Eddig közel tízezer látogató tekintette meg az Imák Auschwitz után című kiállítást

Eddig közel tízezer látogató tekintette meg az Imák Auschwitz után című kiállítást

Share this content.

Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Magyari Márton, Szabad Júlia Anna, Thaler Tamás
Budapest – az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében létrejövő kiállítást a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában eddig közel tízezren tekintették meg. Az emlékezet-kiállítás legközelebb Győrött lesz látható.

Mint arról korábban már beszámoltunk, az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány a Zsidó Nyári Fesztivál keretében a Soá hetvenedik évfordulójára olyan emlékezet-kiállítást mutatott be, melyen rabbik, püspökök és teológusok imádságai mellett képzőművészeti alkotások hirdetik a megbocsátás, a bocsánatkérés és a fohász lehetőségét. Ezekkel a gondolatokkal találkozhattak a látogatók, amikor olvasták többek között Fabiny Tamás, Várszegi Asztrik, Róna Tamás, Steinbach József vagy Varga Mátyás imádságait, vagy amikor meghallgatták Kurtág György művét, megtekintették Konok Tamás, Haász István, Tölg-Molnár Zoltán vagy Vojnich Erzsébet alkotásait. A művészeti élet kiválóságai ugyanis éppen a kiállításon szereplő fohászokból indultak ki és alkották meg egyetemes üzenettel bíró alkotásaikat, amik hirdetik az ember számára kőbe vésendő üzenetet, melyet Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi korábban így fogalmazott meg: „az istenorca hordozói nem gyűlölködhetnek egymással.”

A kiállítás bár az Otto Wagner által tervezett zsinagógában – ahol közel tízezren tekintették meg a tárlatot – bezárt, azonban vándorkiállítás formájában és a Luther Kiadó által tervezett kötetben tovább él. Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány ugyanis elhatározta, hogy vidéki településeken is bemutatja az emlékezet-kiállítást, így legközelebb Győrött, az egykori zsinagógában lesz megtekinthető a tárlat, ahol 2014. október 8-án Szemerei János evangélikus püspök és Varga Mátyás bencés szerzetes fog beszédet mondani. November közepétől az újonnan átadott soproni Evangélikus Kulturális Központ első kiállításaként kerül majd bemutatásra a tárlat, míg 2015-ben Pécsett, majd várhatóan Kecskeméten is megtekinthető lesz az öt felekezet imádságait és művészek alkotásait tömörítő kiállítás.

„A magyar Soá hetvenedik évfordulóján szükségszerű megfogalmaznunk: a Soá tragédiája nem zsidó ügy, hanem keresztény, egyéni és össztársadalmi trauma egyaránt” – fogalmazták a szervezők a kiállítás leírásában és mondhatjuk velük mi is: felekezetként, hívőként, emberként szükségszerű a szembenézés ahhoz, hogy élhetőbb, az embert megbecsülni tudó világban lehessünk.

Imák Auschwitz után

Felekezeti résztvevők: Fabiny Tamás – evangélikus püspök, Fischl Vilmos – a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára, Fröhlich Róbert – főrabbi, Gáncs Péter – evangélikus elnök-püspök, Papp János – baptista elnök, Róna Tamás – rabbi, Steinbach József – református püspök, Szabó István – református püspök, Varga Mátyás – bencés szerzetes, Várszegi Asztrik – pannonhalmi főapát, Verő Tamás – rabbi

Képzőművészek: Benczúr Emese képzőművész, Haász István festőművész, Haraszty István szobrász, kinetikus művész, Klimó Károly festőművész, Konok Tamás festőművész, Krajcsovics Éva festőművész, Lovas Ilona képzőművész, Matzon Ákos festőművész, Nádler István festőművész, Szüts Miklós festőművész Tölg-Molnár Zoltán festőművész, Vojnich Erzsébet festőművész

Zene: Kurtág György – zeneszerző, zongoraművész, Szent Efrém Férfikar

Kurátor: Galambos Ádám– evangélikus teológus

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!