SZAVAZNI ITT LEHET:
AZ ALÁBBIAKBAN A PÁLYÁZATI MUNKÁKAT LÁTHATJÁK, SZERKESZTŐSÉGÜNKHÖZ VALÓ BEÉRKEZÉSÜK SORRENDJÉBEN, FÁZISFOTÓKKAL:
Üveglapra gravírozott Luther-rózsa.
Thierné dr. Papdi Gyöngyvér Enikő, Csolnok:
Szűcs Mária és a kiskőrösi ifisek:
„2015 októberében a reformációi ifin készítettünk Luther-rózsa pizzát a kiskőrösi ifisekkel. A szükséges hozzávalókat két részre bontottuk,, fiú és lány csapatok versenyeztek. Miközben készítettük a pizzákat, megbeszéltük a színeket és a szimbólumokat. Egyedül a kék színhez kellett természetes alapanyagú ételízesítőt használnunk (kisütve inkább zöldes lett, kicsit kevesebbet kellett volna használni:–), de ehető volt.”
Köő Zsuzsanna alkotása. Liba tojásra készült Luther-rózsa, melyen a lyukak az emberek adójának 1%-át jelképezik. Speciális fúró/gravírozó géppel készültek a lyukhímzéses tojások. Elektromos gyertyával világítanak belülről.
Balogh-Kiss Nikoletta, a Tápiószetmártoni Evangélikus Egyházközség tagja:
„Luther-rózsákat készítettem a női világ imanap alkalmára, ezek horgolva készültek, s pici varrás is van bennük.”
Sztankó Gyöngyi alkotása, Csutkai Csaba fényképe:
A termésekből és virágokból álló kompozíció a nyíregyházi nagytemplom előtt készült a reformáció ünnepére.
Sólyom Irén gobelin alkotása:
Nagy Tímea pályázata: Nagy Dezső Luther-rózsája még 1983-ban készült, szögekből és fonalból!
Ma a Nagyvelegi Evangélikus Egyház tulajdona, megtekinthető a gyülekezeti teremben.
Palásthy András, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium 5. osztályos tanulója:
„Az általam készített Luther-rózsa papírból van, közepén a szív színes alufólia, a kereszt sötétben foszforeszkál.”
Kovács Attila: – puzzle.
Szarka Tünde és a soproni Kindergruppe:
A képen látható Luther rózsát krepp-papírból tépték a gyerekek, gömbölyítették a szorgos kezek a kis gömböket, melyből végül összeállt a rózsa. Munka közben természetesen sokat nevettek, de a színek szerepéről, jelentéséről is beszélgettek. A fekete gömböket a felnőttek csinálták: nemcsak azért, mert ez fogta meg legjobban a kezet, de a gyerekek kijelentették, hogy „szomorú színt” nem használnak. Az elkészült munkát a gyülekezet ügyes kezű mestere üveglap közé tette, bekeretezte. Most a megújult soproni gyülekezeti ház előcsarnokában fogadja az érkezőket.
Szepesfalvy Luca (12 éves): Maradék anyagokból pólóra varrta fel a Luther-rózsát.
Erős vár.
Kossuth Lajos Evangélikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Pedagógiai Szakközépiskola Miskolc:
Készítették: Barnóczki Kinga 11.E osztály; Kavasánszki Szilvia 11. E osztály.
Simon Éva, Farád:
„A közelmúltban kiírt Luther-rózsa megalkotásával kapcsolatos pályázatukat hozzám szólónak éreztem, így szakmai tudásom és hitem legjavát beleadva igyekeztem valamit visszaadni az Alkotónak: a kiírásoknak megfelelően, teljesen természetes anyagokból, csupán száraz virág, fa, növényi termések felhasználásával elkészítettem az autentikus rózsa egy méter átmérőjű mását a 21. század virágkötőjeként! Hiszem és vallom, hogy a mi kezünk akkor krisztusi, ha üres: így ha esetleg a bírálók díjra méltónak találják alkotásomat, úgy mind a pályadíjat, mind magát a száraz virágból készült Luther-rózsa kompozíciót felajánlanám önökkel egyeztetve valamelyik evangélikus hitvallású gyülekezet, közösség, iskola, intézmény, egyházmegye számára, hogy díszítse közösségi terüket, emlékeztesse őket eredetünkre és hitvallásunkra. Erős vár a mi Istenünk!”
Plöchl Ildikó:
Pintér Zalán, a Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium tanulója:
„Az én Luther-rózsám egy photoshoppolt és fotózott alkotás, ami sok gondolkodás és szerkesztési munkálatok után született meg.
A kép címe: Luther mélység.
Megpróbáltam az evangéliumot és az embert egyszerre ábrázolni és ekkor gondoltam a szemre. Ez a legőszintébb szervünk, a szemről sok minden kiolvasható és megérhető.”
Tóth Emese (Zuglói Evangélikus Egyházközség):
„A pályázattal remek lehetőség adódott, hogy a sok használattól kissé megkopott Énekeskönyv új borítót kapjon.
A mintát Luther pecsétlenyomatáról készült rajz alapján szerkesztettem.
Először próbáltam keresztszemes szerkesztővel, de felismerhetetlenül torz lett a minta, így maradt a jól bevált manuális módszer.
A kész munkáról készült fotón kívül, mellékelten küldöm még a Luther-rózsa és a felírat mintarajzát.
Az elkészült borító láttán családom több tagja is jelezte igényét újabb könyvborítókra. Fiam például a Bibliájára és az Énekeskönyvére, kisebb lányom az Útmutatójára szeretne ilyen burkolatot. Hamarosan egész sorozat lesz belőlük.
Köszönöm a lehetőséget!”
Hajnal Jánosné festett és keresztszemes alkotásai:
Dr. Varsányi Zsuzsanna (Szegedi Evangélikus Egyházközség):
„Luther-rózsám technikája horgolás, az apróbb horgolt részeket rávarrtam. Körülbelül egy tenyérnyi méretű, kitömött „párna” alakú, hogy később gyülekezetünk gyerekei meg tudják nézegetni, körbeadhassák, játszhassanak vele.”
Mikó Hédi (8 éves) is elkészítette gyurmából saját Luther-rózsáját:
Supel Éva:
„Nagyon örültem a pályázat kiírásának, mert így végre nagyméretben megvarrhattam a Luther-rózsát. Az alapján, amit jelent nekem ez a szimbólum, úgy gondoltam, hogy szatén selyemből kell megvarrnom. Ezzel kifejezve a mondanivalója nagyságát, méltóságát, hogy Krisztus él. Számomra azt jelenti, hogy ma is a szívünkben él Krisztus, „belevéste” magát a kereszt által szívünk minden dobbanásába, és teszi ezt nap nap után az életünkben. Ezért úgy varrtam meg, hogy a keresztet a foltvarrás technikával „kukacoltam”, így belemélyül a szívbe. A szívet pedig kitömtem, hogy az élő dobogó szívet ezzel érzékeltessem. Szeretném, hogy érezhető legyen, ha ránézünk, hogy a kereszt van a középpontban. Ezzel együtt tud a szívünk dobogni, és csak így lehet teljes a hitünk, hogy örömöt, vigasztalást és békességet teremjen (ahogy Luther Márton megfogalmazta), a saját életünkben és a szolgálatokban is. Erős vár a mi Istenünk!”
Papp Tiborné, Zsuzsi a Baldauf Gusztáv Evangélikus Szeretetotthon lakója szklerosis multiplex-ben szenvedő: Keresztszemes hímzéssel készítette Luther-rózsáját.
Debreczeni Kata pályaműve:
Podmaniczky János Evangélikus Óvoda és Általános Iskola:
Kisiskolásaink a reformáció napi akadályverseny egyik állomásán krepp-papír „csomókból” ragasztottak képet.
Podmaniczky János Evangélikus Óvoda és Általános Iskola:
Pedagógusaink a diákok segítségével nagy faliképet készítettek műanyag kupakokból az idei tanévben: előrajzolás, festés, majd kitöltés a kupakokkal. Az elkészült kép iskolánk szélfogóját dísziti.
A miskolci Kossuth Lajos Általános Iskola tanulóinak pályamunkái:
Bredács Bianka 5. o. Miskolc
Érsok Zsófia 4. o. Miskolc
Gajdos Flóra 5. o. Miskolc
Gajdos Flóra és Seres-Füzér Vivien 5. o. Miskolc
Határ Héli 4. o. Miskolc
Jóna Brigitta 5. o. Miskolc
Jóna Brigitta 5. o. Miskolc
Kis Dorka 5. o. Miskolc
Kiss Benedek 4. o. Miskolc
Ónodi Krisztián 4. o. Miskolc
Papp Viktória 4. o. Miskolc
Seres-Füzér Vivien 5. o. Miskolc
Spitze Dániel 5. o. Miskolc
Váczy Virág 2. o. Miskolc
Várdai Balázs 7. o. Miskolc
Zahorán Zsófia és Kelecsényi Imola 3. o. Miskolc
Slachta Krisztina, Deák téri gyülekezet:
„Ezúton küldöm az elmúlt két hétben filcből készített Luther-rózsa fényképeit. A rózsa alatt lévő színes népi szalagok színeiben a magyarországi német, szlovák és magyar evangélikusokat jelképezik.”
Szögezzük le!
A Sopronbánfalvi Evangélikus Egyházközség 7. évfolyamos hittanosai munkája:
Az ötletgazda: Lukács Xénia gyülekezeti tagunk.
Készítők: Baczoni Bendegúz 3. o.
Kiss Leila 7. o.
Rédecsi Franciska 7. o.
Resperger Réka 7. o.
Tiboldi Mátyás 7. o.
A Hódmezővásárhelyi Egyházközség asszonykörének munkái:
Pablényi Edina és az Élő Kő Közhasznú Alapítvány tagjai:
„A képen vanília krémes, fondant bevonatos torta látható.
A torta közös munka eredményeként született meg, éppen ezért arra gondoltunk, hogy az Élő Kő Közhasznú Alapítvány (önálló jogi személyiség, amit a Kemeneshőgyész-Magyargencsi Társult Evangélikus Egyházközség alapított) neve alatt küldenénk be. A képeken a készülődés folyamata, maga a Luther-rózsa torta, és az elfogyasztása látható. Vasárnap a kemeneshőgyészi istentisztelet és az azzal párhuzamos gyerekfoglalkozás után vágtuk fel... A képen nem látszik, de a torta nagyon finom lett. A rózsa szirmai egy-egy gondolat, amit fontosnak tartunk, hogy megéljünk a mindennapi gyülekezeti életben, és amit kifelé, a gyülekezet falain kívülre is szeretnénk üzenetként eljuttatni. Mindennek az alapja élő Urunk, Jézus Krisztus (szív közepe). A szirmokon olvasható üzenetek ebből merítkeznek. Ezek pedig: Hitből való élet, Közösség, Lelki növekedés, Hitelesség, Generációk közti párbeszéd. A tortának „kistestvére is született”, ez a gyülekezetben élő asszonyok gondoskodó szeretetének köszönhető, akik arra is gondoltak, hogy biztosan jusson minden gyereknek, és felnőttnek egy szelet torta (ahhoz, hogy a közös süteményezésből senki ne maradjon ki, erre az alkalomra áthívtuk a magyargencsi hittanosokat is). Némi elfogultsággal ugyan, de annál őszintébben mondhatom, hogy az egész folyamat nagyon jó volt. A torta megálmodásától, az elkészítésen át, a felvágásáig kreatív és izgalommal teli, közösségépítő időszak volt. Az elkészítést mi felnőttek nagyon élveztük, az eredményt pedig a gyerekek örömmel megették.
Végül egy utolsó gondolat a képek nevéről: Az alapítványunk nevéből és a gyülekezeti közösségből született meg az ÉLŐ KŐ-zösség elnevezés. Ami arra is utal, hogy kicsi (fogyatkozó) falusi gyülekezet vagyunk, de Isten áldásából még vannak a gyermek és fiatalok közöttünk. És Istennek legyen hála érte, a középkorúak és az idősebb generáció egy része aktívan vesz részt a gyülekezeti életben.
Molnár Fanni 7. osztályos quilling-technikával készült képe:
Döbrönte Béláné, Marika néni gesztenyetortája:
Varga Nándor 12. B osztályos tanuló, szarvasi Vajda Péter Evangélikus Gimnázium:
Győri Veronika 12. B osztályos tanuló, szarvasi Vajda Péter Evangélikus Gimnázium:
Miskolci Kossuth Lajos Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium:
„A pályázati felhívásnak örömmel tettünk eleget, amikor Luther 21. századi utódaiként elkészítettük a magunk Luther-rózsáját. A tervezési folyamatot Gáncs Péter, egyházunk elnök-püspökének egyik gondolata inspirálta, miszerint „Jézus száz százalékban valóságos ember és száz százalékban valóságos Isten”. Ebből kiindulva, a valóságos számunkra az élőt jelenti, így a mi fantáziánk csakis intézményünk főszereplőinek, azaz gyerekeink – mint élő anyag – megjelenítésével tudta elképzelni a kivitelezést. A munkálatok oroszlán részét a középiskolások végezték, hiszen gondos precizitással felrajzolták az aszfaltra a Luther-rózsa körvonalait, majd az 5 színnek megfelelően 274-en alakzatokba rendeződtek és nem kevés türelemmel a felvételeket is ők készítették. A végső fázisban az alsó tagozatos gyerekek a kezeikkel formázták a keresztet, amely mintegy féltő keretbe foglalja az utólag beleszerkesztett Luther-rózsát. Az élő Luther-rózsa az élő keresztben élő egyházunkat szimbolizálja. „Hol Téged dicsér minden gyermeked!” Erős vár a mi Istenünk!”
A Nagykanizsai Evangélikus Gyülekezet Kórusa:
„Áldozatos, lelkes munkával készítette Iványi Margit a keresztszemes technikával a Luther-rózsákat. Ami nem csak a felekezeti jelképet szimbolizálja a Nagykanizsai Evangélikus Gyülekezet Kórusának sálján, hanem a lelkes kórustagok összetartozását és egységét. 15 sál készült és mindegyikre egyesével öltöttük fel az elkészült Luther-rózsa. Ezzel a keresztszemes Luther-rózsával nevezünk a pályázatra.”
Nagy Loretta munkája:
Bertha Dorothea Sára az Ostffyasszonyfai Petőfi Sándor Általános Iskola 6. osztályos tanulója:
Koren Tamásné, Szentendre: Énekeskönyv borító.
Koren Tamás: GPS Luther-rózsa.
Heim Petra alkotása.
Sárbogárd – Sárszentmiklósi Evangélikus Egyházközség:
„A Sárbogárdi Evangélikus Gyülekezeti Központ homlokzatára terveztük és készítettük el gyülekezeti szintű közös összefogással a fényképeken látható 1 méter átmérőjű, égerfából faragott, kültéri festékkel felületkezelt Luther-rózsánkat. Kivitelezése a 2015. júliusi Gyülekezeti Fafaragó Táborunkban történt. A rózsa 2016. februárban került a helyére.”
Sulyok Adelina 10. D osztályos tanuló munkája.
Tölgyesi Ágnes és Román Emese (10) munkái.
„A Kossuth Lajos Evangélikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Pedagógiai Szakközépiskola 2.a osztályos tanulói vagyunk. Nagyon örültünk a felhívásnak. Sokféle technikával próbálkoztunk. Végül a manapság oly divatos szófelhő mellett döntöttünk. A szavak segítségével még jobban megismerhettük ezt a szép szimbólumot. Csatoltan küldjük a kész munkáról illetve a készítésről a képeket. Erős vár a mi Istenünk!” - Kóródiné Csomós Anikó az osztály tanítója.
Jakab Ádám munkája.
Határidőn túl érkezett Szabó Mira (8 éves) alkotása, így erre a Facebookon nem lehet már szavazni, honlapunkon azonban közzétesszük a szép alkotást.