Az ünnepélyes avatáson mások mellett Perényi János bécsi magyar nagykövet, Juraj Machac bécsi szlovák nagykövet, Karl W. Schwarz, az osztrák kancelláriahivatal tanácsosa és az evangélikus teológia professzora, a Genersich Alapítvány képviseletében Makoviczky József, valamint Perignáth Miroslav, Késmárk alpolgármestere vett részt.
A bécsi magyar nagykövetségen az emléktábla-avatást követően rendezett ünnepségen Perényi János egyebek mellett a Szepesség kulturális, gazdasági és művészettörténeti jelentőségét emelte ki. Machac azt hangsúlyozta, hogy Genersich személyében köti össze az osztrák, a szlovák és a magyar nemzetet.
Az emléktábla-állítás gondolata a Szepesség 19. század eleji kultúrtörténetéről és Genersich tevékenységéről 2012 májusában, magyar-osztrák-szlovák együttműködésben rendezett konferencián született meg.
Genersich János történész, pedagógus, író (1761-1823) Késmárkon született. Történeti művek, tankönyvek, pedagógiai célzatú ifjúsági regények szerzője. Tanulmányait a debreceni református kollégiumban kezdte, majd tanult Pozsonyban és a jénai egyetemen is. 1788-tól a késmárki evangélikus líceum tanára volt. Élete utolsó évei Bécshez kötődtek, 1821-ben ugyanis részt vett a ma is működő protestáns teológiai intézet megalapításában és az intézet első oktatóinak egyike volt. Bécsben halt meg 1823-ban.