Többéves gyűjtőmunka eredménye az Iskolám, bölcs inspirátorom! címmel a gimnázium alapításának kétszáztizedik évfordulójára készült kiadvány, amely az intézmény „literátor tehetségű tanárainak és diákjainak” tudományos, szépirodalmi és közéleti műveiből ad közre válogatást.
A könyvben említettek közül számosan Bánszki István – egykoron maga is kossuthos diák – szellemi inspirátorai voltak, de vannak, akiket publikációik, szakmai eredményeik miatt tartott érdemesnek arra, hogy nevük ily módon is fennmaradjon az utókor számára.
E sorok írója, aki harminckét évig volt az iskola tanára, igazán akkortól csodálkozott rá, hogy milyen jeles személyiségek alapozták meg a Kossuth hírnevét, amikor e kötet szerzője 1992-ben az intézmény igazgatója lett. 1999-ig irányította az immár újra evangélikus egyházi gimnáziumot, s hétévnyi igazgatói tevékenységének vezérfonala az volt, hogy az iskola a kényszerű szünet után visszatérjen a kossuthos hagyományokhoz, méltóvá váljon az elődökhöz. Ennek megfelelően tanári és igazgatói munkájából a tőlük tanult elhivatottság, igényesség, emberi tartás sugárzott.
Nem véletlenül olvashatunk már a könyv elején Vietórisz Józsefről, Porubszky Pálról, Belohorszky Ferencről. Őket emlegette a szerző „szellemi mérceként”. Akik azért válhattak példaképpé, mert nagy tekintélyű tanárok voltak, rajongtak értük a diákok, s mindezek mellett széles körű társadalmi munkát végeztek, a „város köz életének fáradhatatlan munkásai” is voltak. Tőlük megtanulhattuk, hogy a tanár szakmai elhivatottsága túl kell érjen az iskola falain.
Találkozhat az olvasó Margócsy József, Bachát László és Katona Béla munkáival is. Mindhárom tudós tanár a Kossuthból indult, a tanárképzésben teljesedett ki küldetéstudattal végzett munkájuk, és mindhármuknak sokat köszönhet a város, a megye s annak irodalmi élete is.
Bánszki István igazgatóként nemcsak visszatérni igyekezett a hagyományokhoz, hanem megannyi jelentős, az iskola szellemi és kulturális életének ma is alapkövét jelentő esemény megszervezésével tovább is építette őket. Az Úr érkezése elnevezésű országos szavalóversenyt 1993-ban szervezte meg először, s 2016-ban immár huszonharmadik alkalommal gyűltek össze az egyházi gimnáziumok versszerető diákjai és tanárai az intézményben. A versenykiírás révén az ifjúság a műveiken keresztül emlékezhetett a Kossuth-gimnázium volt literátorai közül Krúdy Gyulára, Bory Zsoltra, Rákos Sándorra, Váci Mihályra, Bodrog Miklósra és Ratkó Józsefre.
De nem csak irodalmárok kaptak helyet a kötetben. Megtaláljuk például Labossa Gusztávot, aki a Nyíregyházi Városvédő Egyesület egykori elnökeként, a Városvédő Füzetek szorgalmazójaként is szívén viselte egykori iskolája sorsát. Balczó András háromszoros olimpiai bajnok öttusázó a Kossuthban is megtapasztalta, hogy „az akarás Isten ajándéka”. Szalay Sándor Kossuth-díjas akadémikusra a Szalay-emléknapok keretében emlékeznek a mai diákok. És sorolhatnám a méltóbbnál méltóbb neveket.
Olvashatunk a kiadványban az iskola és a Bessenyei Társaság kapcsolatáról is. 1888-ban az evangélikus főgimnázium ifjúsági önképzőköre Porubszky Pál tanár javaslatára vette fel Bessenyei nevét. A Bessenyei Kör 1940-ben társasággá alakult, majd a „történelmi szünet” után éppen a kötet szerzője szervezte újjá 1987ben.
A kiadványt a szerző által alaposan válogatott képanyag is gazdagítja.
Az útravalónak szánt sok-sok ismereten túl a személyes hangvételű könyvből sugárzik az iskolához fűződő lelki kötődés, a „lélektől lélekig” munkálkodás szándéka. A szerző úgy érezte, nem volt elég oly sokszor elmondani, még egyszer le is kell írni „tiszteletből, szeretetből”, hogy milyen szellemi, emberi, szakmai örökséget kapott az alma matertől: „Hogy igazságos légy – emberségesnek kell lenned!”
A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 11. számában jelent meg, 2017. március 19-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.