Hazánkban ülésezik a Lutheránus-Római-Katolikus Közös Bizottság

Hazánkban ülésezik a Lutheránus-Római-Katolikus Közös Bizottság

Share this content.

Forrás: lutheranworld.org, fordítás, összefoglaló: Vincze Katalin
Budapest – 2015. július 14-21. között a Lutheránus Világszövetség és a Vatikáni Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsa tagjai az Evangélikus Hittudományi Egyetemen tartják közös konferenciájukat. A Luheránus-Római Katolikus Közös Bizottságba mintegy húsz, az ökumenikus dialógusban részt vevő jeles teológus érkezik, a világ minden tájáról.

Múlt és jelen

A Lutheránus Világszövetség (Genf) és a Vatikáni Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsa tagjai immáron a II. Vatikáni Zsinat óta keresik egymással a párbeszéd lehetőségét. Ennek nyomán alakult meg ugyanis az a lutheránus és római katolikus tagokbólálló munkacsoport, mely 1965-ben és 1966-ban ült össze először. A munkacsoport tagjai egyetértettek abban, hogy a jövőben átfogó dialógust kell folytatni azokról az alapelvekről, amelyek a két egyházat egymástól elválasztják, és amelyekben egységesek.

A munkacsoport az LVSZ és a Vatikán jóváhagyása után már mint Közös Lutheránus-Római Katolikus Tanulmányi Bizottság (Joint Lutheran-Roman Catholic Study Commission) ült össze először 1967-ben. A legfontosabb témáik a következők voltak: evangélium, egyház, eucharisztia, papság, megigazulás, apostoliság az egyházban, keresztség.

Jelenlegi ülésükön a következő aktuális feladatokat tűzték ki maguk elé a bizottsági tagok:

  • A keresztség témájával a 2010-es ülésen elfogadott irat alapján foglalkozik a csoport. E téma az evangélikus-katolikus-mennonita háromoldalú párbeszéd vonatkozásában is jelentős.

  • A közös liturgikus munkacsoport a katolikus fél javaslatára a reformáció 500. évfordulójának közös megünneplésére – mind helyi, mind globális szinten – készít(ett) elő liturgikus anyagot 2014. végére.

Mérföldkövek

  1. Fázis (1967-1972) – 1972:

Evangélium és az egyház (Máltai jelentés)

  1. Fázis (1973-1984)

1978 – Az Eucharisztia

1980 – Mindnyájan egyek Krisztusban

1980 – Az egység útjai

1981 – Az egyházi szolgálat

1983 – Luther Márton – Krisztus tanúja

1984 – Az egység – a katolikus-evangélikus egyházközösség modelljei, formái és fázisai

  1. Fázis (1986-1993)

1993 – Egyház és megigazulás

  1. Fázis (1995-2006)

1999 – Közös Nyilatkozat a Megigazulás tanításáról

2006 – Az egyház apostolisága

  1. Fázis (2009- )

2012 – Konfliktustól kommunióig: közös evangélikus-katolikus megemlékezés a Reformációról 2017-ben. A Luheránus-Római Katolikus Közös Bizottság adta ki a lutheránus-katolikus párbeszéd 50. évfordulója alkalmából a Reformáció 2017. évi 500. évfordulója kontextusában.

Regionális megállapodások

A világ számos helyén születtek regionális megállapodások. Ezek általában a megigazulás tanításáról szóló közös nyilatkozatból talaján jöttek létre. (Több közös állásfoglalást is kiadott a Németországi Protestáns Egyház (EKD) és a Német Római-Katolikus Püspöki Konferencia. Amerikában a hit általi megigazulás, Mária, a péteri szolgálat valamint a keresztség témái jelentik az evangélikus-katolikus párbeszéd fókuszát.)

Magyar vonatkozás - Irodalom

Luheránus-Római Katolikus Közös Bizottság társelnöke volt 1995-2006 között (azaz épp a megigazulástanról szóló közös nyilatkozat kiadása idején) D dr. Harmati Béla, nyugalmazott püspök, tagja pedig a második ciklustól, több cikluson át pedig id. dr. Hafenscher Károly. Harmati püspök korábbi tanulmányát a kérdésről elolvashatják honlapunk archívumában ITT.

Az Evangélikus Sajtóosztály és a Szent István Társulat gondozásában, 2000-ben jelent meg magyar nyelven a Közös nyilatkozat a megigazulás tanításáról című könyv.

Egyelőre csak németül olvasható a Konfliktustól a kommunióig című, 2013-ban megjelent irat szövege a Lutheránus Világszövetség honlapján, ITT.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!