Az Anglikán–Lutheránus Társaság 2014-es magyarországi konferenciájának megnyitása alkalmából szervezett, teadélutánnal egybekötött könyvbemutató keretében az egybegyűlteket Hajdó Ákos iskolaigazgató és Gáncs Péter elnök-püspök köszöntötte.
A Fabiny Tibor és Faludy Alexander által szerkesztett kötet hiánypótló Magyarországon, hiszen a 16. századtól alapvetően napjainkig mutatja be az anglikán kereszténység történetét, valamint teológiai arculatát. A kötet a történeti leíráson túl hat tanulmányból, ökumenikus dokumentumból, valamint kislexikonból épül fel. Ezek összessége átfogó képet nyújt a magyar olvasó számára az anglikán kereszténységről.
Szabó István egyetemi tanár, református püspök a kötet méltatásánál hangsúlyozta, hogy „a magyarországi protestáns kereszténység történeti okokból inkább a németországi teológiai hagyományhoz áll közelebb, ezért igen kimagasló jelentőségű, a történeti meghatározottságon átívelő kötet látott napvilágot Fabiny Tibor és Faludy Alexander kimagasló együttműködése által.”
A református püspök elmondta: „Ez a kötet tükrözi a jelenkori fejleményeket, azaz az anglikán kereszténység nyitottságát ugyanúgy, mint a magyar protestánsok tájékozódási vágyát, ugyanakkor kifejezi az ökumené huszadik és huszonegyedik századi alakulását egyaránt.” Szabó István hozzátette, hogy „a kötet olvasása a reformációtól a 19. századi teológiai változásokon át a mai sokszínűségig egyaránt bemutatja az anglikán kereszténységet.” A kötetben immáron magyarul is olvasható az 1993-ban aláírt nyilatkozat, melyről a református püspök elmondta, hogy ez az egyik olyan ökumenikus nyilatkozat, mely nemcsak megszületett, hanem maradandónak is bizonyult.
„A nyilatkozat számba veszi az egyház alapját, megnevezi a hitelveket és azokhoz képest meghatározza a felekezeti különbségeket, ugyanakkor a felekezeteket az igaz egyház apostoli szolgálatára hívja.” Szabó István kiemelte, hogy a magyarországi olvasók számára e kötet bemutatja anglikán egyházon belül jelen lévő kálvini hatást és a lutheri spiritualitást ugyanúgy, így az mind az evangélikus, mind a református olvasónak különösen izgalmas olvasmánya lehet, hiszen saját testvér-felekezetének nézeteit is megismerheti általa.
Kendeh K. Péter a Luther Kiadó igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a Luther Kiadó évek óta törekszik arra, hogy ne csak kizárólagosan evangélikus szerzőktől és evangélikus teológiai tartalmat jelentessen meg, hanem a más felekezetekre nyitottan híd szerepet töltsön be a felekezeti párbeszédben.
„Ennek szellemében jelentettük meg a Hermeneutikai Kutatóközpont Alapítvánnyal közösen jelen kötetünket, kifejezve az evangélikus nyitottságot és a párbeszédkészséget” – fogalmazott az igazgató.
A könyvbemutatón közreműködött az angol katedrálisok hagyományát követő, Sólyom Richard művészeti vezető által dirigált Gabrieli Kórus is, akik kimagasló előadásukkal az anglikán egyházzene páratlan énekkincsébe engedtek betekintést.