Reformáció és oktatás – a gyülekezetépítés gyakorlatában

Reformáció és oktatás – a gyülekezetépítés gyakorlatában

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Farkasné Gombár Ildikó, fotó: Szűcs Mária
Kiskőrös – A kiskőrösi evangélikus gyülekezetben több évtizedes hagyománya van már a téli teaesteknek, melyeken vendégül látjuk hittanosaink családjait. Három éve a reformáció ötszázadik évfordulójára hangoló témák köré szevezzük az esték programját. Egyrészt így évről évre utalhatunk a jubileumra, másrészt közelebb hozhatjuk a reformáció gondolatkörét azokhoz a hozzátartozókhoz is, akik egyébként nem gyakorló gyülekezeti tagok. Az alábbiakban részletesen leírjuk programunkat, így más közösségek is kedvet kaphatnak egy családi nap megszervezéséhez.

Idén a „reformáció és oktatás” áll az évfordulóra való készülődés fókuszában. A témakörből mi a tanítványságot helyeztük a középpontba, e köré építettük fel az alkalmakat. Öt estén át különböző korosztályú gyerekek családjait hívtuk meg, a programot az eltérő érdeklődési kör figyelembevételével állítottuk össze.

Közös énekléssel, énektanulással kezdtük az együttléteket, így a szülők is ízelítőt kaphattak a hittan- órákon, áhítatokon folyó munkából. A követést, utánzást szimuláló csapatjátékok után reformáció korabeli reneszánsz körtáncot tanultunk a gyerekek és a szülők bevonásával. A korabeli tanítványság gyakorlatát felidézve Szűcs Mária iskolalelkész maga köré gyűjtötte a gyerekeket, és játékos formában belehelyezkedtek az elhívás, kiválasztás, követés mozzanataiba.

Az alapos ráhangolódás után már mindenki a terített asztalnál ülve hallgathatta meg, hogyan hív el Jézus ma is minket, mit jelent őt kö- vetni, hogyan lehet meghallani a hangját, és miként lehet egész családunk a Mester tanítványa.

Az áhítatot ismét gyakorlati feladat követte, mely jól szimbolizálta a mintakövetést. A családok közösen két-két papírházikót hajtogattak; a gyerekek mindkettőre odarajzolták családtagjaikat, és ráírták:„…én és az én házam népe az Urat szolgáljuk!” (Józs 24,15) Az egyik házat egy nagy papírváros utcáira ragasztották, a másikat pedig hazavihették emlékbe.

Minden este más-más gyülekezeti munkatárs osztotta meg személyes tapasztalatait arról, hogy mit jelent számára tanítványnak lenni. Az est hátralévő részében tea és sütemény mellett beszélgettek, ismerkedtek egymással a hitoktatók, a lelkészek és a családok.

A 7–8. osztályosokat már nem játékkal kötöttük le, hanem maguk gondoskodtak a programról. A konfirmandusok Kecskeméti Pál lelkész felkészítésével Luther életének jelentős állomásaiból mutattak be jeleneteket a színpadon, az énekeket pedig az újonnan alakult, Huszák Zsolt (Maci) által betanított gitáros csapat kísérte.

A teaestsorozat nem titkolt célja volt, hogy új bibliaóráti ndítsunk a gyülekezetben, kifejezetten a hittanos gyerekek szülei és tanárai számára. A meghirdetett, hét alkalomból álló alapozó kurzus a bibliai tájékozódás, imádság, keresztény élet, gyülekezeti közösség témaköröket öleli fel. Természetesen ha a csoporttagok igénylik, tovább folytatódik a bibliaóra.

Az öt estén mintegy ötszázötven főt láttunk vendégül, így több mint száz családdal sikerült kapcsolatot teremtenünk. Bízunk benne, hogy minél többen meghallották a hívó szót – „Kövess engem!” –, és kipróbálják, milyen Jézus tanítványának lenni.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!