Az esemény első napján, péntek délelőtt Csernik Szende székely mesemondó előadását hallhatták a résztvevők a fasori evangélikus templomban. Az interaktív mesélést követően került sor a II. Nits Márta népdalversenyre, amelynek névadója a Bárczy István-díjas Nits Márta középiskolai ének-zene tanár, aki nélkülözhetetlen szervezője volt a MEGiNT-nek. Éveken keresztül irányította a Tiszán innen, Dunán túl elnevezésű országos népdaléneklési versenyt a Néprajzi Múzeumban.
A versenyen végül huszonnyolc énekes produkció, összességében mintegy ötven fiatal tehetség mérette meg magát. A zsűri elnöke Berta Alexandra népdalénekes, a Hagyományok Háza népzenei szakelőadója és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének óraadója volt. Munkáját segítette Enyedi Ágnes népdalénekes, előadóművész, valamint Csasznyi Imre előadóművész, a Góbé zenekar oszlopos tagja és szövegírója. Értékelésük alapján két kiemelt arany és hat arany minősítés született, ami a verseny magas színvonaláról tanúskodik. A szervezők ezúton is szeretnék megköszönni a Hagyományok Háza, valamint a DialekTon Népzenei Kiadó által felajánlott kiadványokat, amelyeket a díjazottak kaptak.
A versenyt a kolozsvári Tokos zenekarnak, a 2014-es Fölszállott a páva című televíziós tehetségkutató műsor kategóriagyőztesének koncertje követte. A fiúk nagyszerű bemutatót tartottak a Kárpát-medence legkiválóbb népzenéiből, s néhány szóban be is mutatták a fiatal közönségnek a tájegységek megkülönböztető jellemzőit.
A koncert után a szállás elfoglalása és a közös vacsorázás következett a Rózsák terei Evangélikus Középiskolai Kollégiumban, aztán táncházban mulathattak a résztvevők, ha nem is hajnalig, de késő estig biztosan. Hajnalig nem lehetett, hiszen a találkozó másnapján, szombaton következett a fellépő iskolák bemutatkozó műsora, amelynek próbafolyamatai már korán reggel megkezdődtek.
A szombat délelőtti műsort megelőzően az immár hagyománnyá lett koszorúzás következett. Martin György néptánckutató, volt fasori diák fa domborművét közös éneklés mellett koszorúzta meg egy táncospár. A gálaműsor előtt Hajdó Ákos, a fasori gimnázium igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. Barcsay Zsombor főszervező, a Martin György Kulturális Egyesület elnöke a népdalénekes Bognár Szilvia fővédnök üzenetét tolmácsolta, majd felolvasta dr. Fabiny Tamás püspöknek a találkozó résztvevőihez címzett üdvözlő szavait. Radosné Lengyel Anna, a Déli Egyházkerület felügyelője, egyházunk országosfelügyelő-helyettese, a találkozó védnöke néphagyományaink mindennapos megélésére és a közösségi együttlét fontosságára hívta fel a figyelmet köszöntőjében.
A találkozó folyamán evangélikus általános iskolák és gimnáziumok, valamint katolikus és református gimnáziumok diákjai mutattak be igazán szép és színvonalas produkciókat. A műsort a videós közvetítésnek köszönhetően élőben lehetett követni a Facebookon. A gálaműsort megtekintette Herczegh Anita, Áder János köztársasági elnök felesége is, mintegy tovább emelve a rendezvény presztízsét.
Összességében elmondható, hogy a két nap során kétszázötven résztvevő érkezett a fasori eseményre. A szervezőktől megtudtuk, hogy sikerült egy-két új iskolát is megszólítani, ahonnan jövőre már nagyobb létszámot is várhatunk. A szervezők ezúton is köszönik a résztvevők, kísérők, felkészítők áldozatos munkáját, valamint a támogatók – Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, Nemzeti Kulturális Alap, Budapest Főváros VII. Kerület Erzsébetváros Önkormányzata, Magyarországi Evangélikus Egyház, Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium, Martin György Kulturális Egyesület – anyagi hozzájárulását is.
Jövőre új időpontban, március 2–3-án kerül sor a következő, már-már jubileumi, IX. MEGiNT-re. Reméljük, változatlan tartalommal!