Jókedvre derítő táborok
Nem könnyű feladat a szülőknek gyermekük nyári programjának megszervezése, de az elmúlt években megszokhatták, hogy a szünidőben sem hagyjuk magukra tanítványainkat, igyekszünk színesíteni a közös családi programokon kívüli időszakot is.
Valljuk, hogy élmény, siker és öröm nem csupán a hatékony tanulást segíti, de fontos a szünidei elfoglaltságok kialakításakor is, hiszen a gyerekek ilyenkor „gyűjtik a tanévre való muníciót”.
Iskolánk pedagógusai 8 héten át várták tanítványaikat egyrészt a tehetségműhelyekhez kapcsolódó szaktáborokban, másrészt a hagyományos napközis táborban, ami természetesen ugyancsak lehetőséget kínált az aktív kikapcsolódásra.
Mit kínáltunk a gyerekeknek?
A matematikát kedvelők bepillantást nyerhettek a GeoGebra világába, amelynek segítségével látványos kézműves alkotások születtek, matematikai rejtvényeket oldottak meg, előkerültek a logikai társasjátékok, megismerkedtek egy kínai kirakós játékkal, a tangrammal, lelkesen sudokuztak, logisztoriztak – vagyis mindezzel észrevétlenül fejlesztették logikai gondolkodásukat.
A sakkozók a játszmákon túl fejbábon, vasaló gyönggyel készült képen elevenítették meg a sakkfigurákat, de visszaköszöntek a figurák a gyöngyfűzésben, zsugorfólián, dobókockán, ceruzatartón, sőt még mézeskalácsból is megformázták azokat. A csapat a hét zárásaként ellátogatott az ország egyetlen sakkmúzeumába is Hevesre. Közel hatvanéves gyűjtőmunka eredménye a tárlat anyaga, melynek legidősebb darabja egy sevillai komplett készlet 1750-ből, s különlegessége a marokkói elefántcsontkészlet; a szantálfából készült indiai és ébenfából faragott tanzániai; a kirgiz népművészeti és achát márványtáblás sakk; valamint a speciális, vak versenyzők számára készített készlet.
Komoly feladatra vállalkoztak a rajztáboros gyerekek. Közös munkával megfestették Noé bárkáját. A 150 képmozaikból álló fali kép a hajót és környezetét eleveníti meg. A monumentális alkotás az alsó tagozat folyosójának falát díszíti, és szemet gyönyörködtető látványt nyújt!
Rendhagyó hét várta a zenei táborosokat, akiket Frankó Dorottya, volt benkás énekkarosunk is segített a kiválasztott kétszólamú zenei anyag megtanulásában. A sok gyakorlás mellett jutott idő a kézműves foglalkozásokra is, melynek során drótból, gyöngyből, fonalból és papírból készültek alkotások, de nem maradt el a Körös-parti fürdőzés sem, sőt a gyerekek ellátogattak a Körös-Maros Nemzeti Park Kölyök-Zug játszóterére is.
Nem maradtak tábor nélkül hangszeres zenészeink sem, ők az Ótemplom hűs falait vették birtokba. A délelőttök próbával teltek, délutánonként pedig a gitár és a gospel zene alapjaival ismerkedhettek a résztvevők. Ebben az évben három új dal szólalhat meg a gyülekezeti és iskolai rendezvényeken a zenekartól. Az első bemutatkozást lelkesen fogadta a gyülekezet, reméljük, az évnyitón valamennyi benkás diák együtt örülhet a zenekari sikernek!
Színjátszó táborosaink a reformáció 500. évfordulójához kapcsolódóan egy Luther Márton életét feldolgozó zenés darabra készülnek. Óriási kihívást jelent számukra – hat mesejáték bemutatása után – egy ilyen mély gondolatokat közvetítő előadás színpadra állítása. Bízunk sikerükben!
Az angol nyelvű hittanos táborosok minden nap izgalmas és a táborozókhoz közel álló módon dolgoztak fel egy-egy történetet Lukács evangéliumából. A történetekkel párhuzamosan a szuperhősökkel ismerkedtek, ők adták az alapot a tábor tanításának tematikus felépítéséhez. Énektanulás, ismerkedés a brit játékokkal, sportokkal, kézműves foglalkozások, vetélkedők, jelenetek előadása, akadályverseny a templomban, múzeumban és a szeretetszolgálatnál – ezek a programok színesítették a tábori napokat, a „nyelvórák” mellett. A héten tanult angol nyelvű jelenetek előadásával zárult a tábor.
Régi hagyomány iskolánkban, hogy két klasszikus tábor is helyet kap a szünidei programok között. Ki ne emlékezne az első tábortűzre, a közös éneklésekre és a nagy kártyacsatákra, focimeccsekre?
Alsós táborozóink évről-évre igyekeznek olyan határon túli tájegységet felkeresni, ahol kulturális, néprajzi, irodalmi, természeti értékek elevenednek meg, válnak kézzel foghatóvá gyermekeink számára. 2016 nyarán Szilágycsehre esett a választás. A szilágysági vidék igazán különleges volt, hiszen a táborozók szomszédságában tehenek legeltek, kecskék szaladtak a gazda előtt, este pedig a hazatérő csorda miatt leállt az úton a forgalom, a lovas kocsi pedig teljesen megszokott látvány volt az utcákon. Felkeresték Nagybányát, jártak Szilágysomlyón, Csórán, Zsibón, sőt lovas kocsival jutottak el Völcsökre. Ha nem kirándultak, akkor rajzoltak, fociztak, fagylaltoztak, élték a táborozók „hétköznapjait”.
Iskolánk felsőseinek balatoni tábora immár két évtizedes múltra tekint vissza. Vannak olyan tanulók, akiknek már szülei is részesei lehettek ennek az élménynek. A helyszín ugyanaz, a programok újabbnál újabbak. Természetesen a balatoni fürdőzést egyik nap sem kellett nélkülözniük, de izgalmas programokban sem volt hiány! Siófokon megnézték a Makovecz Imre által tervezett evangélikus templomot, kipróbálták a balatonfűzfői bobpályát, megcsodálták Balatonedericsen az Afrika Múzeumot, gyönyörködtek a balatonboglári gömbkilátó nyújtotta panorámában. A Sió-Eckes üzemében végignézték a gyümölcs útját a ládáktól a tetrapack dobozig, utaztak kalózhajón, próbára tették Jack Spenót kapitányt, akinél több nyelvtörőt tudtak tanulóink. Nem maradhatott ki a portugál-magyar labdarúgó mérkőzés végigszurkolása sem, s a Himnusz közös eléneklése örök emlék marad… Néhányan ugyan honvággyal küszködtek, de jövőre újra útra kelnek!
A Hortobágyi Vadaspark által szervezett állatgondozó tábornak visszatérő vendégei iskolánk diákjai. A gyerekek betekintést kaptak a madarak, emlősök, kisemlősök, ragadozók és patások mindennapi életébe. Élmény volt számunkra a szafari buszos közlekedés, az állatgondozók munkájába való bekapcsolódás. Az idén is sok ismerettel gyarapodtak tanulóink, megismerkedtek azokkal a pusztai növényekkel – vadmenta, cickafark, fehér üröm –, melyek az állatok öngyógyításában segítenek. Nagy élményt jelentett a hortobágyi motorcsónak túra, remek program volt a halastavi kisvasutazás és a madármegfigyelő állomáson befogott nádiposzáta, barátposzáta és nádi tücsökmadár meggyűrűzése.
A Természetjáró tábor tagjai a mindennapi élet csodáinak eredtek nyomába. Kis növényhatározó segítségével azonosították a lábuk előtt virító növényeket. Túráztak gyalog és kerékpárral, két alkalommal is jártak Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Először, amikor a komppal átkeltek a Körösön, másodszor pedig, amikor a Duzzasztón sétáltak át, és megnézték a hajózsilipet és a hallépcsőt. Ellátogattak Mótyóba, a Naplemente Idősek Klubjába, ahol újrahasznosítható anyagokból készült tárgyakat tekintettek meg. E munkákból ötleteket merítve az ügyes kis kezek úszó teknősöket, hercegnői várakat és erődöket, baglyokat és virágokat ábrázoló képeket, pillangókat és csillogó gyöngyfákat alkottak.
Az ÖKO tábor tagjai szintén a természetben töltötték a hetet, ahol változatos feladatokat oldottak meg. Nem bánták, ha esett, ha sár volt, ha kánikula érkezett, minden nap kirándultak. Madárhangot „gyűjtöttek”, gyógynövényekkel ismerkedtek, képeket készítettek a Vadaspark állatairól, végigjárták az Anna-ligeti tanösvényt, felfedezték az új játszóteret, megtekintették a haltenyésztő üzemet, részt vettek Emma és Karcsi, a fiatal emu pár etetésében. Az élményeket gyönyörű rajzok, festmények, fényképek örökítették meg! A tábor utolsó napján, a gyerekek nagy örömére krumplipaprikás és gofri készült!
Természetesen a sport sem maradhatott ki diákjaink nyári táborai közül. Nagyon népszerű volt a focitábor, igazi EB lázban égtek a benkások is. A tábor résztvevői két korcsoportban dolgoztak, s a lányok is szép számmal képviseltették magukat. A focistapalánták kipróbálták magukat aszfalton, illetve füves pályán, részt vettek akadályversenyen, de lehetőségük volt fürdőzésre is a Körösben. A hetet mini tornával zárták, amely kiváló meccseket hozott, külön öröm, hogy a labdarúgással most ismerkedők is részt tudtak venni a mérkőzésen!
Az elmúlt tanévben a röplabda tömegsport foglalkozáson részt vevő benkás tanulók számára szerveződött a nyári „röpsuli”, amelynek keretén belül délelőtt az 5-6-7., délután pedig a versenyző 8. évfolyamosok vehettek részt a technikát javító, gyakorló edzéseken. A közösségi szolgálatot teljesítő vajdás középiskolások segítették a szakmai munkát, lelkesen mutatták be a feladatokat, és támogatták a gyermekek fejlődését. A városi lehetőségeket kihasználva sok mérkőzést játszottunk a homok- és a salakpályán, valamint az Ifjúsági táborban. Nem maradt el a fürdőzés és motorcsónakázás sem, ami sok vidám pillanatot szerzett a táborozóknak!
Az idei évben is várta a mozogni vágyó kisdiákokat a Benkás sporttábor. Kisdiákjaink nagy lelkesedéssel teljesítették a kihívásokat a város környéki helyszíneken. Programjaik között szerepelt a gyaloglás, kerékpározás, sárkányhajózás, strandröplabda, strandfoci, váltóversenyek, sorversenyek, labdajátékok és természetesen a strandolás a Holt-Körösön. A gyerekek új ismeretségeket, barátságokat kötöttek. A tábor, a sportágakkal való ismerkedés az egészséges életmód iránti igény felkeltését is célul tűzte ki, reméljük, sikerrel jártunk!
A nyári napközi utolsó hetében zajlott az Izgő-mozgó sporttábor. A programban szerepelt gyalogtúra, ismerkedés a tenisszel, egész napos kerékpártúra Kondorosra, labdarúgás, sőt horgászat is! Bár az időjárás nem mindig fogadta kegyeibe a gyerekeket, de vidám játék nélkül egyetlen nap sem telt el: társasjátékok, labdajátékok és egyéni versenyek is színesítették a hetet. Az utolsó napon remekül sikerült a bográcsozás, az étel elkészítését megelőző munkából mindenki alaposan kivette a részét.
Ezen a nyáron a 16 benkás szaktáborban 401, a napközis táborban 40 tanuló vett részt! A tantestület valamennyi tagja lelkes szervezője, lebonyolítója volt a tábori programoknak.
Remélem, sok-sok élménnyel ajándékoztuk meg tanítványainkat, abban azonban biztosak lehetünk, iskolánk nem csupán az országos kompetenciamérésen teljesített átlag felett, jól állunk az egy főre jutó nyári táborok tekintetében is!
Jövőre folytatjuk!