A járványügyi intézkedések miatt az Evangélikus Hittudományi Egyetemen (EHE) korlátozott létszámban élőben, valamint az online közvetítés segítségével az interneten is nyomon követhető volt az alkalom. Szűcs Kinga Beatrix témavezetője Béres Tamás, az EHE Rendszeres Teológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára volt.
A nyilvános ülésen Korányi András köszöntötte a jelenlévőket. Az EHE Doktori és Habilitációs Tanácsának elnöke ismertette, hogy a dolgozat külső bírálója, Kodácsy Tamás a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) tudományos főmunkatársa; külső tag Lányi András, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Kar Településtudományi és Humánökológia Szakirány szakalapítója volt. A dolgozat belső bírálója Orosz Gábor Viktor, az EHE egyetemi docense volt, míg a vizsgabizottság titkári feladatát Szabó B. András látta el.
Az értekezésen Szűcs Kinga Beatrix ismertette a disszertáció legfontosabb csomópontjait. Mint tézisfüzetében is kifejtette, „a dolgozat legfontosabb célkitűzése, hogy bemutassa, milyen okok állhatnak a növényi etika kidolgozása iránti igény egyre határozottabb erősödése mögött, mely filozófiai és teológiai érvek segítik és melyek nehezítik formálódását, illetve hogy felvázolja, milyen alapfogalmak teremthetnek hidat a szekuláris és teológiai tájékozódás között.” Szűcs Kinga Beatrix előadásában hangsúlyozta: „A növényi etika lehetséges kritériumainak számbavétele olyan attitűdöt feltételez, amely képes komolyan venni a radikális mássággal, illetve a nem tudással, vagy töredékes tudással való szembenézés konzekvenciáit.” Az előadó a növényi etika kérdéskörének summájaként megállapította: „A növényi etika kidolgozása egy olyan projekt, amely mostanában kezd alakot ölteni. Ez az alak azonban nem másol korábbi mintákat. Az ismeretek hiányával való számvetésnek köszönhetően, a biztonságos tájékozódás elvesztésének kockázata végig fogja kísérni ezt a vállalkozást, másfelől azonban új tájékozódási horizontokat nyithat meg, amelyek a növényi etika létmódjának elmélyült megfigyelésével segítheti az embert az alkalmazkodási és a kárenyhítési stratégiák kidolgozásában, valamint a teremtett létezők közötti kapcsolatosság tudatos megélésével a teremtett világ egészének segítségére lehetnek az ökológiai válságban való megküzdésben.”
„Rendkívül innovatív interdiszciplináris műről van szó, amelynek elolvasása és átgondolása után az ember másként tekint az őt körülvevő világra. És nem csak a növényekre, hanem a növényi létforma megismerésén keresztül másképp látja saját kapcsolatait, értékítéleteit és a különböző rendszerekben betöltött szerepét” – hangsúlyozta bírálatában Kodácsy Tamás. A KRE tudományos főmunkatársa dicsérte, hogy a disszertáció szerzője számos tudományos vita fókuszában lévő dilemma közül nem dönti el, hogy melyik mellé teszi le a voksát, hanem a probléma kérdéseivel objektíven képes foglalkozni, ezáltal segíti a továbbgondolást. Kodácsy a természettudományos eredményeken túl a filozófiai kérdések bemutatásának alaposságát emelte ki, valamint azt, hogy kiváló teológiai reflexiók olvashatók a dolgozatban.
„Szűcs Kinga teológiai értekezésében arra törekszik, hogy a növényi létforma teológiai perspektívájának értékelésével új utakat keressen a természettudományok legfrissebb felismeréseinek, valamint a kortárs filozófiai tudományok tükrében a teremtett világ rendjével kapcsolatos kérdések számára. Helyesen ismeri fel, hogy minden jel arra utal, érdemes lenne az emberi érdekeket a természet saját érdekeivel összhangba hozni” – fogalmazott bírálatában Orosz Gábor Viktor. Az EHE egyetemi docense a disszertációval kapcsolatban megállapította: „A teológia a valóság értelmezése. Éppen ezért rendkívüli jelentőséggel bír a kortárs teológiai gondolkodásban Szűcs Kinga vállalkozása, amelyben finom érzékenységgel tárja fel előttünk a növényi létforma mély dimenzióit. Mindezt alapos filozófiai és teológiai jártassággal teszi, jól körülhatárolt módszertani megfontolások mentén.”
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa részéről Korányi András elnök ismertette, hogy a dolgozatot 100%-os eredménnyel jeles osztályzatúnak minősítették, míg a védést 96%-os eredménnyel szintén jelesnek értékeltek.
Képgaléria: