Az európai régió három alelnöke osztotta meg reflexióit a keresztényeket és a lutheránusokat érintő változások tekintetében, a bizonyságtételt illető kontextusokban és emellett olyan új benyomásokról számoltak be, amelyek segíthetnek az egyházaknak kiépíteni azokat a kapcsolatokat, amelyek képessé teszik őket arra, hogy közösségeikben szolgáljanak.
Valós a háborútól való félelem
A magyar püspök, dr. Fabiny Tamás, a közép-kelet-európai régió alelnöke bemutatta az ukrajnai konfliktushelyzet tragikus eredményeit. Az LVSZ Tanácsának megfigyelője Anastasiya Piddubska pedig beszélt a fegyveres konfliktus hatásáról, amely belső emigrációhoz és az egészségügyi, szociális szolgáltatók traumatizációjához vezetett.
„A szomszédos országok tartanak a háború eszkalálódásától. A balti országokban pedig a népesség körében valós a háborútól való félelem. Az emberek az egyházakat kérik arra, hogy közbenjárjanak és a háborús helyzetben megoldásokat keressenek. Sajnos az országok etnikai csoportjai között megindult és egyre növekszik a gyanusítgatás légköre” - mondta Fabiny.
A régióban más aggodalmak is jelentkeznek, így a negatív demográfiai tendenciák és a kivándorlás is gondot okoz. „Országainkból százezrek mennek a nyugati országokba, hogy ott dolgozzanak, és ott éljenek. És azok, akik elmennek, alapvetően képzett, értelmiségi fiatalok, mint például orvosok vagy számítógépes szakemberek” - mondta Fabiny, aki a Magyarországi Evangélikus Egyház Északi Egyházkerületének püspöke.
Van belső migráció is, amikor a fiatalabb emberek a nagyobb városokba költöznek, hogy munkát találjanak. „Így falvak, kisebb városok, és a vidéki gyülekezetek is kiürülnek” - jegyezte meg.
Magyarországon új állami követelmény, hogy az etika, vagy a hittan választható az általános iskolákban, ami különleges kihívást jelent az evangélikus egyház lelkipásztorai és hitoktatói számára, akiknek ezáltal az egész országban, számos helyen kell hittant oktatniuk.
„Meg kell találnunk a módját, megbírkózni ezzel a kihívással. Miközben szeretnénk megragadni az alkalmat, egyúttal nem szeretnénk azt sem, hogy ez a lehetőség gyengítse a gyülekezeti munkát” - mondta.
Fabiny hozzátette, hogy a közép-kelet-európai régió résztvevői mindannyian konkrét kéréseket neveztek meg, amelyekért imádkozni kell. „Reméljük, hogy az imádság hálózata megerősíti majd a régióban élő lutheránusok lelkiségét és reméljük azt is, hogy a kontinens más egyházai is nagyobb érzékenységet fognak mutatni speciális helyzetünk felé. Ez különösen szükséges Ukrajnában, a válság sújtotta régióban.”
Széttöredezett hagyományú világ
Dr. Frank O. July, a közép-nyugat-európai régió alelnöke azt mondta, nagyra értékeli az új média növekvő használatát, és eltöprengett azon, hogyan lehetne ezt felhasználni arra, hogy segítsen nemcsak a keresztények közötti, hanem a különböző hitet valló emberek közötti kapcsolat fokozására.
„A keresztényeknek és az evangélikusoknak szembe kell nézniük ma azzal a kihívással, hogy széttöredezett hagyományú világban élünk. Ez azt is jelenti, hogy automatikusan nem vagyunk képesek átadni, és előterjeszteni hitünk tartalmát" - mondta July, a Württembergi Evangélikus Egyház püspöke.
„Beszélgetéseinkből azt tanultam meg, hogy a fiatalok nálam sokkal jobban képesek használni az új médiumokat és a szociális hálózatokat. Azt hiszem, hogy szükséges és fontos, hogy az egyház mélyebben merüljön el ezeken a területeken” - jegyezte meg July, aki szerint ennek ellenére az új médiumok nem helyettesíthetik a szemtől szemben való kommunikációt.
„Közel kell lennünk az emberekhez és orientálnunk kell azt, amit teszünk és amit kommunikálunk. Azt gondolom, hogy nagyon fontos támogatnunk olasz testvéreinket az Olaszország partjaihoz érkező migráció és a menekültek kérdésében” - tette hozzá.
Szolidaritás a szegényebb szomszédokkal
Helga Haugland Byfuglien, az LVSZ északi régiójának alelnöke elmondta, hogy „igen komoly kihívások előtt állnak a keresztények” és az egyházak különösen a dél-európai menekülteket és az éghajlatváltozást illetően. Mindkét kérdés „egyre inkább veszélyezteti a jövőnket és felszólít bennünket a világ szegényebb szomszéd országaival való szolidaritásra.”
Byfuglien, a Norvég Evangélikus Egyház püspöke elmondta, hogy a csoportos foglalkozások beszélgetései során feltárták azokat a lehetőségeket, amelyek az egyházak előtt állnak arra vonatkozóan, hogy „jobban” használják a szociális média adta lehetőségeket és javítsák a kapcsolatokat helyi szinten az emberekkel.
„Közösségeinknek meghallgatóvá és látogatottá kell váljunk helyi és szélesebb szinten is. Jobban kell kommunikálnunk és még fontosabb, hogy a társadalom különböző csoportjai számára relevánsabbakká kell váljunk" - hangsúlyozta.
Byfuglien „nagyon ígéretesnek” vélte azoknak a fiataloknak a lelkesedését, akik az LVSZ által kezdeményezett fiatal reformerek hálózatába kapcsolódtak be. „Ez jó, és szükséges a mai és a jövőbeni közösség szempontjából is" - tette hozzá.
Az Olaszországi Evangélikus Egyház az idei találkozó házigazdája. Az alkalmon 30 LVSZ tagegyház 55 résztvevője volt jelen. A Magyarországi Evangélikus Egyházat dr. Fabiny Tamás püspök és dr. László Virgil külügyi munkatárs képviselték.