Ruzicskay György-kiállítás nyílt a Próféta Galériában

Ruzicskay György-kiállítás nyílt a Próféta Galériában

Share this content.

Szöveg: D. Szebik Imre
Budapest – Ruzicskay György festőművész Szarvason született 1896-ban, egyszerű paraszti családban. Kitűnő képességei már gyerekkorában megmutatkoztak. Evangélikus egyházunkban az 1947-ben és 1948-ban megjelent Karácsonyi, illetve Húsvéti Evangélium című evangelizációs füzetekben megjelent, Jézus életének egyes eseményeit bemutató grafikái tették ismertté. Születésétől, megkeresztelkedésén át gyógyításai, halála, feltámadása és mennybemenetele megrajzolásával teszi közzé személyes hitén átszűrve a Jézus-eseményt, megváltásunk szent titkát.

A mostani kiállításon három vallásos tárgyú festménye látható: kettő a világ teremtését (növények és fák; állatok és emberek) mutatja be a művész ecsetén keresztül. Hatalmas Teremtő és áldó kezek önmagukért prédikálnak. A harmadik a Teremtő próbáit kiálló öreg Jóbot ábrázolja, miután betelt az élettel, látta utódait négy nemzedéken át, befejezte földi életét és meghalt.(Jób 42,17) A teremtés titka imádatra készteti a nézőt, Jób példája pedig biztat: a próbákban Isten mellett kitartó ember áldást örököl, s elnyeri jutalmát.

A kiállításon láthatók még többek között életművének sajátos alkotásai: Kaszások, Kollektivitás, Diesel-motor arcképe, Transmissio, Anyám, Utca Szarvason, Biokollázsok, Színek, fények, városok, Budapest, Párizs, New York.

Kiállításai voltak többek között Nagyváradon (1927), Budapesten (1932), Párizsban (1959,1965,1967,) University of Brockban (USA, 1969), Szarvason állandó kiállítás (1973), a Magyar Nemzeti Galériában (1976), Hollandiában (Ede, 1981), Békéscsabán (1986), Pozsonyban és Poprádon (1987).

Főbb elismerései és díjai:

1943-ban a Benczúr Társaság I. díját kapta Építkezés c. festményéért

1959: ENIT-díj Edinbourgban,

1961: Grand Prix, Nagydíj Franciaországban

1973: Munkácsy Mihály díj I. fokozat

1976: Érdemes művész Bp.

1982: Kiváló művész

Élete nagy erkölcsi tette az üldözött zsidók mentése volt 1944-ben Budapesten. Kmetty utcai otthona alkotó termében a nagy Krisztus festmény mögött rejtőzött egy titkos ajtó, amely az emeleti galériába juttatta el rejtett lépcsőn a menekülőt. Többek között így maradt életben Baráth-Bihari Klára, Szőlőssi György, a hattagú Hoffman család, a Deák házaspár és a Beder fivérek.

Ruzicskay Györgyöt 1978-ban a Világ Igaza címmel tüntették ki, a Yad Vashemben őrzik emlékét. Szarvason egyik iskolánkban egy három részes hatalmas festmény középső hányadán a megfeszített Krisztus látható, az egyik szélső kép Luthert örökíti meg, amint kiszögezi a 95 tételt Wittenbergbe, a másik kép a kassai vésztörvényszék elé beidézett protestáns lelkészeknek állít emléket. Nekünk pedig hirdeti a művész Krisztus iránti elkötelezettségét és a reformáció iránti hűségét.

A kiállítás Ruzicskay György születése 120. évfordulója alkalmából nyílt meg. A képeket Réti László válogatta. A meghívott vendégek között volt Hoffmann Tamás újbudai polgármester, Domokos László országos számvevőszéki elnök, Békés megye szülötte és korábbi képviselője. A művész életútját és festményeit e sorok írója ismertette. A kiállítás október 13-ig látogatható a XI. ker. Próféta Galériában (Szent Gellért tér 3.).

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!