A konferencia úrvacsorai istentisztelettel kezdődött a legnagyobb indonéz evangélikus közösség, a batak egyház (HKBP) egyik templomában, majd a résztvevők a „Mint a folyóvíz mellé ültetett fa” (Zsolt 1,3) biblia mottó jegyében tartották meg tanácskozásukat.
A központi téma az éves jelentések elfogadása mellett a 2017-es jubileumi év és azon belül a namíbiai Windhoekba tervezett tizenkettedik nagygyűlés előkészítése volt.
Nyilatkozat Indonéziával kapcsolatban
A medani konferencián az LVSZ Tanácsa átélhette és közvetlen közelről tapasztalhatta meg azt, milyen a keresztények, ezen belül is a lutheránus kisebbségi egyház élete egy muszlim országban. Az Indonéziáról szóló nyilatkozatában a tanács Istennek adott hálát azért, hogy élő és hű bizonyságot tudnak tenni mellette az indonéz testvérek. „Az LVSZ Tanácsa csatlakozik az itteni egyházakhoz és támogatja őket a vallásszabadság, a vallásközi szolidaritás ügyében, az emberi igazságtalanság ellen tett lépéseikben és a szükséget szenvedők felé nyújtott segítségben. Továbbá forszírozza a különböző vallási csoportokat a dialógus folytatására és az igazságos, békés egymással való együttélésre” - áll a nyilatkozatban.
Német nyelven ezt itt olvashatják: Erklärung zu Indonesien
Nyilatkozatot tettek a klímaigazságosságról is
A tanácsülés keretében a résztvevők a klímáért való böjt nevű akcióban is részt vettek, hogy ezzel is támmogassák a #fastfortheclimate kampányt, amelyet a varsói ENSZ-klímakonferencián (COP 19) az LVSZ delegáció hívott életre 2013 novemberben. Nyilatkozatában az LVSZ megerősítette a klímavédelemért vállalt elkötelezettségét, amelyeket már a korábbi nagygyűlések és tanácsülések is szorgalmaztak. A továbbiakban arra szólították fel a tagegyházakat, hogy szervezetként a gyülekezeti élet valamint az egyes emberek életében is szorgalmazzák a természetvédelmet, a teremtésvédelmet. A nyilatkozatot itt olvashatják: Erklärung zu Klimagerechtigkeit | Fast for the Climate
A Szahara déli részén zajló erőszak ellen is felszólaltak a tanácstagok
Az afrikai LVSZ tagegyházak, amelyek a Szaharától délre helyezkednek el, az elmúlt hónapokban különböző állásfoglalásokat adtak ki, amelyekben a régió országaiban zajló erőszakhullám ellen szóltak, így az iskolás lányok elrablása vagy a nigériai nők megerőszakolása ellen. A tanácsülésen most a tanácstagok is kifejezésre juttatták azt a véleményüket, hogy osztoznak a tagegyházak fájdalmában és elítélik az erőszak mindennemű formáit. Arra szólították fel a feleket és a nemzetközi közösségeket, hogy azonnali intézkedésekkel segítsék elő azt, hogy a fogvatartottak kiszabadulhassanak és a jövőben ilyen esetek ne történhessenek meg. A nyilatkozatot itt olvashatják: Erklärung zur Gewalt im Afrika südlich der Sahara
Imádkozzunk az ukrajnai emberekért!
A Lutheránus Világszövetségnek van egy tagegyháza, amelynek a Krím-félszigeten is vannak gyülekezetei. Ezt az egyházat érzékenyen érinti a jelenlegi nyugtalan állapot, ezért az LVSZ Tanácsa nyilatkozatában az ukrán emberekért való imádságra szólított fel. A nyilatkozat szövege: Erklärung zur Ukraine
A szent helyekről is rendelkeztek
A 2014-es tanácsülésen megerősítették a szent helyekkel kapcoslatos egyetemes kódexet, amelyet különböző vallási vezetőkkel és szakértőkkel folytatott konzultációk alapján fogalmaztak meg. A nyilatkozatban arra bátorították a tagegyházakat, hogy támogassák a különböző kontextusokban a kezdeményezéseket és arra szólították fel az Egyesült Nemzeteket, hogy a kódex szellemében hozzanak egy összegzést e témában. A nyilatkozat szövege itt tekinthető meg: Erklärung zum Universellen Kodex für den Umgang mit Heiligen Stätten
„Üdvözölni az idegeneket”
Miután az LVSZ Tanácsa még a 2013-as ülésén kiadta az „Üdvözölni az idegeneket” című, vallási vezetőknek szóló magatartási gyűjteményét, ezt eljuttatták a világ vallási vezetőihez. A jelenlegi nyilatkozatban arra bátorították a helyi gyülekezeteket és a hívő embereket, hogy építsenek ki jó kapcsolatot az idegenekkel, legyenek nyitottak a bevándorlókkal szemben és legyenek nagyobb bizalommal másokkal szemben, valamint bízzanak Isten támogatásában. A nyilatkozat szövege itt tekinthető meg: Erklärung zu dem Dokument „Fremde willkommen heissen“
Változások a részlegek tekintetében
A konferencián a teológiai és ökumenikus kapcsolatok bizottságának javaslatára a tanács elfogadta a lutheránus-református közös bizottság jelentését. A „Communion: On Being the Church“ című dokumentum az egyház tanítására koncentrál és esettanulmányokat tartalmaz, amelyek azt mutatják be, hogy a református és lutheránus egyházak a különböző régiókban hogyan fejtik ki közös missziói tevékenységüket, valamint gyakorlati javaslatokkal is szolgál a közös munkát illetően. A tanács javasolta a pünkösdi egyházakkal való párbeszédet is és kijelölte az új bizottsági tagokat is.
A világszolgálati részlegben, ahol az LVSZ segélyszolgálati tevékenységét fejti ki, különösen a Közel-Keleti részen álltak be változások. A jordániai szír menekültekkel kapcsolatos humanitárius segítséget eddig a jeruzsálemi országos program részeként fejtették ki, de ezentúl önálló programként futna tovább. Ezzel az LVSZ a hosszantartó szíriai krízisre szeretne reagálni.
A jeruzsálemi Auguszta-Viktória-Kórház ügyében a tanács megbízta a főtitkárt azzal, hogy keressen megoldásokat arra vonatkozóan, hogy gazdasági rizikót a minimálisra lehessen csökkenteni.
Egy személyi változást is el kellett fogadnia a tanácsnak, hiszen a világszolgálati részt vezető Eberhard Hitzler, a bajor egyház lelkésze, személyes okok miatt lemondott hivataláról. 2014 szeptember elsejétől a jeruzsálemi Olajfák-hegyén fejti ki majd tevékenységét.
A misszió és fejlesztés bizottságának jelentése után a tanács a részlegben változtatások eszközlését tartotta jónak. A jövőben a következő súlypontok fogják ezt a bizottságot meghatározni: az egyházközösség és egyháznövekedés elősegítése, a fenntarthatóság és a diakóniai kapacitás. Ezenkívül azok a tagegyházak, amelyeket ez a részleg erősen támogat, még erősebben össze lesznek kötve ezzel a bizottsággal.
Új tagegyházakat vettek fel
A tanácsülés keretében a Lutheránus Világszövetség két új tagegyház felvételéről is döntött. A vendéglátó egyházak közül a Protestáns-Keresztyén Egyházak Közösségét (ONKP) üdvözölték LVSZ új tagként, valamint felvették a Guatemalai Lutheránus Egyházat (ILUGUA) is. Ezzel az LVSz tagegyházainak a száma 144-re nőtt és mintegy 79 országban képviselteti magát a közösség. A tanács tagjainak kiegyenlítettsége érdekében négy újabb tanácstagot választottak meg.
Gazdasági ügyeket is tárgyaltak
A tanács gazdasági bizottsága elkészítette a 2015 év költségvetését. A négy osztály kiadásait mintegy 106,3 millió euróban határozták meg. Elfogadták a 2017-es namíbiai nagygyűlés költségvetését is, amelyet mintegy 2,9 millió euróban határoztak meg.
„Isten kegyelme által megszabadítva”
A Lutheránus Világszövetség 12. nagygyűlésének ez lesz a mottója. Így az LVSZ a 2017-es jubileumi év aktivitásait és a namíbiai nagygyűlést egy közös mottóval és egy közös logóval szeretné majd reklámozni. Ezt határozták el a medani tanácskozáson és döntöttek a konkrét formákról is.
Emellett három altémát is meghatároztak: „Megváltás - pénzen nem vehető meg, Emberek - pénzen nem vehetők meg, Teremtés - pénzen nem vehető meg”.