Reformáció és művelődéstörténet

Reformáció és művelődéstörténet

Share this content.

Szöveg: Pongrácz Máté, fotó: Kaposvári Egyetem Művészeti Kara, Kovács István
Kaposvár – A Kaposvári Egyetem Művészeti Kara 2016. április 19-én kerekasztal-beszélgetést, majd április 20-án szakmai konferenciát szervezett a protestáns iskolatörténet, anyanyelvhasználat, szakralitás témakörében.

A rendezvény fővédnökének Steinbach József református püspököt kérték fel, az evangélikus egyházat a kerekasztal-beszélgetésen Prőhle Gergely országos felügyelő, a konferencián Fabiny Tamás evangélikus püspök és Pongrácz Máté kaposvári evangélikus lelkész képviselte.

A konferencia célja nemcsak az volt, hogy a Kaposvári Egyetem hallgatói és oktatói számára a reformáció értékeit megvilágítsa, hanem egyfajta találkozásra is lehetőség nyílt az egyház képviselői és az egyetem vezetése, oktatói és hallgatói között.

„A reformáció fontos öröksége tetten érhető nemcsak a hitéletben, hanem a gazdaságban, a magyar művelődéstörténetben és számos tudományban, társadalmi kérdésekben. Mi most megidézzük a múltat és keressük a választ a jövő olyan kérdéseire, mint például: mi az egyház szerepe, hogyan közelítik meg a társadalmi egyenlőtlenségeket és problémákat, miként nyilvánul meg a keresztény szeretet a közéletben és milyen protestáns inspirációt találunk a művészetekben vagy akár a politikában” – hangsúlyozta dr. Hatos Pál dékán a kerekasztal-beszélgetés megnyitó gondolataiban, majd Fekete Károly püspök, Tőkéczki László egyetemi docens és Prőhle Gergely helyettes államtitkár fejtette ki véleményét a témában. „A mai ember számára különösen fontos, hogy megismerje a reformációt, s erre a közelgő évforduló remek lehetőséget nyújt. A Kaposvári Egyetem pedig abban játszik fontos szerepet, hogy ezt az ismeretanyagot eljuttassa az emberek számára” – fogalmazott zárógondolataiban egyházunk országos felügyelője.

A konferencia második napján neves egyetemi tanárok, evangélikus és református lelkészek, oktatók és kutatók osztották meg tudományos munkájukat a hallgatósággal a művelődéstörténet és a reformáció művészeti örökségének témakörében. A nyolc előadó között két evangélikus számolt be a somogyi evangélikusság művészeti és művelődéstörténeti jelentőségéről.

Fabiny Tamás a somogyi evangélikusság egyik legszebb templomáról, a siófoki Makovecz-templom építésének küzdelmeiről és csodáiról mesélt a hallgatóságnak. Több személyes élményen keresztül tárta fel a templom különlegességét és a megépítés kalandos útját. Előadásában kiemelte Józsa Márton evangélikus lelkész kiemelkedő munkáját, aki nagy szerepet játszott a Balaton fővárosában lévő evangélikus gyülekezet templomáért.

Pongrácz Máté evangélikus lelkész, a konferencia másik evangélikus előadója a Somogyban élő svábok 20. századi sorsáról, valamint a százéves Kaposvári Evangélikus Egyházközség történetéről számolt be, és a két témát összekapcsolva, a mai somogyi evangélikusság helyzetét vázolta a hallgatóságnak. A sok tekintetben fájdalmas és nehéz múlttal rendelkező somogyi evangélikusság a reformáció 500. évfordulójára mégis bizakodva és a jövőbe vetett reménnyel tekint.

A konferencia zárásaként Simonné Pallós Piroska egyetemi docens, a Kaposvári Egyetem Művészeti Karának dékánhelyettese megköszönte a felkért előadók színvonalas előadását és reményét fejezte ki, hogy a felvetett témákban elindul egyfajta közös gondolkodás az egyetem és az egyházak között.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!