Svájci művészek koncerteztek a kecskeméti evangélikus templomban

Svájci művészek koncerteztek a kecskeméti evangélikus templomban

Share this content.

Forrás: hiros.hu, szöveg: Varga Géza, fotó: Banczik Róbert
Kecskemét – Svájc egyik legjelentősebb orgonaművésze, Olivier Eisenmann és Verena Steffen fuvolaművész koncertjét tartották meg 2016. július 19-én este a kecskeméti evangélikus templomban. A Kodály Művészeti Fesztivál kiegészítő programján közismert zeneszerzők művei mellett unikumnak számító, ritkán elhangzó darabok is felcsendültek. A már 77. életévében járó Olivier Eisenmann egyebek mellett a zeneszerző édesapja egyik kompozícióját is megszólaltatta.

A nyár esti hangverseny első perceiben előbb Kis János köszöntötte a megjelenteket. A Kecskeméti Evangélikus Gyülekezet lelkésze elmondta, hogy mindig szívesen adnak helyet a komolyzenei hangversenyeknek, az pedig külön öröm, ha megszólal az orgona, főleg ha szakavatott kezek által.

Ezt követően az est szervezője, Méhesi Balázs mondott köszönetet mindazoknak, akik valamilyen formában segítséget nyújtottak a koncert megvalósulásához. A tiszakécskei református templom orgonistája, kántora, a nagykőrösi tanítóképző – hivatalos nevén a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kara – tanára beszélt arról, hogy Svájc egyik legjelentősebb orgonistáját már régóta szerette volna meghívni egy „alföldi turnéra”. Ahhoz, hogy álma valóra váljon, összefogásra volt szükség: a rendezvényt többek között Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Kecskeméti Evangélikus Egyházközség és az est legfontosabb hangszerét a koncertre előkészítő, a Kárpát-medence orgonáit gondozó, fejlesztő vállalkozás is támogatta.

Méhes Balázs néhány szóban a hangverseny „főszereplőinek” életútját is ismertette. A Svájci Egyházi Zeneakadémia professzora, a luzerni Szt. Leodegar templom orgonistája, Olivier Eisenmann Zürichben született 1940. június 7-én. Előbb zeneszerző édesapjától vett zongoraleckéket, azután a luzerni konzervatóriumban folytatta zenei tanulmányait. Közben a  zürichi egyetemen germanisztikát és történelmet is hallgatott, majd Svájc történetéből doktorált. Művészpályáját zongoristaként kezdte, később orgonistaként debütált, 1972 óta koncertorgonistaként vált ismertté. Európa valamennyi és a világ számos országában hangversenyezett már. Tizenkét hanglemez, nyolc CD és nem kevés rádió- és tv-felvétel örökíti meg játékát. Magyarországon is többször koncertezett, Kecskeméten is hallhatták már játékát a hírös város zeneszeretői.

Olivier Eisenmann a zeneirodalom több kamaraművét mutatta már be feleségével, Verena Steffen fuvolaművésszel, aki diplomáját szintén a luzerni konzervatóriumban szerezte. Az ő életének is a zene a mozgatórugója. Folyamatosan koncertezik, férjével gyakran lépnek fel közösen, de oktat is a luzerni tanárképző főiskolán.

A kecskeméti hangversenyen először a kiváló német zeneszerző, billentyűs virtuóz, a zenei klasszicizmus egyik megformálója – Johann Sebastian Bach második fia –, Carl Philipp Emanuel Bach egyik szonátája csendült fel, majd a kevésbé ismert Niels Wilhelm Gade és Hans Hiller egy-egy művét hallgathatták meg a koncert résztvevői. Ezt követően az orgonistaként és zeneszerzőként is világhírnevet szerzett Josef Gabriel Rheinberger három kompozícióját, valamint két huszadik századi szerző, Joseph Bonnal és Will Eisenmann egy-egy darabját szólaltatta meg a művészházaspár. Az est az orgonisták körében rendkívül népszerű német zeneszerző, zongorista és karmester – halálának 100. évfordulója kapcsán nemrég emlékezett meg róla a zenészvilág –, Max Reger orgonára írt művével zárult.

A svájci vendégművészek július 22-én Budapesten, a Mátyás-templomban adnak koncertet, majd „alföldi turnéjukat” folytatva július 24-én és 25-én Tiszakécskén és Nagykőrösön lépnek fel.

Hivatkozások: További képek. -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!