Az evangélikus vallású somogyiak Németországból érkeztek, így az itteni evangélikusok többségében a németajkú magyarok és svábok voltak. A 20. század elején, amikor Kaposvár fejlődése felgyorsult és az agglomeráció népessége is megnőtt, a környező falvakban egyre több sváb élt.
A kaposvári evangélikusok első lelkésze Takács Béla volt, aki 1916-tól tartotta az istentiszteleteket, igaz, akkor még fél évig a református templomban. Az első imaházat 1917 januárjában szentelték fel a Teleki utcában.
A történet érdekessége, hogy két katolikus képviselő járta ezt ki a gyülekezet számára az akkori polgármesternél, aki jobban szerette volna a zeneiskolának adni az épületet. A helyi evangélikusok hosszú évekig gyűjtöttek saját templomra, de az első világháború és azt követő gazdasági helyzet ezt nem tette lehetővé. Végül 1929-ben szentelték fel a Kossuth Lajos utcai templomot, s mára a kaposvári az egyik legnagyobb hazai evangélikus gyülekezet.
– Szeretnénk méltó módon megünnepelni az évfordulót és bízunk abban, hogy sokan vesznek részt a programsorozatban. Az ünnepi félév március 20-án, virágvasárnap indul ünnepi istentisztelettel, amit a Duna Televízió élőben közvetít – tudtuk meg Pongrácz Máté, lelkésztől. Húsvét hétfőn a már hagyománnyá vált baba istentiszteletet teszik még különlegesebbé azzal, hogy felolvassák a száz évvel ezelőtt kereszteltek neveit. Azok, akik az elmúlt három évben vették fel ezt a szentséget személyes áldásban részesülnek. Július 3-án közel tíz, korábban Kaposváron szolgáló lelkész tart közös istentiszteletet a templom udvarán, köztük Szemerei János püspök. Az ünnepi programok jövő év január 23-án, istentisztelettel zárulnak, ahol a gyülekezet szeretné átadni a gyülekezeti ház új épületrészét.