Megújuló közoktatás – Szakmai napot tartottak alsó tagozatos pedagógusoknak

Megújuló közoktatás – Szakmai napot tartottak alsó tagozatos pedagógusoknak

Share this content.

Szöveg: Zámbóné Karner Anikó
Budapest – A Magyarországi Evangélikus Egyház iskolái folyamatosan követik a megújuló közoktatást. Ezt a célt szolgálta a 2015. február 27-én megrendezett szakmai program, melyet Zámbóné Karner Anikó az EPSZTI alsó tagozatos tantárgygondozója szervezett Budapesten.

A köznevelés minőségi megújításának elősegítése a köznevelés tartalmi kínálatának megújításával, bővítésével, a Nemzeti alaptantervhez és a kerettantervekhez illeszkedő új típusú tankönyvek, tananyagok és egyéb taneszközök fejlesztésén keresztül történik. Ezeknek az új tankönyveknek a bemutatására vállalkoztak a programban részt vevő kollégák.

Bemutató órákat tekintettek meg az érdeklődő pedagógusok a Sztehlo Gábor Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumban. 2. osztályos matematika órát láttak Szűcs László tanító, és 5. osztályos irodalom órát Aczélné Bízik Eszter tanárnő közreműködésével.

Az óralátogatások után konzultációk, értékelések és elemzések következtek.

Előadásában Fülöp Mária az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet munkatársa osztotta meg a hallgatósággal a kísérleti tankönyv fejlesztésének gondolatait. Elmondta, hogy nagyon rövid idő alatt – az Európai Unió tagállamainak tankönyveit tanulmányozva, illetve a régi magyar tankönyvfejlesztésekre is alapozva – készítették el a kísérleti tankönyvcsaládot. Ennek végleges bevezetésre három év alatt kerül sor. Ebben a tanévben az önkéntes kipróbálók tapasztalatait összegyűjtik, majd a következő évben kisebb korrigálást hajtanak végre. A 2016/17-es tanévben pedig a tapasztalatok alapján véglegesítésre kerül sor és a tankönyvcsaládok bevezetésre kerülnek a magyarországi iskolákban. Előadásában kitért arra, hogy a sokszínű gyakorlóanyag, az új tananyagstruktúra megtanítása bizony komoly tudati változást kíván a pedagógusoktól, az interaktív tananyag használata innovatív módszertani tudást feltételez.

A programot a tankönyvcsaládot gyakorlatban kipróbáló, az OFI által felkért konzulens pedagógusok előadásai, prezentációi követték.

Váradi Péterné a felzárkóztatás lehetőségeit mutatta be a tankönyv és munkafüzet feladatait elemezve, ezekre példát mutatva a szakmai program résztvevőinek. Fülöp Józsefné a tehetséggondozás lehetőségeit emelte ki az új tankönyvcsalád néhány feladatának bemutatásával.

A szakmai napon öt evangélikus általános iskola pedagógusai, valamint az EPSZTI két munkatársa Gáspárné Vágási Julianna és Halászné Üregi Gabriella vettek részt. A szervezést a Sztehlo Gábor Evangélikus Általános Iskola tantestülete biztosította.

A szerző alsó tagozatos tantárgygondozó.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!