szlovák

Vendégségben a Duna túlpartján – Közös szlovák–magyar istentisztelet, úrvacsorai közösségben

Komárom – 2020. március 1-jén, böjt első vasárnapján került sor a közös szlovák–magyar istentiszteletre az észak-komáromi evangélikus templomban. Az úrvacsorai közösségben tartott istentiszteleten igét hirdetett Menyes Gyula komáromi helyettes lelkész.

„Hol szeretet és egyetértés, ott az Isten!” – Szlovák-magyar istentiszteletet tartottak Észak-Komáromban

Komárom – 2019. március 10-én, böjt első vasárnapján, különleges, kétnyelvű istentiszteleten vehettek részt a szlovák és magyar evangélikusok az észak-komáromi templomban. A szlovák-magyar istentisztelet egyháztörténeti jelentőségűnek mondható, mivel ilyen alkalom még nem volt a gyülekezetek életében. A közös istentisztelet ötlete az ökumenikus imahét alkalmával merült fel, a megvalósítást mindkét fél nagy örömmel és lelkesedéssel várta.

Felvonulás és kiállítások színesítették a békéscsabai szlovák évfordulót

Békéscsaba – Ló vontatta szekereken vonultak a csabaiak, bemutattak egy a Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete gondozásában megjelent kötetet, több elismerés is gazdára talált, és még veterán kerékpárokat is kiállítottak a Szent István téren, ahol hivatalosan szombaton vette kezdetét a Mindenki, aki csabai! Békéscsaba300 fesztivál második, nagyszabású rendezvénysorozata, amellyel Békéscsaba újratelepítésének 300., várossá válásának 100. évfordulója előtt tisztelegnek a városban.

A hagyomány a jövőnk záloga!

Budapest – „Az is egyfajta lázadás, ha más vagy, mint a többség!” – mondja a szlovák evangélikus identitására büszke Kiszely András. A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának munkatársát a ma is élő békéscsabai szlovák hagyományokról, a nemzetiségi létről, a város történetét bemutató képregényről és a fiatalok megszólításáról is kérdeztük.

A szlovák kultúrával ismerkedtek a tótkomlósi ovisok

Tótkomlós – Szlovák néphagyományőrző délelőttöt tartottak a Tótkomlósi Evangélikus Mesterségek Házában 2018. április 19-én. A népviselet és öltözködési szokások bemutatása mellett a gyermekek megismerkedtek a tarhonyakészítés módjával (tarhoňa), megkóstolták az ízletes vaníliasodós tésztát (zvarkové halušky) és szlovák motívumokkal díszítették a ruhaformát (kožuch). Közben közösen énekeltek, mondókáztak. Tartalmas, örömteli délelőttöt töltöttek el együtt, így a helyi óvodások gyakorolták a szlovák nyelvet, és bővültek ismereteik a tótkomlósi szlovák kultúráról.

Megújult könyvborítóval kapható a szlovák evangélikus énekeskönyv

Békéscsaba – Újra kapható a Csabensis, a Munkácsy Mihály Múzeum nagy sikerű 2017-es évkönyve – jelentették be a kötet kiadói 2018. február 12-én, hétfő délután a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség gyülekezeti termében.

Együtt emlékeztek németek és szlovákok Mezőberényben

Mezőberény – Protestáns közösségek Délkelet-Magyarországon címmel rendeztek szimpóziumot 2017. október 13-án, pénteken a mezőberényi városháza dísztermében. Az esemény egyediségét jelzi, hogy a magyarországi németek és szlovákok közösen emlékeztek a sorsfordító esztendőkre.

Jedine viera, jedine Kristus – Egyedül hit, egyedül Krisztus

Pazdics – Szeverényi János, a Magyarországi Evangélikus Egyház missziói lelkésze gyülekezeti hétvégén szolgált igehirdetésekkel és a Reformáció ma című előadással a szlovákiai evangélikus egyházközségben, Pazdicson (Pozdisovce). A község lakóinak többsége az 1910-es népszámláláskor is szlovák nemzetiségű volt. Jelenlegi lelkészük, Mgr. Denisa Vargova rendezte lelkes munkatársakkal ezt a nagyszerű hétvégét a megújulás, a reformáció jegyében.

Pünkösdi visszatekintés – Szlovák–magyar nyelvű pünkösdi istentiszteletet tartottak Maglódon

Maglód – A maglódi gyülekezet Türelmi Rendelet előtt épült templomában latin nyelvű felirat tanúskodik arról, hogy az itt élőket 1546-ban űzte el a török lakóhelyéről. 1702-ben azonban már újra evangélikus gyülekezet dicsérte Istent, az akkor még romos templomban.

Budapest – szlovák szemmel…

Szlovák Budapest címmel kétnyelvű könyv megjelentetésében segítette a szerzőt, Ladislav Petro Lászlót a Budapesti Szlovák Önkormányzat. Hiányt megszüntető mű ez, amely kevéssé vagy egyáltalán nem ismert tényekkel és adatokkal gyarapítja a magyar főváros múltja iránt érdeklődő pestiek és az oda látogatók ismereteit – írja a könyvről a szlovák–magyar kapcsolatok jó ismerője, Farkas József György.

Oldalak

Feliratkozás RSS - szlovák csatornájára