A dán Velux Alapítványok támogatásával, illetve széles körű hazai összefogással megvalósuló kastélyosdombói modellprogram alapvető célja az, hogy valós önállósodási alternatívákat kínáljon azon családok számára, amelyek megfelelő lakhatási lehetőség híján átmeneti otthonokban élnek és láthatólag esélyük sincs arra, hogy ebből a rendszerből kikerüljenek. A rendezvény résztvevői elméletben és gyakorlatban is megismerkedhettek a modellprogram újszerű megoldásaival, módszertanával, eredményeivel, szolgáltatásaival. A konferenciára közel százan érkeztek a piciny településre.
A rendezvényt Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója nyitotta meg. Jens-Jørgen Pedersen, a támogató Velux Alapítványok programvezetője és Kirizs Zsolt, kastélyosdombó polgármesterének köszöntője után Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára tartott előadást Reintegráció elősegítése az intézményi hálózat átalakításával címmel. Czibere Károly előadásában elmondta, a kormány elkötelezett abban, hogy a krízisbe került családokat segítse, ebből a szempontból az átmeneti otthonok a legfontosabbak, mert otthont teremtenek az otthontalanságban, esélyt az esélytelenségben. Az államtitkár hangsúlyozta, fontos, hogy a családok átmeneti otthonaiba ne „ragadjanak be” a családok, hanem a továbblépésük biztosított legyen. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében tervezik a családok átmeneti otthonainak korszerűsítését és külső férőhelyek létrehozását.
Ezt követően Rácsok Balázs, az Ökumenikus Segélyszervezet szociális és fejlesztési igazgatója értékelte az eltelt három év munkáját és mutatta be a Magyarországon egyedülálló modellprogram részleteit. Elmondta: a hátrányos helyzetű, lakásukat elvesztő családok reintegrációja nagyon összetett folyamat. Az ellátást igénybe vevő családoknál nem csak a lakhatás jelent problémát, hanem gyakran olyan alapvető készségek is hiányoznak a szülőknél, melyek lehetetlenné teszik a munkavállalást, a gyerekek megfelelő ellátását, a strukturált életvitel kialakítását. Az a fejlesztői környezet és szemléletmód viszont, amely a kastélyosdombói modellprogramot jellemzi, valós megoldásokat jelenthet a családok reintegrációjában. Elősegíti, hogy a családok tisztában legyenek saját felelősségükkel a problémájuk megoldásában. Erős motivációt jelent, hogy a programot sikeresen elvégző családok hosszú távú önálló lakhatási lehetőséghez jutnak hozzá, és már az elején világosan látják, hogy ehhez mit kell megtenniük. A programban számos olyan elem is megjelenik (sorsfordító házak, mentorálás, mintagazdasággal összekötött családok átmeneti otthona), mely újdonság a hazai szociális ellátórendszerben.
A tartalmas és színes program keretében vetítették le azt a három éven át forgatott rövidfilmet, mely összefoglaló jelleggel mutatja be az intézményben élő családok útját az önálló életvitelhez. A krízishelyzetbe került családokat segítő, az ország számos pontjáról érkezett szakemberek az előadásokat követően gyakorlatias, élményszerű foglalkozásokon ismerhették meg azokat a módszereket, melyek a modellprogram alapjait képezik. A négy helyszínen zajló élményfoglalkozások bemutatták az intézmény hétköznapjaiban folyó speciális tevékenységeket (gyerekfejlesztésben használt relaxációs technikák, munkaerő-piaci fejlesztések a családok átmeneti otthonában, készségfejlesztés). Az ebédszünetben tartott helyszínbejáráson meg lehetett tekinteni az intézmény mintagazdaságában folytatott növénytermesztés (fóliás és szabadföldi zöldségtermesztés) és állattartás (kecske, nyúl, tyúk) munkálatait. A nap különleges pontjaként a háztáji gazdálkodás keretében helyben készült sajtkóstolóval kedveskedtek a résztvevőknek.
Háttér a kastélyosdombói reintegrációs programról
A segélyszervezet 2012-ben kezdte meg a kastélyosdombói egykori Erdődy-vadászkastély és a hozzátartozó földterületek és melléképületek alkalmassá tételét a nagyszabású országos modellprogram befogadására. A program megvalósításához az elmúlt esztendőkben a Velux Alapítványok mellett számos további támogató csatlakozott, illetve jelentősen hozzájárultak a megvalósuláshoz a segélyszervezet adventi szeretet.éhség. adományozói – köztük számos hazai vállalat is.
A 2013 nyarán indult modellprogram elsődleges célja, hogy a krízishelyzetbe került családok társadalmi reintegrációját támogassa. A többlépcsős reintegrációs program, melyben egyidejűleg mintegy 40 fő tud részt venni, olyan támogatási elemeket tartalmaz a felnőttek számára – felkészítés, gazdasági képzés, mentorálás, térségi letelepedés előkészítése –, amelyek eredményeként a családok véglegesen elhagyhatják a szociális ellátórendszert. Az ország különböző pontjairól a kastélyosdombói intézménybe költöző családok alapos elméleti és gyakorlati képzésben vesznek részt, elsajátítva a növénytermesztéshez és az állattenyésztéshez szükséges ismereteket. Az intézményben töltött 1–1,5 év alatt többek között életvezetési tanácsokat, jogi és szociális segítséget, valamint munkaerő-piaci képzést is kapnak, annak érdekében, hogy önellátási képességük erősödjön. Azok a családok, amelyek teljesítik a program elején rögzített kötelezettségeiket, következő lépésként a segélyszervezet által biztosított sorsfordító házakba költözhetnek ki. Itt a segélyszervezet a háztáji gazdaság beindításához szükséges állat-, illetve növényállománnyal, valamint a mentor szolgáltatás biztosításával segíti tovább önállósulási törekvéseiket. A felnőttek felkészítésén túl a segélyszervezet programjának másik fontos eleme a gyermekek fejlesztése. A program keretében széles körű szolgáltatások (korrepetálás, mozgás- és meseterápia, szabadidős tevékenységek, illetve iskolai előkészítő foglalkozások szervezése) segítik a gyerekeket, hogy hozott hátrányaikat leküzdhessék. Ezen tevékenységek hozzájárulnak az iskolai teljesítmények javulásához, a különböző magatartási és tanulási nehézségek leküzdéséhez.