Vitézzé avatták Pőcze István evangélikus lelkészt

Vitézzé avatták Pőcze István evangélikus lelkészt

Share this content.

Szöveg: dr. Négyesi Zsolt
Máriaremete – A Történelmi Vitézi Rend ez évben szeptember 26-án a Máriaremetei Kisboldogasszony Bazilikában tartotta a vitézavatási ünnepét. Az alkalmon vitézzé avatták Pőcze István evangélikus lelkészt, majd a felavatott lelkész hirdette Isten igéjét.

Ha azt mondom, vitézavatáson jártam, valószínűleg sokak részéről értetlenséget tapasztalhatok. Manapság is vannak vitézek? Mit jelent az, hogy vitéz, miért kell őket avatni és hogyan illik ez bele a XXI. századi értékrendünkbe? A válaszokhoz nézzük röviden az előzményeket: A vitézavatás a több mint 800 éves hagyománnyal rendelkező vitézség kiemelt eseménye, mikor is az 1920-ban alapított Vitézi Rend új vitézeket fogadott soraiba ünnepélyes keretek között. 

A közel száz évvel ezelőtti alapításakor a Vitézi Rend megfogalmazott célja „utódaikban is jutalmazni és az ország hűségében megtartani mindazokat, akik a világháborúban és a forradalmak alatt egyéni vitézségük és nemzeti érzelmükkel kitűntek; érdemeik méltánylásával ápolni a hazai erényeket és egyúttal állandó értékű nemzetvédelmi szervezetet teremteni úgy a kívülről jövő, mint a belső romboló erők újbóli forradalmi kísérleteivel szemben.” 

Ahhoz, hogy valaki a hierarchikusan felépülő Vitézi Rend tagja lehessen, korábban a világháborúk során elnyert, a viselt honvédségi állománycsoportjához igazodóan meghatározott fokozatú kitüntetéssel kellett rendelkeznie, ezen túlmenően kiemelkedő szolgálattal kellet a mindennapjait élnie. Aki megfelelt a szigorú feltételeknek, a Vitézi Rend tagjává válhatott, amely a tradicionális külsőségek között megtartásra kerülő Vitézavatás keretén belül valósult meg. Az avatandókat egyesével szólították, majd a vitézek vezetője, a főkapitány az avató pallossal megérintve a térdeplő zsámolynál térdelő jelölt vállát, „Vitézzé avatlak” kijelentéssel az illetőt a Vitézi Rend tagjává avatta. Ezt követően a felavatott vitéz jogosulttá vált a „vitéz” előnév használatára, és a „nemzetes úr” megszólításra. A Vitézi Rend tagjai korábban kisebb földbirtokot is kaptak.

A II. világháborút követően sok szervezethez hasonlóan a Vitézi Rendet is feloszlatták, ám a külföldre került vitézek tovább folytatták tevékenységüket. 1990 után, az újból szabad Magyarországon pedig a Vitézi Rend az új jogszabályi környezethez igazodva újjá éledhetett. A mai vitézek a hagyományőrzésen túl, kiemelt feladatuknak tekintik a két világháború hőstetteinek archiválását, a hősök felkutatását, hadisírok ápolását, megemlékezések és történelmi előadások szervezését, a Rend idős és elesett tagjainak támogatását, emléktáblák és emlékművek állítását, továbbá a hadisírgondozást.

Évente egy alkalommal a Vitézi Rend új tagokat avat, mely hagyományosan a történelmi egyházakat képviselő lelkészek jelenlétében történik. A Történelmi Vitézi Rend ez évben szeptember 26-án a Máriaremetei Kisboldogasszony Bazilikában tartotta a vitézavatási ünnepét. Ennek során az újonnan avatásra kerülők a régi avatási szokásokhoz híven a Rend vezetői, tagjai, a történelmi zászlók és a Szent Korona hiteles másolata előtt tettek esküt a vitézi életre. Ezután egyenként járultak vitéz Hunyadi László főkapitány elé, hogy vállukat az avató pallossal megérintve vitézzé ill. a Vitézi Rend tagjává fogadja őket. Ez alkalommal az elsőként felavatott vitéz, Pőcze István evangélikus lelkész volt, akit a közelmúltban neveztek ki a Nemzetőrség címzetes protestáns tábori püspökévé dandártábornoki rendfokozatban (Pőcze Istvánt a Nemzetőrség nevezte ki, ott viseli ezt a rendfokozatot. Ez nem evangélikus egyházi rang - a szerk.). A szívhez szóló ünnepi igehirdetésben, melyet János evangéliuma 6,66-69 versei alapján tartott, ő szólt a zsúfolásig megtelt templomi gyülekezethez, kik között több politikus és ismert közéleti személyiség is megjelent.

A Vitézavatást követően az ünnepeltek és vendégeik ebéden vettek részt a templomkertben, ahol lehetőség nyílt a kötetlen ismerkedésre és beszélgetésre. Bizonyára vannak, akik idejétmúltnak gondolnak egy ilyen szervezetet, mint a Vitézi Rend, azonban mindig is szükség lesz olyan magyar emberekre, akik az egyetemes isteni és emberi értékrend valamint a nemzeti érzelmű és elkötelezésű vitézi hagyományok szerint élnek és végzik munkájukat. Számomra nagyon megtisztelő volt, hogy egy ilyen különleges és magasztos rendezvényen személyesen is részt vehettem.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!