Százezer mártír hangja

Százezer mártír hangja

Share this content.

Szöveg: Jó András
Budapest – „Imaestek az üldözött keresztényekért” – hirdette az Evangéliumi Aliansz égisze alatt megrendezett alkalmak meghívója. Két estén, két helyszínen, a Golgota gyülekezetben és a MEÖT-székházban mondott imáinkkal egy olyan hálózatba kapcsolódhattunk be, mely a Szentlélek munkája által valódi közösséget teremt ember és ember között, még ha több ezer kilométer választ is el bennünket egymástól.

Ezt a csodát élhettük át, amikor Asif Mallnak, a Mártírok Hangja (Release International) régiós vezetőjének bevezető előadásai után együtt imádkoztunk a világ számos részén üldözést, nélkülözést, börtönt és mártírhalált vállaló testvéreinkért és testvéreinkkel.

Asif Mall a Magyar Kormány üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkársága szervezésében január 27-én tartandó konzultációra érkezett hazánkba szervezete képviseletében. (Erről részletesen: https://www.evangelikus.hu/keresztenyuldozes-elleni-fellepes-kozpontja-budapesten)

Az érzékletes beszámolók közel hozták hozzánk a pakisztáni börtönökben koholt vádak alapján sínylődők világát; a felégetett városokat, a bezárt, majd élve elégetett családokat, a hitük miatt megkínzottakat, a munkájukért kevesebb bérben részesülőket, a csendben tűrő, titokban Istent dicsérő tömegeket. Asif Mall arról is beszámolt, hogy minden borzalom ellenére jelenleg ébredés zajlik a korábban a kereszténységtől mereven elzárkózó, iszlám többségű társadalmakban, Iránban, Algériában és sok más helyen is.

Az előadások tükröt is tartottak elénk. Ahogy Jakab levele fogalmaz: „Teljes örömnek tartsátok, testvéreim, amikor különféle kísértésekbe estek, tudván hogy hitetek próbája állhatatosságot eredményez.” (Jak 1,2-3) Vajon hogyan válaszolnánk, ha választanunk kellene a nyomorúságos és végeláthatatlan börtönbüntetés és a szabadság között, melynek egyetlen felvétele, hogy megtagadjuk hitünket? Vajon lenne erőnk mosolyogva, szelíden bizonyságot tenni Krisztus szeretetéről? Vagy mit tennénk, ha lelkészként szolgálva, senkinek nem ártva, egyik napról a másikra egy rosszindulatú, névtelen feljelentés nyomán egyszer csak egy cellában találnánk magunkat tizenkilenc fanatikus muszlim terroristajelölttel? Lenne erőnk itt is bizonyságot tenni? Nekem nem hiszem, hogy lenne…

Közösen elképzeltük, hogyan éreznénk és mit tennénk, ha a saját szüleinket, házastársunkat vagy gyermekeinket érnék ilyen szörnyűségek. Előadónk halkan annyit tett mindehhez, hogy a szenvedő keresztények valóban a testvéreink. Ha hittel ki tudjuk mondani, hogy „Mi Atyánk…”, akkor ezzel elismerjük, hogy mindannyian, akik Krisztus nevére keresztelkedtünk meg, testvérek vagyunk! Egy közös test tagjaiként nagyon sok közünk van az egyház szenvedést és üldöztetést átélő részeihez. Pál apostol szavait segítségül híva: „Ha szenved az egyik tag, vele együtt szenved valamennyi.” (1Kor 12,26). Ha a Szentlélek által sikerül felismerni, hogy nem egy tőlünk idegen problémáról van szó, hanem az a test szenved, melynek mi is tagjai vagyunk, akkor felvetődik a kérdés, hogy hogyan lehet hatékonyan és biblikusan segíteni távoli testvéreinken.

Asif Mall második előadásának központjában Eszter könyvének üzenete állt, melynek lényege, hogy Isten segítségével az üldözést és a tömeges gyilkosságot, amennyiben lehetséges, meg kell előzni. „Mert hogyan tudnám elnézni azt a veszedelmet, amely népemre vár, és hogyan tudnám elnézni rokonaim pusztulását?” (Eszter 8, 6). Elmondta, hogy az általa létrehozott, főként Pakisztánban tevékenykedő lobbiszervezet célja, hogy belső és külső erők segítségével megakadályozzák a keresztények – és más kisebbségek – sérelmére elkövetett törvénytelenségeket. Illetve a Release International keretében hasonló kisebb-nagyobb szolgálatok közös erővel állhatnak ki a világ minden részén bekövetkező törvénytelenségek és igazságtalanságok ellen.

Napjainkban évente átlagosan 100 ezer embert ölnek meg keresztény hite miatt. Ha csupán ennek a tömegnek egy tizedét meg lehetne menteni, már az is tízezer családot jelentene minden évben. Rendszeres és kitartó imádsággal, az üldözöttek ügyének szószólóiként vagy a mentésükre létrejött speciális szervezetek munkájának támogatásával mi magunk is „Mordokajok és Eszterek”, azaz az üldözöttek megsegítői lehetünk.

További imatémák és információ: www.worldwatchmonitor.org (angol nyelven), www.csi-magyarorszag.hu; www.magyarmisszio.blogspot.hu (magyarul).

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!