Varga Márta a Nevelési- és Oktatási Osztály vezetőjének köszöntése után Gáncs Péter elnök-püspök megnyitó beszédében azzal indított, hogy az Isten által alkotott embernek a teremtettség által joga lett arra, hogy a Teremtő társa lehessen. Létrehozhat valami újat, de láthat és láttathat új összefüggéseket is a világban. Az új alkotásra a többi ember is kíváncsi, éppígy kíváncsiak a jelenkonferencia résztvevői is arra, hogy mit alkotott, ki milyen következtetésekre jutott az elmúlt időszakban.
Majd a kutatótanár szót elemezte a püspök. Hozzátartozik istenképűségünkhöz a kutatás, az új felfedezése. Isten Jézus személyében Jó Pásztorként jött a világba, megkeresni azt, ami elveszett. Keressetek és találtok - mondja Jézus a Hegyi Beszédben is. A kutatás szóban a kútásás is benne van - viccelt a püspök. De komolyra fordítva a szót azt is elmondta, hogy minden kutatói folyamat kemény munkával, verejtékszaggal jár, a szevedés, a szevedély és a családtól elvett idő is hozzá tartozik ehhez, de az eredmények felmutatása kárpótol bennünket.
Áldást kívánva a további kutató munkára, a püspk hangsúlyozta, hogy milyen jó az, hogy egy alkotó, teremtő Istennek lehetünk alkotó, kutató társai a világban.
Vicziánné Salla Ildikó, a Sztehlo Gábor Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium intézményvezetőjének köszöntője következett ezután, aki örömmel üdvözölte a konferencia résztvevőit. Eddig iskolájukban még nem volt megrendezve ez az esemény, így külön öröm számukra, hogy a több mint száz résztvevőt itt láthatják vendégül.
Utána dr. Érfalvy Lívia, a konferencia megálodója értékelte az elmúlt négy évet majd örömmel számolt be arról, hogy Tudomány és küldetés címmel folyamatban van a konferencia anyagait tartalmazó, immáron harmadik kötet szerkesztése és kiadása. Dr. Csepregi András és Varga Lajos szöveggondozásában előre láthatóan idén decemberben jelenhet majd meg a könyv. Szeretnék egyben elindítani a kutatódiák mozgalmat is, így a következő konferenciára várják azokat a diákokat, aki valamely rangos országos versenyen előkelő helyezést értek el, hogy előadást tartsanak témájukból.
Az evangélikus köznevelés jelentősége és szerepe a társadalomban és az egyházban címmel dr. Fábri György tartott ezután előadást. Hogyan felel meg az iskola az egyház missziói parancsénak teljesítésében - vetette fel a kérdést az előadó. Bár szomorú népmozgalmi adatok tapasztalhatóak a gyülekezeteinkben, mégis elmondható a szociológiai kutatások eredményeképpen, hogy a köznevelési intézmények körzeteiben kevésbé tapasztalható csökkenés az evangélikusok számában. A köznevelési rendszer tehát egyfajta utánpótlási bázis jelenthet a lelkészek, gyülekezeti munkatársak, szolgálattevők, aktív gyülekezeti tagok vagy az intézményi szakemberek, diakóniai, közösségi kezdeményezések terén egyházunk számára.
Szomorú, hogy bár a körülöttünk lévő világ az utóbbi 100 évben rengeteg változáson ment át, sem az egyházban, sem az iskolákban túl nagy változások nem történtek. Fontos ezért egy korszerű fenntartói menedzsment létrehozása, a tartalmi paradigmaváltás. Fontos a műveltség, a multikulturalitás, a szabadságra nevelés és az is, hogy szembehelyezkedjünk az etnikai, szociális, képességi szegregációval. Ezzel együtt azonban támogatni kell a kutatótanárságot a számukra biztosított jobb tanári körülményekkel, a menedzselt együttműködéssel, a pedagógiai rekrutáció közös stratégiájával, egyetemi és akadémiai műhelyekkel, folyóirat fenntartással, ismeretterjesztéssel.
A második plenária előadó, dr. Tratnyek Magdolna ezután A titok: Sztehlo Gábor (Sztehlo Gábor pedagógiája) címmel Sztehlo Gábor életének állomásait vizsgálva tárta fel, melyek voltak azok a személyiségjegyek, amelyek meghatározták a lelkészt, hogyan viselkedett a rábízott gyermekekkel, hogyan oktatta ésnevelte őket.
Humor a (gyógy)pedagógiában címmel Horváth Ernő Zoltán hol megnevettette, hol könnyekkel meghatotta a résztvevőket élénk előadásával, amely után sor került Kocsis Előd szobrászművész Sztehlo Gábort ábrázoló mellszobrának leleplezésére és megáldására az iskola épülete előtt. Gáncs Péter püspök beszédében az alkotás és kutatás szavai után az irgalmasságra helyezte a hangsúlyt Sztehlo Gábor személyét illetően. Utána pedig Kucsák László országgyűlési képviselő után dr. Füzéki Bálint egykori Sztehlo-gyermek méltatta Sztehlo Gábor evangélikus lelkészt, majd sor került a szobor leleplezésére.
Az ebédszünet után szekcióülésekre került sor, amelynek programját, előadóit és témáikat a mellékletben olvashatják el.
Az iskola Sztehlo-kiállításába adunk betekintést ezzel a képgalériánkkal: