D. Szebik Imre alapítványi elnök méltatta azt a több éven keresztül folyó, 2014-ben befejezett munkát, melynek eredményeként kiadták a revideált új fordítású Bibliát (RÚF).
A kötetet a tavaszi könyvfesztiválon mutatták be, és megjelenése alkalmából a Bécsi kapu téri evangélikus templomban tartottak hálaadó istentiszteletet, így mind a világi, mind az egyházi közvélemény előtt méltó fogadtatásban részesült.
Dr. Pecsuk Ottó főtitkár beszámolójában szólt a Nemzetközi Bibliatársulat (UBS) átalakulásáról; ennek tagszervezeteként működik a Magyar Bibliatársulat is. A közelmúltban megvalósult átalakulás keretében a világszervezet küldetésére, jövőképére és értékeire vonatkozó dokumentumot állítottak össze, melynek egyik alapvető üzenete a Biblia „megfizethetősége” minden érdeklődő számára. A szervezeti megújulás jegyében költségtakarékos szervezeti megoldásokat hoztak létre.
Bár a Magyar Bibliatársulat továbbra is számíthat az UBS támogatására, ez a jövőben nem a folyamatos működéshez nyújtott hozzájárulást jelenti, hanem kiemelt projektekhez adott kiegészítő forrásokat, valamint az új bibliaterjesztési formákhoz szükséges szakértelem átadását.
A bibliaterjesztés digitális csatornáinak működtetéséhez szükséges ismeretek megszerzése érdekében már ez évben is lehetőséget kapott a bibliatársulat egy-egy munkatársa, hogy elsajátítsa az előkészületben levő Digitális Bibliakönyvtár (DBL), a Globális Bibliakatalógus (GBC), valamint a bibliakiadványok szerkesztői munkáit segítő Publishing Assistant program használatát.
Galsi Árpád, a Kálvin Kiadó igazgatója örömmel számolt be a közgyűlésnek az értékesítés adatairól: november végéig több mint 16 ezer példány fogyott a RÚF különböző változatokban kiadott köteteiből. Ez meghaladja a régebben megjelent bibliakiadványok, köztük az egyébként máig népszerű Károli-Biblia 11 ezer példányos eladási adatát.
A 2014-ben eladott Bibliák száma már november végén mintegy 10 ezer példánnyal túllépte a 2013. évi 26 ezret.
Pap János, a Magyarországi Baptista Egyház elnöke tájékoztatta a közgyűlést az alapítvány siketek között végzett bibliamissziós projektjéről – ennek keretében elkészült Márk evangéliumának jelnyelvi próbafordítása. A siket közösségekben folyó tesztelés eredményének ismeretében a DVD-kiadvány várhatólag 2015 végére készül majd el.
A Magyar Bibliatársulat 2013. évi pénzügyi beszámolóját és 2015. évi költségvetését a számvizsgáló bizottság képviseletében e sorok írója ismertette. Az alapítvány évek óta pozitív gazdálkodási eredményeket mutat fel, s ez a tendencia a 2015. évre benyújtott kiegyensúlyozott költségvetésben is megmutatkozik.
A RÚF elkészültével felszabaduló anyagi és szellemi erőforrások lehetővé teszik, hogy a korábbi években megszokott bibliaterjesztési feladatok folytatása mellett új projektek is indulhassanak, s ezek megvalósítása során erőteljesebben támaszkodjon az alapítvány a tagegyházak sokszínű tapasztalataira, közvetlenül támogassa a tagegyházi bibliamisszió változatos formáit.
A beszámolóban szó esett az egyszázalékos személyijövedelemadó-felajánlásokról is. A 2013-ban felajánlott 136 ezer forint 2014-ben – az erdélyi reformátusokkal közös projektként – egy kórházmissziós imakönyv megjelentetését szolgálja. Egy korábbi döntés alapján 2013-ban a társulat a személyijövedelemadó-felajánlások terhére 132 ezer forinttal – összességében ötezer euróval – támogatta a finn evangélikusok által kiadott mari (cseremisz) nyelvű Újszövetség megjelentetését.
Több mint négy évtizeddel ezelőtt, amikor megkönnyebbüléssel zártam le az iskolai orosznyelv-tanulást, nem gondolhattam arra az érzésre, amellyel ezt a napokban a nyomdából kikerült, cirill betűs kiadványt kézbe vehettem… Hiszen a Volga mentén élő finnugor nyelvrokonaink nemzeti identitásának megőrzéséhez reménység szerint nélkülözhetetlen segítséget nyújt ez az evangélium. A mari népviseletbe öltözött, kezében ezt a kiadványt tartó leány arcán felcsillanó örömöt a közgyűlés valamennyi résztvevője átérezhette a kiadvány lapjainak forgatása közben.
A közgyűlés egyhangúlag elfogadta az elnöki és főtitkári beszámolót, valamint a 2013. évi pénzügyi beszámolót, a 2015. évi költségvetést, illetve az újjászervezett Nemzetközi Bibliatársulat alapszabályát és küldetési nyilatkozatát.
A szerző az MBTA pénzügyi felügyelője.