Tekerj a felebarátodért!

Tekerj a felebarátodért!

Share this content.

Forrás: okogyulekezet.hu, teremtesunnepe.hu, Evangélikus Élet, szöveg: Sánta Anikó
Az európai keresztények északról délre tartó közös zarándoklat keretében érkeznek majd ez év decemberében a párizsi klímacsúcsra, kifejezve összetartozásukat és közös tenni akarásukat. A magyarországi teremtés hete ehhez a menethez csatlakozik kelet–nyugati irányú kerékpározással.

A világ számos országából hívők ezrei csatlakoznak ahhoz a zarándoklathoz, amelyet az éghajlati igazságosságért szervezett az Egyházak Világtanácsa (EVT). Lesznek, akik gyalogosan, lesznek, akik kerékpározva fejezik ki szolidaritásukat azokkal a felebarátaikkal, akiket a klímaváltozás hatásai a legjobban sújtanak.

Az európai egyházak képviselői és a zarándokok október 12–14. között Villigstben (Németország) találkoznak. A folyamatnak része a Tekerj a felebarátodért staféta-kerékpározás is, amelyet szeptember 27. és október 4. között rendeznek meg.

A zarándokok számos európai országból indulva november végén érkeznek meg az ENSZ huszonegyedik klímacsúcsára, Párizsba, hogy így hallassák hangjukat egy sokkal igazságosabb és fenntarthatóbb holnapért.

Afrikában is szerveznek gyalogos és kerékpáros EVT-zarándoklatot az éghajlati igazságosságért, Dél-Afrikából indulva Burundin és Ugandán át érkeznek Kenyába.„

Párizs nem végcél, hanem mérföldkő az éghajlati igazságosságért folytatott zarándoklatunkon. Hívő emberként meg kell fogalmaznunk egy etikai irányt a klímaváltozás dialógusában. Stratégiára van szükségünk 2016-ra és a későbbi időszakra” – nyilatkozta dr. Guillermo Kerber, az Egyházak Világtanácsának teremtésvédelemért és klímaigazságosságért felelős programvezetője.

A teremtés hete keretében szervezett magyarországi kerékpáros zarándoklat útvonala: Beregszász–Tokaj– Budapest–Pannonhalma–Sopron. A mottó: „Tekerj felebarátodért – hogy kapjon levegőt, hogy ne sodorja el az árvíz, hogy ehessen, hogy tudjon hol élni, hogy legyen jövőnk!”

Egy kilométerre számítva autózással több mint tízszer annyi szén-dioxidot bocsátunk ki, mint kerékpározással. Ha minden európai uniós állampolgár napi öt kilométert kerékpározna, akkor a közlekedési szektorban 2050-re kitűzött kibocsátáscsökkentés felét tudnánk teljesíteni!

Ha kevesebb szén-dioxidot bocsátunk ki, akkor csökkentjük az üvegházhatást és a szélsőséges időjárási jelenségek kialakulásának esélyét. Ez azt jelenti, hogy a kiszolgáltatottabb országokban élők megélhetését, életterét sem pusztítjuk tovább.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!