Himnusz

Egy nemzet imádságát nem lehet betiltani

A nemzeti himnusz olyan dal, ének vagy induló, amely egy nép együvé tartozását hivatott ünnepélyes formában megjeleníteni. Be lehet-e tiltani egy nemzeti imát? Erről kérdezte a Ma7.hu Nagy Olivért, az Alsószeli evangélikus gyülekezet lelkészét.

Nemzeti himnuszunk

Zenei enciklopédiák egyöntetű véleménye szerint a nemzeti himnusz olyan dal, ének vagy induló, amely egy nép együvé tartozását hivatott ünnepélyes formában megjeleníteni. Impériumok és monarchiák himnuszai többnyire az uralkodóház iránti hűséget is erőteljesen hangsúlyozzák. Bár a magyar himnuszra – Kölcsey Ferenc versére és Erkel Ferenc zenéjére – nagyon is illik a meghatározás első mondata, a második azonban nem. Nemzeti himnuszunk nem királyhimnusz, hanem néphimnusz.

Kilenc indok: miért énekeljünk gyülekezeti énekeket?

Nem is olyan régen a gyülekezeti énekek szerves részét alkották minden keresztény istentiszteletnek és alkalomnak. Mára – a gyülekezeti (bibliaórás) kemény magot leszámítva – nem igazán énekeljük ezeket a klasszikus keresztény, illetve felekezeti korálokat. Ez a folyamat a gyülekezeti élet minden területét elérte, talán az istentiszteleti liturgiát legkevésbé. Mindenkinek lehet tapasztalata a temetéseken egyedül zengő lelkész- és kántorhangról, a kínos-csendes iskolai éneklésekről, ifjúsági órákon pedig csak a gitáros ifjúsági énekek kerülnek elő – jó esetben. Összegyűjtöttünk néhány tényt és érvet: miért gyakoroljuk mégis tovább ezt a hosszú, szép hagyománnyal bíró gyülekezeti „himnuszköltészetet”?

Hit a harcban, remény a bajban

Orosháza – Az orosházi Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium idén is megrendezte a Kölcsey versmondó és népdaléneklési versenyt, képzőművészeti és fotópályázatot, így emlékezve meg a Himnusz megszületésére és alkotójára.

Január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját

Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnusz kéziratát. Gondolatok a magyar kultúra napjára.

Együtt szavalták az ország diákjai a Himnuszt

Szombathely – A Reményik-iskola diákjai is csatlakoztak ahhoz a több ezer tanulóhoz, akik egy időben, egyszerre szavalták a Himnuszt az országban. A Szombathelyi Televízió rögzítette az eseményt. Forrás: szombathely-lutheran.hu

Szatmárcseke → Óbudai hajógyár → Nemzeti Színház → Nemzeti Himnusz – Ma van a magyar kultúra napja

Budapest – Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén. Nemzeti himnuszunk nemcsak zivataros évszázadokra emlékezik, hanem maga a mű is hasonlót élt át. Alábbiakban vázlatosan ismertetjük a Himnusz történetét. Szöveg: Galambos Ádám, kép: A Himnusz kézirata
Feliratkozás RSS - Himnusz csatornájára