Ezek az aranyozott miniatűrök jelképezik Somogy megye legnagyobb büszkeségeit. Az Örökségünk - Somogyország kincsei kitüntetést a Somogy Megyei Önkormányzat 2003-ban hozta létre, leleplezése pedig 2004 óta rendszeresen a megyehét része.
Vörös Tamás, főjegyző:
„Ez mondhatjuk most már az ünnepi közgyűlés mellett, a legrégebbi rendezvénye, hogy a megyehét alkalmával, az örökségünk Somogyország kincse, címmel kitüntetett, különböző természeti, épített környezet, kulturális örökség, mindaz ami a megye számára kiemelten fontos.”
Idén a somogyvári templom König-orgonája, a balatonboglári Szent Erzsébet Park, a Makovecz Imre által tervezett siófoki evangélikus műemléktemplom, valamint a több, mint hatvan éve tevékenyen működő Somogy Táncegyüttes érdemelte ki a kitüntetést.
Csíkvár Gábor, ügyvezető, Somogy Táncegyüttes:
„Dicsőséget jelent az együttesnek, hiszen elismerik azt a munkát amit az együttes 65 éve végez, természetesen nem a jelenlegi tagok, hanem az elődeink, akikre nagyon büszkék vagyunk, de természetesen a jelenlegi generáció nagyon nagy odaadással, nagyon sok lemondással, nagyon nagy munka árán tudja ezt a művéseti értéket fenntartani amit örököltünk.”
Idén életműdíjjal tüntették ki Somogy és Zala megye egykori táblabíróját, Nagyváthy Jánost is. A történelmi személyiségre joggal lehet a büszke a megye, és Csurgó közössége egyaránt.
Füstös János, polgármester, Csurgó:
„Csokonay Vitéz Mihály 9 hónapot élt és tanított Csurgón, Nagyváthy János pedig 22 évig élt ott és alkotott. Négy nagy művét ott írta, Festetics György grófnak az egyik meghatározó embere volt. Mi a város már régóta próbáljuk ezt az ünnepséget megszervezni, hogy a Nagyváthy kultuszt továbbvigyük.”
A rendezvény után a Kaposvári Egyetem fotó szakos hallgatóinak nyílt kiállítása a Bormúzeumban. A tárlaton az egyik neves pozsonyi fesztivál díjazott munkáit lehet megtekinteni.