Arra a kérdésre, hogy miként lehetett a háttérbe szorítottságot elviselni, elsőként a feltétel nélküli keresztyén hitet nevezi meg élete zsinórmértékeként.
– Költeményeim jelentős része bibliai ihletésű. Legutóbbi, 2013-ban megjelent, Egy az Isten című verses könyvem címadó verse a 397. dicséret eszmei vezérfonalát követi: „Ó, Sion, ébredj, töltsd be küldetésed… ” Bár olykor világunk földi siralomvölgy, és osztályrészünk a szenvedés, máskor szép és harmonikus, a hívő ember várja, hogy Jézus eljöjjön hozzá. Bod Péter szavaira utalva: először, amikor születésünk után a keresztvíz megérinti homlokunkat, másodszor, amikor a konfirmáció által Jézus a szívünkbe költözik, harmadszorra pedig, amikor halálunk óráján eljön értünk. Várjuk a Megváltót az idézett ének szavával: „Légy örömmondó, békekövet, hirdesd: a Szabadító elközelgetett” – osztja meg velünk gondolatait Pósa Zoltán, és Karácsonyi számvetés című versét idézi, amelyben a maga szavaival fogalmazza meg ezt a várakozást:
„A szó minden előtt
Hús-vérré testesült
Atya, Fiú, Szellem,
Minden erős jellem
Szívébe költözött,
Húsvéti Báránynak
Színébe öltözött
Ám Isten megjelölt
Minden kivettetést
Lelki vesszöztetést
Viselő földi lényt
Kit a sátán gyötört
Aki megváltónkért
Keresztre feszített
Halálba kergetett
Pokolba leszálló,
Onnan föltámadó
Győztes Krisztusunkért
A sötétség földjén
Sugárzott tiszta fényt
Illesse homlokát
Szűz napfényglória,
Kezében pálmaág
Kövesse lépteit
Halk eufória
Föl jegyzi tetteit
Mennyei krónika
Jutalma öröklét
Az égi jelenlét.”
Verskötetei, verseinek címei – például Alászállás, Törött tükörbe néztél, Magyar vagyok, Református hippizsoltár, A fehér bohóc feltámadása, Jézus – híven tükrözik elköteleződését.
A 2015. évi Rát Mátyás-díjazott szerint vele együtt kapták meg mindazok ezt az elismerést, akik vele együtt viselték el a mellőztetést.
– Rólam köztudomású, hogy minden versemet és regényemet feleségemnek, múzsámnak, osztályos társamnak, Barna Mártának és a fiamnak, Pósa Máténak ajánlom. Játékosan példás, szeretetteljes családi életet élünk. És úgy gondolom, odaátról, Isten birodalmából elégtételt éreztek díjam átvételekor a szüleim is, akik engedtek konfirmálni a kora hatvanas években, az amnesztia előtt” – emlékezik.
Az elmondottakból egyenesen következik Pósa Zoltán egyik kedvenc igei idézete: „…ha igent mondotok, az legyen igen, ha pedig nemet, az legyen nem…” (Mt 5,37)
Életművének zászlóshajója egyrészt a nagy, megközelítőleg kétezer oldalas trilógia, amelynek köteteiben (Aranykori tekercsek, 2003; Menekülés négy sávon,1994; Mediterrán tintabura,1994) az Ige szellemében mondja ki: abban az ateista világban tisztességes emberszámára nem létezett hiteles önmegvalósítás.
A másik, a frissen megjelent, 2015-ös könyvheti könyve, a halálos betegségből való fölépülésének története, a Seminoma, avagy kórház a város közepén című kétrészes, több mint nyolcszáz oldalas megtérési regény mottója: „Ne félj, mert megváltottalak, neveden hívtalak, enyém vagy…” (Ézs 43,1)
Bibliát naponta olvas, Gazdagréten él, a helyi gyülekezet lelkipásztorának, Lovas Andrásnak a karizmatikus igehirdetései fölfényezik vasárnapjait, csak akkor hagyja ki őket, ha Balatonföldváron vagy szülővárosában, Debrecenben, a kálvinista Rómában van.
Hogy mit jelent Pósa Zoltán számára Jézus? Valljon erről végül Jézus című verse: „Csak te vagy biztos pont / a világ közepén / jobb és bal féltekén, planétánk peremén / mert te vársz bennünket /lélektemplom tornyán /Istennek szent Fia /az Atyának jobbján.”
A cikk első ízben a Reformátusok Lapja november15-i számában jelent meg.