A párbeszéd hajója – Vallásközi fesztivál Budapesten

A párbeszéd hajója – Vallásközi fesztivál Budapesten

Share this content.

Szöveg: Varga Gyöngyi, fotó: Facebook.com / Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete
Budapest – Benépesült a Lágymányosi Ökumenikus Központ épülete 2017. szeptember 17-én: az esős idő ellenére mintegy százharmincan jöttek el az Egy hajóban evezünk címmel megrendezett vallásközi fesztiválra, amely a zsidóság, a kereszténység és az iszlám spirituális, kulturális és gasztronómiai világát és értékeit igyekezett megmutatni az érdeklődőknek. Gombkötő Beáta, az Evangélikus Egyetemi Gyülekezet lelkésze a házigazda szerepében szólva meg is jegyezte: jó érzés látni a résztvevők lelkes forgatagát.

A hajó olyan jármű, amelyből menet közben, a kikötéséig kiszállni lényegében nem lehetséges (és nem is érdemes). Azok, akik egy hajóban utaznak, együtt teszik meg a távot, egymásra utaltak, együtt haladnak. Hosszú évszázadok óta él már együtt a három Ábrahámhoz kötődő, egyistenhívő vallás. Ezalatt a „hajóút” alatt sok minden történt: viharok, szélcsendek, kisebb-nagyobb hajótörések, ám a hajó azóta is folytatja útját. Így hát újra és újra meg kell találni a közös evezés, az együttműködés aktuális lehetőségeit.

Ennek a délutánnak és estének megannyi színes programja mögött az én és te között szövődő megértés, párbeszéd igénye és tapasztalata állt. Martin Buber zsidó gondolkodó egy fontos mondatában ezt így fogalmazta meg: „Minden valóságos élet: találkozás.”

A vallások és etnikumok közötti találkozás különösen izgalmas élményét tapasztalhattuk meg a fair play focibajnokságon, amelynek lényege nem elsősorban a győzelem, hanem a vegyes összeállítású csapatokon belüli és azok közötti együttműködés volt. Égi jelként az eső is elállt közben, és kisütött a nap. Az Élő Könyvtárban muszlim, zsidó és keresztény emberek élettörténetei elevenedtek meg. A „könyvek kölcsönzői” jóízű és tanulságos beszélgetések részesei lehettek, akárcsak maguk a „nyitott könyvek”. Aki pedig vidámságra vágyott, az egy vallásközi activity-társasjátékban vehetett részt, ahol elmutogattuk egymásnak mindazt, amit szavakkal nem (igazán) lehet kifejezni…

Az egymással való ismerkedés után a barátkozást az esti, jó hangulatú koncertek segítették: Guessous Mária (népi ének) előadóművész a török népzene világát hozta közel hozzánk. Klein Judit énekesnő kelet-európai zsidó és jiddis dallamokat énekelt, Neumark Zoltán kíséretében. Kövesdi Miklós evangélikus humorista, újságíró pedig a stand-up komédia műfajában reflektált a vallásközi párbeszédre. A kulturális étvágygerjesztők után igazán jólesett gyrost, falafelt és flódnit vacsorázni a vallásközi gasztro-párbeszéd jegyében.

A fesztivál ötletgazdája a Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete (MTÖE) volt, amely részvételt vállalt a Nemzeti Demokrácia Intézet (NDI) által elindított Kelet-közép-európai vallásközi és etnikai koalíció-építés a vallási alapú diszkriminációval és az idegengyűlölettel szemben c. nagy projektben. Ennek a fesztiválnak, és majd az ezt követő három egynapos szakmai találkozónak az a célja, hogy példát adjunk a vallások és etnikumok közötti kölcsönös tisztelet megélésére, együtt mutassuk fel értékeinket, és megosszuk azokat egymással. Így küzdhetünk hatékonyabban a széles körben tapasztalható, negatív társadalmi folyamatokkal szemben. Ebben a projektben partnereink: a Szim Salom Progresszív Zsidó Hitközség (Kelemen Katalin), a Magyarországi Muszlimok egyháza (Sulok Zoltán), valamint a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (Iványi Gábor). Ők hárman, valamint dr. Perintfalvi Rita, az MTÖE elnöke és Vajda Violetta, az NDI képviseletében köszöntőikben fogalmazták meg e közös út lényegét és tanulságait. 

Az „evezés” közös munkája abban áll, hogy igyekszünk tevékenyen részt vállalni az érzékenyítésnek, az előítéletek leküzdésének, és a felelősségtudat felébresztésének, fejlesztésének feladatában. Hiszünk abban, hogy e találkozások révén – a Könyörületes, Örökkévaló, Igaz Isten áldásaival – elsajátíthatjuk a „találkozás kultúráját”, amely azért nagyon értékes, mert tele van nem várt meglepetésekkel.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!