Az est házigazdája, Fabiny Tamás püspök bevezető áhítatában arról beszélt, hogy idén januárban még nem gondolta, mennyire aktuális lesz az év igéje az egyházunk által összeállított, 2015-ös Útmutatóban: Fogadjátok be egymást, ahogyan Krisztus is befogadott titeket Isten dicsőségére. (Róm 15,7).
Aztán a februári rendkívüli hidegben megnyitottuk az éppen átépülő Üllői úti központi épületünk egy részét, ahová – Krisztus parancsának engedelmeskedve – a Kálvin téri aluljáróból kiszorított hajléktalanokat fogadtunk be. Márciusban Németország újraegyesülésével kapcsolatban juthatott eszünkbe, hogy a hazájából menekülni próbáló, a társadalom jelentős része által méltán megvetett, autokrata pártfőtitkárt, Erich Honeckert egy korábban ténylegesen üldözött, evangélikus lelkész fogadta be. Idén nyár végén pedig elérte Európát a közel-keleti térség felől áramló, az ínség, a terror és a polgárháború elől menekülő emberek sokasága. Ekkor érezhettük igazán – mondta Fabiny Tamás – mennyire aktuális és elgondolkodtató az Útmutatóban kiemelt, a befogadásra, mint alapvető keresztényi erényre intő, újszövetségi ige.
Beer Miklós a Váci Katolikus Egyházmegye püspöke azzal kezdte előadását, hogy a keresztény gyökereitől mindinkább elszakadó Európa a migrációs hullám okán olyan jelenséggel került szembe, amelyre nem rendelkezünk előre előkészített, pláne általános érvényű megoldási receptekkel. Éppen ezért, nekünk keresztényeknek arra kell megtalálnunk a választ, hogy ebben a rendkívüli helyzetben mit vár tőlünk az Úristen? – tette fel a kérdést a püspök.
Fél évszázad alatt megháromszorozódott a Föld népessége, s a bolygón jelenleg élő 7,5 milliárd ember között egyre csak nőttek a jövedelmi szakadékok. Az öregedő, demográfiai problémákkal küszködő Európa egyre gazdagabb, a népesedési robbanást megélő déli félteke pedig egyre szegényebb lett. Számítani lehetett arra, hogy kilátástalan helyzetben vergődő, gazdasági krízisek, vagy éppen a – javarészt az iparilag fejlett országok környezetszennyezése miatt bekövetkező – klímaváltozás okozta problémákkal megbirkózni képtelen emberek egyszer megindulnak észak felé, s az is bizonyos, hogy ha elérik a kritikus tömeget, alapvető változások következhetnek be megszokott társadalmi berendezkedésünkben – mondta Beer Miklós.
Hogyan kezeljük hívő emberként a kialakult helyzetet? Erre kérdésre kell tudatosan megkeresnünk a választ, amely nyilvánvalóan megtalálható hitünk fundamentumában, Jézus Krisztus tanításában, életével és tetteivel adott példájában – jelentette ki a váci püspök. Jézus nem ment el részvét nélkül semmiféle ínség mellett. Ezt a hozzáállást idézi elénk a katolikus liturgiában elhangzó mondat, és – Beer Miklós szerint – ebből a feltétlen szeretetre épülő odahajolásból kell eredeztetnünk a saját keresztényi magatartásunkat és világszemléletünket. A vándorlók egyelőre Észak-Európa felé tartanak, vagyis nem igénylik, hogy befogadjuk őket. De fel kell készülnünk arra is, amikor majd ez a helyzet megváltozik, a jelenleg a migrációs hullám célországainak tekintett államok már nem tudnak, vagy nem akarnak több idegent befogadni, így ők visszatérnek Magyarországra, vagy egyenesen a mi országunkat tekintik végcéljuknak.
Beer Miklós szerint egyértelművé kell tennünk, hogy Magyarország a jószándékú, társadalmi normáinkat tiszteletben tartó, valóban menekülő embereknek menedéket nyújt. A keresztényeknek úgy kell tekinteniük erre a helyzetre – jelentette ki a püspök –, hogy az Úr lehetőséget kínál a hitük megerősítésére. A hitében megfogyatkozott Európát az anyagiasság és pénz uralmának dominanciája hatja át, s ez mindinkább a valódi emberi, keresztényi értékek és etikai normák érvényesülése ellen hat. Éljük meg valódi kegyelmi időszakként a népvándorlást, amely hozzásegíthet bennünket keresztény hitünk megújítására – biztatott Beer Miklós.
Igaztalan magatartás lenne általában ellenséget látni a migránsokban, az pedig kifejezetten hiba – állította Beer Miklós – ha a kialakult helyzet össztársadalmi megvitatása helyett állami eszközökkel gyűlöletet szítanak ellenük. Elkerülhetetlenül foglalkoznunk kell a jövevények integrációjával, s ennek leghatásosabb eszköze lehet az, ha hitben erős keresztényi életünk személyes példájával serkentjük őket az integrációra – állította a váci katolikus egyházmegye püspöke. Beer Miklós szerint a hazájukat elhagyó migránsok jelentős része keresztény, az egyébként általában példásan erős hitű muszlimok közül pedig főként azok indulnak útnak, akiknek hite nem elég erős. Tegyetek tanítvánnyá minden népet! – szól Jézus misszióra buzdító parancsa és most az Úr alkalmat kínál arra, hogy megmutathassuk: komolyan vesszük az egyik legfontosabb parancsát.
Nem azon kell töprengenünk, hogy mit miért nem teszünk, hanem meg kell látnunk a migrációban annak esélyét, hogy bepótolhatjuk mindazt, amit a megértés, a befogadás és a szeretetre épülő szolgálat terén keresztényként elmulasztottunk – jelentette ki a Budavári Evangélikus Szabadegyetemen tartott előadásában Beer Miklós, Váci Katolikus Egyházmegye püspöke.
Az előadás hangfelvétele innen letölthető: