Hajdó Ákos, a gimnázium igazgatója nyitotta meg az eseményt, s kifejezte örömét és a megtiszteltetést, hogy a vándorkiállítás első állomása egyházunk nagy múltú gimnáziuma lett.
Őt dr. Fabiny Tamás elnök-püspök követte a mikrofonnál, aki egyebek mellett így fogalmazott: „Bármennyire is jól ismerjük Ordass Lajos életét, mindig adódnak meglepetések, vannak még új források, amelyeket érdemes megismerni, főképpen azzal a céllal, hogy a fiatalok, a felnövekvő nemzedék számára ismertté tegyük Ordass Lajos életét és a kort.” A püspök két bibliai igével keretezte beszédét: elsőként a Bibliaolvasó Útmutató aznapi igéjét olvasta fel Máté evangéliumából, a Hegyi Beszédből: „Boldogok vagytok, ha énmiattam gyaláznak és üldöznek titeket, és mindenféle rosszat hazudnak rólatok.” Fabiny Tamás rámutatott: „Úgy tűnik, boldog ember volt Ordass Lajos. Ugyan mi, evangélikusok nem ismerjük a kanonizálást, és nem avatjuk szentté vagy boldoggá az előttünk jártakat, de mégis, a jézusi értelemben nagyon óvatosan 'boldog Ordass Lajosról' beszélek, így, idézőjelben. Őrá abszolút érvényesek voltak Jézus imént idézett szavai a Hegyi Beszédből. Mindenféle rosszat mondtak róla, üldözték már életében. Többször is félreállították. A legnagyobb fájdalom az volt számára, hogy amikor egy alávaló koncepciós per keretében megalázták és elítélték, a saját egyháza is megtagadta és megfosztották püspöki tisztségétől 1950-ben.” Ordass Lajos 1956-os visszatérése közel év kegyelmi időt jelentett. Fabiny Tamás örömét fejezte ki, hogy a kiállításmegnyitón többen is jelen voltak, akik ebből a nemzedékből valók és személyesen ismerhették a püspököt. Második félreállítására 1958-ban került sor. Ordass Lajos rehabilitációja sokat váratott magára. „Az igének az a mondata is igaz rá, hogy mindenféle rosszat hazudtak róla – folytatta megnyitó beszédét Fabiny Tamás. – Nem csak őt üldözték, hanem a következő nemzedékeket is olyan 'agymosás keretében' nevelték, hogy Ordassról és munkatársairól, szövetségeseiről sok-sok rosszat hazudtak. Átéltük mi magunk is fiatal lelkészként, hogy tabu volt róla beszélni egészen a rendszerváltásig.” Fabiny Tamás megemlékezett a közelmúltban elhunyt dr. Boleratzky Lóránt professzorról, aki egykori munkatársaként nagyon sokat tett az Ordass Lajos Baráti Kör részéről azért, hogy rehabilitációja megtörténjen és a jogi tisztánlátást szívügyének tekintette.
Ezt követően egy 13 perces részletet tekinthettek meg a jelenlévők abból az alkotásból, amelyet 2001-ben, Ordass Lajos születésének centenáriumán készített Fabiny Tamás a Duna Televízió számára. A felvételen Ordass Lajos hangja is megszólalt.
Beszéde végén a Zsidókhoz írt levélből idézett az elnök-püspök: „Ne feledkezzetek meg vezetőitekről, akik az Isten igéjét hirdették nektek. Figyeljetek életük végére és kövessétek hitüket.” Aláhúzta: „Ez a kiállítás és más hasonló emlékállítás azért fontos, hogy tanújelét adjuk annak: nem feledkezünk meg róluk és igyekszünk követni hitüket. Figyelünk életük végére. 1978 augusztusában felesége vásárolni ment, Ordass Lajos otthon maradt, Bibliát olvasott. Ekkor érte a halál: Isten igéjének olvasása közben.” Végül a meglepetések jegyében elmondta, hogy 2019 novemberében meglátogathatta Ordass Lajos unokaöccsét – korábban nem ismerték egymást - a németországi Badenban. Oscar Wolf ekkor átadta Fabiny Tamásnak Ordass Lajos kézírásos prédikációs kötetét a harmincas évekből, amely a családi archívum tulajdona volt. Ezt a felbecsülhetetlen értékű dokumentumot az elnök-püspök az eseményen ünnepélyesen átadta ifj. Zászkaliczky Pálnak, az Ordass Lajos Alapítvány elnökének.
Az alkalmon ezt követően köszöntőt mondott dr. Völner Pál, miniszterhelyettes, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára: „Ordass Lajos Jézus Krisztus tanúja volt. Ez volt a legfontosabb az egész életében. Ha belegondolunk, hogy hogyan mentette a zsidókat, hogyan állt ki felvidéki magyarokért, kitelepített németekért, azt láthatjuk: mindig az elesettek oldalán állt. Az evangélium után a közösséget szolgáló jogrendet tartotta a legfontosabbnak.” – kezdte gondolatait az államtitkár. Völner Pál hozzátette: „Ha megnézzük az akkori kort és az akkori egyházi vezetőket és azt, hogy hogyan ütköztek és mindig ugyanazokkal a rendszerekkel és ugyanazokért a keresztényi cselekedetekért, akkor bátran kijelenthetjük, hogy mindmáig példaképül szolgálhatnak mindannyiunknak, az egész társadalomnak.” Rámutatott: „Az a rombolás, amit a háborúk jelentettek, az nemcsak az épületekben, nemcsak a vagyonban, nemcsak az emberéletekben okoztak kárt, hanem a lelkekben, az értékrendekben vagy éppen az iskolák elvételében. A semmiről kellett újra kezdeni a munkát.” – hangsúlyozta az államtitkár. Végezetül hozzáfűzte: „Nagyon nagy feladatunk, hogy a mai kor emberét, fiatalságát is meg tudjuk szólítani. Megérteni, hogy ki volt ő, hogy milyen volt a történelmünk. Torokszorító igazságtalanságok történtek akkoriban. A kommunisták jól tudták: 'ha megverem a pásztort, szétszéled a nyáj' – nem véletlen, hogy a püspökökkel, a vezetőkkel történtek az egyházakon belül a leggyakrabban igazságtalanságok. Ezt kell megérteni és élővé tenni a mai gondolkodásban. Nemcsak azért, hogy nem ismétlődhessen meg, hanem azért, hogy mi is jobbá váljunk. S hogy valahol a példaképeink nyomdokaiba léphessünk.”
Fényképek, dokumentumok, archív anyagok, ismert és kevésbé ismert illusztrációk teszik különösen is értékessé a gazdag anyagot.
A megnyitó harmadik felszólalójaként Kelemen Gábor, a kiállítás grafikai tervezője, rendezője felhívta a figyelmet: a tablók teljes anyaga megtekinthető a „Vándorkiállítás Ordass Lajos evangélikus püspök tiszteletére” Facebook-oldalon található linken. Ott végigolvasható a szöveg, ez pedig lehetővé teszi az elmélyült feldolgozást. kelemen Gábor azt is elmondta, hogy nagyon könnyen és nagyon szívesen elviszik bárhová a tablókat; a cél, hogy minél több helyre eljuthassonű; első renden evangélikus iskolákba, egyházközségekbe. Egy oldal „hiányzik” a tablók sorából - osztott meg végül egy fontos információt Kelemen Gábor. A ceglédi évek nem szerepelnek a tárlaton: Ordass Lajos életének legboldogabb tíz éve volt ugyanis ez a békeidőszak. Ennek az időszaknak a dokumentumai részletesen elolvashatóak Ordass Lajos válogatott írásaiban és önéletrajzi írásaiban (az úgynevezett „lila könyvekben”). Mindezek figyelembe vételével bocsátotta útjára a kiállítást a rendező.
Az eseményen készült hangképes összeállítás és a dr. Völner Pál államtitkárral készült rádióinterjú az „Erős vár a mi Istenünk! – Hallhatóan evangélikus” című rádiós félórában kerül adásba a Kossuth adón március 2-án, illetve visszahallgatható a médiaklikk.hu internetes oldalon.