A katolikus, a református és az evangélikus egyház által közösen szervezett ifjúsági akció célja, hogy népszerűsítse az önkéntességet, és felhívja a figyelmet, hogy együtt, összefogva, nagy dolgokra vagyunk képesek, és sokat tehetünk környezetünkért, és másokért.
A 72 óra kompromisszum nélkül ökumenikus ifjúsági akció évről-évre nagyobb támogatást és népszerűséget kap: idén már közel tízszer annyi önkéntes vesz részt az akcióban, mint hét évvel ezelőtt, az első magyarországi 72 óra kompromisszum nélkül programban. Mindez ékes bizonyítéka annak, hogy helye van hazánkban ennek a kezdeményezésnek, a fiatalok készek rá, hogy áldozatot hozzanak másokért, csak fel kell hívni a figyelmüket ennek a szükségességére, és lehetőségére.
Ennek a törekvésnek támogatására idén bekapcsolódott az akció szervezésébe a BVK Holding, az FKF, és a FŐKERT, valamint Magyar Katolikus Egyházon, a Magyarországi Református Egyházon és a Magyarországi Evangélikus Egyházon túl anyagi támogatást nyújt Budapest Főváros Önkormányzata, a NEA, és az EMMI. Az akcióban társszervezőként részt vesz a Magyar Cserkészszövetség és a Regnum Marianum Katolikus Közösség.
A FŐKERT-tel való együttműködésnek köszönhetően az egyik kiemelt projekt a Feneketlen-tónál valósult meg: az önkéntesek többek között lecsiszolták, és újrafestették a parkban található padokat. A projekt megvalósításában részt vett Palánki Ferenc egri segédpüspök, Szabó István református püspök, Fabiny Tamás evangélikus püspök, Csomós Miklós, Budapest Főpolgármester-helyettese, valamint Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.
Palánki Ferenc püspök úr beszédében elmondta: a világ megváltása azzal kezdődik, hogy mi magunk megváltozunk. Belső rendet teremtünk, így tudjuk majd rendbe tenni környezetünket is. „Engedjük be szívünkbe az isteni rendet, a szeretet rendjét, hogy ez aztán szétsugározhasson a hazába és a világba.” – fejezte be gondolatait.
Szabó István püspök úr arra buzdította a fiatalokat, hogy vegyék komolyan az önkéntességet, és értékeljék az ilyen kezdeményezéseket, mert a korábbi generációk fiataljainak korlátozva voltak a lehetőségei, a mai fiatalok előtt viszont végtelen a lehetőségek száma, hogy jót tegyenek önként, másokért.
Fabiny Tamás püspök úr Ézsaiás könyvéből idézett: „Itt vagyok, engem küldj.” (Ézs.6:8) Ezt az önfeláldozó lelkesedést kell népszerűsítenünk a világban. Látható cselekedetekkel, példamutatással, de alázatosan.
Rétvári Bence parlamenti államtitkár különösen örült, hogy részt vehetett a projektben, hiszen több alkalommal önkéntesként is csatlakozott a 72 óra kompromisszum nélkül akcióhoz a korábbi években. Örömmel konstatálta, hogy az elmúlt pár évben milyen népszerűségre tett szert az akció, és hogy mennyi hasznos munkát végeznek el a fiatalok. „Egy olyan világban, ahol folyton azt halljuk, hogy magunkat helyezzük a középpontba, és váljunk törtetőkké, üdítő azzal szembesülni, hogy lehet a túlfogyasztáson túl másokért is élni.”
A beszédek sorát Csomós Miklós főpolgármester-helyettes úr zárta, aki megosztotta a fiatalokkal, hogy egyszer egy olyan világban szeretne élni, ahol tudatos emberek élnek, akik a környezetükre is odafigyelnek, így az önkéntes erőket nem kéne arra fordítani, hogy a hanyagság, nemtörődömségből okozott károkat helyrehozzuk. „Olyan világban szeretnék élni, amelyben felelősséget érzünk egymásért, és másokért.” – fejezte be gondolatait.
A beszédeket követően a vendégek mind felvették a 72 óra kompromisszum nélkül akció egyen pólóját, és megkezdték a közös munkát. Hűen tükrözte ez a délután az önkéntesség lényegét: nem számít a kor, a rang, és semmilyen külsőség…önként, közösségben, másokért nagy dolgokra vagyunk képesek.