Példaértékű civil és egyházi összefogás a Józsefvárosban

Példaértékű civil és egyházi összefogás a Józsefvárosban

Share this content.

Szöveg: evangelikus.hu, kép: Sieger Köder: Cirenei Simon, fotó: Moldován Szilvia
Budapest – 2015 augusztusában többször találkoztak a Józsefvárosban tevékenykedő menekültekkel foglalkozó civil és vallási szervezetek képviselői. Témáik között a hatékonyabb kommunikáció, a tapasztalatok megosztása, értékelése, a téli időszakra való felkészülés. A példaértékű összefogás résztvevői kéthetente találkoznak és a hosszabb távú együttműködésen dolgoznak. A találkozóknak a Józsefvárosi Evangélikus Egyházközség ad otthont.

A menekültek jelenléte eddig példa nélküli társadalmi összefogást igénylő kérdéseket vet fel hazánkban. A Keleti pályaudvar, valamint a II. János Pál pápa tér kiemelt fontosságú mind a migránsok, mind a velük kapcsolatba kerülő helyi lakosok és civilek számára. A menekültek növekvő száma, az őket övező, sokszor generált ellenszenv, a tél közelsége sürgetővé tette a segítő munka átgondolását. Ebből a felismerésből született meg az igény civil és egyházi részről is, hogy a Józsefvárosban és környékén tevékenykedő segítők munkájukat összehangolják, megismerjék egymás tevékenységét, tapasztalatcserével és közös megoldáskereséssel hatékonyabbá tegyék a szolgálatot – mondja Moldován Szilvia a találkozók ötletgazdája és szervezője.

A találkozók hangsúlyos témája az információcsere gördülékenységének megoldása a hatékonyabb segítés, munkaszervezés érdekében. Fontos a leghatékonyabb megoldásokat megtalálni, például a nyelvi és jogi akadályok leküzdésében vagy az orvosi és pedagógiai ellátás támogatását-, az adományok és az ételosztás kérdését és kommunikációját illetően. Az első fórumon a Szent Egyed Közösség, a Segítsünk Együtt a Menekülteknek Csoport és az Ibn Khaldún Alapítvány a Bicskén és Fóton élő menekült gyerekek között végzett pedagógiai munka tapasztalatait egyeztette.

A találkozókon kiemelten foglalkoztak a civilek, a felekezetek és vallások képviselői a közös feladatként vállalt érzékenyítéssel, a negatív sztereotípiák felszámolásában végzendő ismeretterjesztő és pasztorális tevékenység előmozdításának lehetőségeivel – előadásokkal, szóróanyagokkal, egyházi és lakossági fórumokon való megszólalásokkal. A Józsefvárosi Katolikus Plébánia ezt a törekvést kifejezendő azóta meghívta a Szent Egyed Közösség tagjait, hogy beszéljenek a menekültek között végzett szolgálatukról az egyházközségben.

A civilek legnagyobb kihívása a napi szintű feladatok ellátása, az egyre növekvő adomány-mennyiség és az önkéntesek egyre csökkenő erőforrásai. Az adományok koordinálása, valamint a tranzit-zónákban tartózkodó menekültek étkeztetése, éjszakáztatása és a tisztálkodás megoldása teszi ki az önkéntes munka jelentős részét, amelyet több hónapja helytálló civilek végeznek. Aggodalmukat fejezték ki, hogy mindemellett nem marad idő a téli időszak speciális feladatainak körvonalazása, fizikai ellátás (étkeztetés, zuhanyzás, mosás) megoldásának előkészítésére. Arra is fel kell készülni, hogy a déli országokból érkező menekülteket már az őszi, hűvösebb időjárás is megviseli. Jó időben a tranzit-zónákban az éjszakázás is megoldható, de nagy kérdés, hogy hol helyezik el ezeket az embereket később. A hidegre való berendezkedés közös megszervezése, ötletek és lehetőségek számbavétele is megkezdődött a találkozó után.

Kiemelt területként tekintenek a segítők a menekültek pszichés ellátására, a személyes odafordulásra, a spirituális szükségletek kielégítésére is, amelyet szintén közös feladatként határoztak meg. Emellett a menekülteket segítők lelki támogatását is fontosnak tartják. Az Ibn Khaldún Alapítvány képviselői a speciálisan muszlim segítés és segítés-elfogadási szemléletről osztott meg tapasztalatokat, a Máltai Lovagrend Zsidó Tagozatának képviselője a segítés elfogásának vallási szempontjairól beszélt, a Szent Egyed Közösség pedig a személyes odafordulást hangsúlyozta.

A második találkozón már a Migration Aid és az adományok gyűjtésében és elosztásában kiemelt szerepet játszó Aurora közösségi ház képviselői is jelen voltak. Itt az első találkozón felvetett témák mellett a menekültek útjának irányítása, valamint az állami, az egyházi és a civil feladatok összehangolása és hangsúlyozása került előtérbe.

A Segítsünk együtt a menekülteknek-csoport egyik képviselője kanadai példát hozva kiemelte: ahol eddig az egyház a menekültek oldalára állt, ott mindig nagyon komoly előrelépés történt az ügyükben. Hiszen az egyház és a gyülekezeti vezetők tekintélye még mindig annyira erős, hogy ha ők szerveznek gyűjtést, netán ők hangsúlyozzák helyi döntéshozók felé az állami szerepvállalás szükségességét, az magasabb szintekre is elér, mint az egyszerű civilek hangja.

A civil és vallási szervezetek összehangolt szolgálat-szervezése új tagokkal bővülve folytatódik. Moldován Szilvia a menekültektől kapott ajándékként értékelte a civil és egyházi szervezetek párbeszédét és összefogásukat pedig egy, a menekültek segítésén túlmutató civil-vallásközi szociális együttműködés kezdetének látja.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!