A segítségnyújtás fókuszában elsősorban a Beregszász járásban, nehéz körülmények között élő idősek és azok a többgyermekes magyar családok állnak, akik a családfenntartó katonai szolgálata miatt kerültek nehéz helyzetbe. A segélyprogram végrehajtásában az Ökumenikus Segélyszervezet szorosan együttműködik a helyi szociális osztályokkal, illetve a beregszászi Petőfi Nyugdíjas Klubbal. A járási központ mellett a magyar segítség további 30 településre jut el. A magyarországi pénzadományokból helyben összeállított segélycsomagok tartós élelmiszert, higiéniás szereket, családok esetében gyermekápolási termékeket, bébiételeket tartalmaznak.
Március 19-én az Ökumenikus Segélyszervezet beregszászi központjában Lévai Anikó jószolgálati nagykövet és Lehel László elnök-igazgató is bekacsolódtak a csomagok átadásába. A sajtó segélyakcióról tudósító munkatársain keresztül a jószolgálati nagykövet a magyarországi adományozókat arra kérte, hogy támogassák a Segélyszervezet kárpátaljai munkáját, mert a jelenlegi helyzetben minden kis segítségre nagy szükség van. Lehel László arra emlékeztetett, hogy a Segélyszervezet 17 éve működtet állandó irodát Beregszászban a szegénység elleni küzdelem jegyében, de talán még soha nem volt olyan nagy szükség a Magyarországról érkező támogatásokra, mint a jelenlegi helyzetben.
A Segélyszervezet által hirdetett összefogáshoz bárki csatlakozhat a www.segelyszervezet.hu honlapján, illetve 11705008-20464565 számlaszámán (a közleményrovatba feltüntetve: „Ukrajna”) és hívható a 1353-as adományvonal is, melynek egyszeri hívása 250 forint támogatást jelent!
Háttér az Ökumenikus Segélyszervezet ukrajnai szerepvállalásáról:
17 éve állandó jelenlét Kárpátalján: Az Ökumenikus Segélyszervezet az 1998. évi „nagy kárpátaljai árvíz” utáni újjáépítés hatékonysága érdekében nyitott önálló irodát Beregszászon, és ezen intézmény révén azóta állandó jelenléttel bír a térségben. A központ munkája a követező területeken jelentős: munkaerő-piaci fejlesztés, gyermekeknek biztosított fejlesztési programok, jogi és szociális tanácsadás, akkreditált szakképző programok, humanitárius segélyezés, szociális fejlesztési programok, nyugat-ukrajnai civil hálózat építése és működtetése. Ez a szerepvállalás az elmúlt 17 évben összességében meghaladta az 1 milliárd forintot melyet a magánadományozók mellett elsősorban nemzetközi partner és donorszervezetek (HEKS, ACT Aliiance, EuropeAid, ENPI Határon Átnyúló Programok), valamint Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma tette lehetővé pályázati úton elnyert támogatásokkal.
Az Ökumenikus Segélyszervezet az elmúlt 1 évben a folyamatosan működő kárpátaljai fejlesztő központja mellett más régiókban is aktív szerepet vállalt Ukrajnában:
Gyorssegély a Majdanra: 2014 februárjában a fővárosban történt összecsapásokat követően az Ökumenikus Segélyszervezet Magyarországrólelsőként ajánlott fel humanitárius segítséget több millió forint értékben (gyógyszerek, kötszerek, stb.) a sebesültek ellátásához a kijevi Szent Mihály-székesegyháznak, majd később szerepet vállalt a majdan téri sebesülteket ellátó orvosok és ápolók rehabilitációjában.
Belső menekültek támogatása: Nemzetközi felkérésre a Segélyszervezet több helyszínen is bekapcsolódott a belső menekültek ellátásába. Elsőként két nyugat-ukrajnai városban, Ivano Frankivszkben és Lembergben kezdte meg a menekültek ellátását: mindkét helyszínen higiéniás szereket, tartósélelmiszereket, konyhai eszközöket, illetve gyermekek ellátásához szükséges adományokat (bébiételt, tejport, pelenkát) adott át az ellátásért felelős helyi koordinációs központoknak.
A legnagyobb ukrajnai magyar segélyprogram: 2015. január 1. és 2015. május 31. között újabb nagyszabású segélyprogram keretében Ukrajna 7 régiójában, újabb 7 ezer belső menekült kap támogatást. A genfi székhelyű nemzetközi szövetség (ACT Alliance) felkérésére és finanszírozásával indított humanitárius akció értéke eléri a 100 millió forintot és érinti Kárpátalját is, hiszen ebbe a régióba is érkeztek/érkeznek belső menekültek. Kárpátalja mellett a következő régiók érintettek: Ivano Frankivszk, Lemberg, Herszon, Kijev, Dnyipropetrovszk, Harkiv, Zaporizzsja (Továbbiakban tervezett célterületek: Donyeck, Luhanszk).