án pedig - a Nagyon Balaton rendezvénysorozat részeként - a siófoki szabadtéri színpadon lesz látható és hallható.

„Külföldön is érdeklődnek az Omega Oratórium iránt, tizenkét németországi templomtól és Lengyelországból is kaptunk megkeresést, a közelmúltbeli marosvásárhelyi koncert után további erdélyi és felvidéki templomi fellépések is várhatók" - mondta Kóbor János az MTI-nek.

Az Omega, minden idők egyik legsikeresebb magyar rockzenekara 1962-ben alakult. A hatvanas évek második felében első közép-kelet-európai zenekarként turnézhatott az Egyesült Királyságban. Világszerte több mint 50 millió albumot adott el, itthon eddig tizenhat stúdiólemez mellett több válogatás, koncertalbum és DVD jelent meg. A zenekarban Kóbor János, Benkő László, Debreczeni Ferenc és Molnár György mellett Mihály Tamás játszik basszusgitáron.

A Scorpions elődjének számító zenekar 1965-ben alakult, az első lemez 1972-ben jelent meg, az együttes százmilliónál is több eladott albummal, számos arany- és platinalemezzel rendelkezik, és az Echo-díjtól a World Music Awardig számos jelentős zenei elismerést megkapott. A zenekar "világkörüli búcsúturnéja" keretében legutóbb 2011 júniusában játszott a Budapest Sportarénában. Jelenlegi felállásában Klaus Meine és Rudolf Schenker mellett Matthias Jabs gitározik, James Kottak dobol, Pawel Maciwoda basszusgitározik.

Klaus Meine a közös fellépésről

Háromgenerációs közönsége támogatásával továbbra is teljes erővel dolgozik a Scorpions, a hard rock német sztárzenekara, amely új lemezzel és egy filmmel is készül az alapításának ötvenedik évfordulójára, a következő koncertjét pedig az Omega együttessel adja Budapesten.

Az Omega 1994-es a népstadionbeli koncertjén „feltűnt nekünk ez a gyönyörű dal" - mondta az MTI-nek Klaus Meine énekes, aki a Scorpionst alapító gitárossal, Rudolf Schenkerrel volt vendég a koncerten. „Nagyon megtetszett, ezért feldolgoztuk és az új verzióval vettünk részt egy jótékonysági akcióban, a ruandai népirtásban megárvult gyermekek javára szervezett (1995-ös németországi) koncerten, most pedig újra elővesszük".

A Scorpions és az Omega a hetvenes évek közepén barátkozott össze, amikor együtt turnéztak Nyugat-Európában. Közös vonásuk, hogy mindkettő „nagyon erős koncertzenekar, amely a karrierjét a fellépésekkel és a rajongók támogatásával építette fel" - emelte ki a Scorpions énekese.
    A Hősök terén a rendszerváltás korának egyik legismertebb dalát, a Wind of Change-et is előadják. A dal a Szovjetunióban adott koncerteken szerzett benyomások lenyomata, és 1989 szeptemberében, még a berlini fal leomlása előtt keletkezett - mondta Klaus Meine, a rockhimnusz szerzője.

Felidézte, hogy 1988-ban az akkori Leningrádban egymás után tíz este teltház előtt játszottak egy sportcsarnokban, és 1989 augusztusában felléptek a „szovjet Woodstock" néven is emlegetett Moszkvai Békefesztiválon.

„Azt éreztük, hogy a világ a szemünk láttára alakul át" - mondta Meine, aki szerint talán azért sejtették meg a dal címébe foglalt „változás szele" közeledtét, mert a második világháború után felnőtt német nemzedék tagjaiként erősebb volt bennük az érzékenység, mint a Moszkvai Békefesztiválon fellépő amerikai sztáregyüttesek, például a Bon Jovi tagjaiban, akik csak „a rock n' rollt akarták elvinni a Szovjetunióba".

„Volt valami a levegőben, és amikor hazaértünk Moszkvából, meg akartam fogalmazni ezt az érzést, a változás és a békésebb világ iránti remény érzését" - mondta a Scorpions frontembere a Wind of Change keletkezéséről, hangsúlyozva, hogy a remény alig néhány héttel később beigazolódott, de a dal az ukrajnai válság közepette még mindig aktuális.

A zenekar jövőre ünnepli az alapításának 50. évfordulóját, és nem tervezi pályafutása lezárását. Az utóbbi időszakban évente nagyjából száz koncertet adtak, rendre "drasztikusan megfiatalodott" közönség előtt.

„Nem akarom magunkat a Rolling Stoneshoz hasonlítani, de az biztos, hogy mi is háromgenerációs rockzenekar lettünk" - mondta Klaus Meine. Szerinte a Scorpions zenéje ugyan régmúlt évtizedekben gyökerezik, de "túlélte" például a punkot és az alternatív mozgalmat, és ma is releváns.

A Scorpions zenéjének „időtlenségét" jelzi az 5,3 millió követő is a Facebookon, akiknek életkora jellemzően 16 és 28 év között van - jegyezte meg.

Kiemelte, hogy a rajongók ragaszkodása a munka folytatására, új kihívások keresésére ösztönöz. Így legutóbb az MTV zenecsatorna akusztikus (unplugged) sorozatában adtak három koncertet Athénban - az MTV Unplugged történetében egyedülálló módon szabad téren -, és éppen a napokban fejezték be az akusztikus program németországi turnéját, amelyet európai koncertkörút követ.

Az idén kevesebbet lépnek fel, de dolgoznak egy jubileumi albumon, amelyen új szerzemények, kiadatlan dalok és feldolgozások lesznek. Az utóbbi években a zenekart elkísérte egy forgatócsoport, amely Budapestre is velük tart. A friss anyagból és archív felvételekből már formálódik a Scorpions történetét feldolgozó film, amely ugyancsak jövőre, az alapítás évfordulóján kerül a mozikba - mondta Klaus Meine.

A német labdarúgó-válogatott a Szabadságkoncerttel nagyjából egy időben lép pályára először a brazíliai világbajnokságon. A Scorpions zenészei közül többen nagy rajongói a labdarúgásnak, köztük az énekes, aki reméli, hogy a szállodában vagy a Hősök terén az öltözőben tudják követni a Portugália elleni mérkőzést. A német csapat kilátásairól azt mondta, nagy eredmény lenne, ha Joachim Löw gárdája eljutna az elődöntőig. Minden egyéb „csak ráadás" - mondta az MTI-nek Klaus Meine.

Az 1965-ben Hannoverben alapított Scorpions 1986-ban lépett fel először Budapesten, a Monsters of Rock fesztiválon, legutóbb pedig 2011 júniusában koncerteztek a magyar fővárosban, a Papp László Sportarénában. Klaus Meine 1969 végén csatlakozott a legendássá vált zenekarhoz.

Koncerttel, kiállítással emlékezik a Terror Háza Múzeum a rendszerváltoztatásra

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója az MTI-nek elmondta, hétfőn nyitják meg, Átlépni a szabadságba címmel legújabb, a múzeum épülete előtt a nyár végéig látogatható szabadtéri kiállításukat, amellyel az 1989-es páneurópai pikniken történteknek, a vasfüggöny lebontásának kívánnak emléket állítani, valamint köszönetet mondani azoknak a civileknek, illetve közszereplőknek és politikusoknak, akik akkor önfeláldozóan és bátran az NDK polgárainak segítségére siettek.

A történész arra hívta fel a figyelmet, hogy sokan voltak, akik lelkészként, szervezőként segítették a keletnémeteket, vagy olykor „csak" azzal, hogy gondoskodtak róluk, főztek a számukra. Elmondta: azzal is tisztelegni kívánnak előttük, hogy hétfővel kezdődően egy hónapon keresztül, minden este a Terror Háza Múzeum előtti pengefalra vetítik majd ki fényképeiket, mert fontosnak tartják, hogy példájukat az újabb generációk is megismerjék. A főigazgató arról is beszélt: azt szeretnék bemutatni a kiállítással, hogy milyen civil kezdeményezések segítették a keletnémeteket abban, hogy „átléphessenek a szabadságba". Szavai szerint az ő segítségük vezetett az NDK delegitimálásához, és ezzel bukásához, a berlini fal lebontásához, majd Németország és végső soron Európa újraegyesítéséhez.

Schmidt Mária közölte, hétfő este fél 7-re a Hősök terére ingyenes Szabadságkoncertet is szerveznek, ahol az Omega és a Scorpions együttes lép fel, és amelyre mindenkit szeretettel várnak. Úgy fogalmazott, fontos, hogy „néha megálljunk és együtt örüljünk annak, amit közösen elértünk". Azt mondta, a magyarok jogosan lehetnek büszkék arra, hogy 25 évvel ezelőtt a magyar társadalom békésen, de határozottan legyőzte a kommunizmust, kivívta szabadságát, nemzeti függetlenségét és így léphetett át a XXI. századba. Kiemelte, mindaz, ami 1989-ben, 1990-ben történt, a magyar nemzet sikere, azt a magyar polgárok érték el; a szabadságot nem kívülről kapta Magyarország vagy a régió, hanem maga vívta ki. Utalt arra, hogy az 1980-as évek második felétől kezdődően nagyon aktívak voltak az emberek, százezrével mentek tüntetni, illetve felvonulni „a Szentatya magyarországi látogatásakor", a bős-nagymarosi vízlépcső, az erdélyi falurombolás ellen vagy Nagy Imre 1956-os mártír miniszterelnök és társai újratemetésekor.

Schmidt Mária felhívta a figyelmet arra, hogy 1989-ben olyan antikommunista forradalom zajlott, amelyben közösen vettek részt széles néprétegek, ezért is érezheti minden magyar polgár a saját sikerének az elért szabadságot, a régió többi polgárához hasonlóan.

Ötvenhatos mártírok hozzátartozói tiltakoznak az esti koncert ellen

Ötvenhatos mártírok több hozzátartozója tiltakozik az 1956-os mártírok emléknapján a Hősök terén hétfő este megrendezendő Omega- és Scorpions-koncert ellen. Erről Jánosi Katalin, Nagy Imre miniszterelnök unokája tájékoztatta az MTI-t.

A közleményben - amelyet Jánosi Katalin mellett Maléter Pálné, Maléter Pál özvegye és Szilágyi Júlia, Szilágyi József leánya is aláírt - úgy fogalmaznak „tiltakozunk a durva, kegyeletsértő kormányzati rendezvény" ellen.

Kifejtették: ahogy október 6., úgy június 16. is nemzeti gyásznap. Az aradi vértanúk emléknapját sem keresztelik át a béke napjára, a Batthyány-emlékmécsesnél sem rendeznek az egykori miniszterelnök halála alkalmából táncmulatságot „vagy Aradon, az emlékműnél Madonna-koncertet október 6-án" - tették hozzá.

„Június 16. Nagy Imre és mártírtársai kíméletlen meggyilkolásának, a hazáért hozott áldozatának, vértanúhalálának emléknapja, mely semmiképp sem lehet a +szabadság napja+ és a gyásznapon semmiképp sem táncolhatnak-vigadhatnak katartikus gyászszertartásuk helyszínén!" - hangsúlyozták.

A közlemény szerint „embertelen és sértő" (ahogy egy kormányzati alkalmazott említette:) „örömünnepet" rendezni a gyászszertartás helyszínén. "Ez történelmünk fontos eseményeinek hazug átírására tett gyalázatos kormányzati kísérlet, mely újabb bizonyítéka a regnáló hatalom otromba érzéketlenségének" - fogalmaztak.

Az aláírók „minden jóérzésű magyar hazafit" és az említett zenekarokat arra kérik: ne sértsék meg Nagy Imre, Maléter Pál, Gimes Miklós, Szilágyi József, Losonczy Géza, és az összes 1956-os mártír emlékezetét. „Hajtsunk fejet, emlékezzünk csendben, méltó módon hőseinkre, vértanúinkra!" - olvasható a közleményben. 

A Nagy Imre és mártírtársai 1989-es újratemetése, valamint a rendszerváltoztatás 25. évfordulója alkalmából rendezett emléknap állami rendezvényeinek kezdeteként hétfő reggel katonai tiszteletadással tartottak koszorúzási ünnepséget az egykori miniszterelnök szobránál Budapesten, a Vértanúk terén.

Az állami rendezvényeken a rendszerváltoztatás egyik legfontosabb állomására emlékeznek, arra, hogy az áldozatokat 1989. június 16-án mártíroknak kijáró, méltó tiszteletadás mellett ravatalozták fel a Hősök terén, majd temették újra a rákoskeresztúri Új köztemetőben.

A rákoskeresztúri Új köztemetőben, a felújított nemzeti emlékhelyen 11 órakor kezdődik a megemlékezés, az ünnepi beszédet Áder János köztársasági elnök mondja. Utána a visegrádi együttműködés - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - országainak köztársasági elnökei és a német államfő részvételével katonai tiszteletadás mellett megkoszorúzzák az emlékhelyet, majd virágot és mécsest helyeznek el Nagy Imre sírjánál.

Délután a Terror Háza Múzeumban sajtótájékoztatót tartanak a kommunizmus áldozatainak számbavételéről szóló magyar-német együttműködésről. 

Este nyolc órakor magyar, cseh, szlovák, lengyel és német zeneszerzők műveiből ünnepi koncert kezdődik a Pesti Vigadóban.

Az emléknap kiemelt kísérőprogramjaként és a Közös siker elnevezésű, a rendszerváltoztatás 25. évfordulója alkalmából meghirdetett eseménysorozathoz kapcsolódóan kora este a Hősök terén ingyenes Szabadságkoncerten lép fel az Omega és a német Scorpions együttes.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!