A Luther Kiadó igazgatója, Kendeh K. Péter már a kötet bemutatóján felhívta a figyelmet arra, hogy nehéz műfajilag besorolni a Szélrózsa atya, Mesterházy Balázs kötetét, hiszen egyszerre értelmezhető egy blognak, egy naplónak, egy Szélrózsára invitáló gondolatfüzérnek és apró történetek gyűjteményének is. Valóban nem egyszerű megtalálni a megfelelő műfaji meghatározást, hozzáteszem, legalább olyan nagy kihívás, mint magát a szerzőt, annak titulusát meghatározni.
Egy evangélikus lelkész, aki korábban iskolalelkész volt, most Harkán szolgál, a Szélrózsa kezdetben lelkes tagja, majd immáron Szélrózsa atya, családapa, a MEE OI Gyülekezeti és Missziói Osztály munkatársa, lelkes gondolkodó és még sorolhatnánk. De talán nem is ezek a fontosak, bár meghatározóvá válnak a könyv olvasása közben, hiszen az egyes visszaemlékezéseket, társadalmi kérdések értelmezését és a 2014-es Szélrózsára való tekintést éppen ezek alkotják egységessé.
Százötven nap lenyomata, a ráhangolódás, a készülődés, a hívogatás, azaz a Szélrózsa sokszínűségének bemutatása. Annak ábrázolása, hogy evangélikusként igenis közünk van a világhoz és ezt nem csak elfogadjuk vagy tudjuk, de meg is fogalmazzuk. Ezért fontos ez a kötet. Rávilágít arra, hogy lehet családról, kudarcokról, örömökről, régi és mostani élményekről, társadalmi kérdésekről úgy beszélni, hogy közben nyugton állíthatjuk, hogy hova, kihez tartozunk. Mindez pedig nagyon fiatalos, dinamikus lendületben jelenik meg a kötetben. Az egyes írások mellé (vagy alá) videók és képek vannak rendelve, melyek külön-külön is provokálnak, hívogatnak, kérdeznek, vagy emlékeztetnek. A bejegyzések üdítően sokszínűek. Található köztük visszaemlékezés a korábbi Szélrózsa találkozókra, régi emlékek felidézése, napi aktuális kérdések új megközelítése éppúgy, mint a 2014-es Szélrózsa fellépőinek bemutatása és egyúttal egy szellemiség megmutatása is. Utóbbi érthető úgy is, mint Mesterházy Balázs gondolatfüzére és úgy is, mint egy, a magyarországi evangélikusság legnagyobb találkozójának hitvallása.
Az írások és azok kezdeti műfaja – hogy a bejegyzések a Facebookon voltak elérhetőek 2.0-ban, azaz szabadon hozzászólható, kommentálható és megosztható formában – jelzi, hogy Mesterházy Balázs gondolataival nemcsak egyirányú üzenetközvetítést, hanem közösségi programot is hirdetett. A blog-kötetben megfogalmazódó, néhol provokatív, néhol elcsendesedésre hívó gondolatok az előző megjelenési formához hasonlóan, nem önmagukban, hanem általunk szólnak és élnek tovább: ha elgondolkodunk, vitatkozunk, vagy egyetértünk velük.
És hogy mit jelent a soltvadkerti találkozót követően olvasni ezt a könyvet? Csakis azt, hogy már most várjuk a folytatást, a 2016-ban megrendezésre kerülő 11. Szélrózsa országos evangélikus ifjúsági találkozót, és az azt megelőző százötven napot...
Mesterházy Balázs (Szélrózsa atya): Nyisszantások
Luther Kiadó, 132 oldal, 150x210mm, kartonált, ISBN 978-963-12-1214-3, 2014
Egységár: 1590 Ft (5% áfával)