zsoltárok

Új zsoltárfordítás – Átformáló imádság

A zsoltárok a Biblia egyik legnépszerűbb olvasmánya, amelyet gyakran adnak ki önálló könyvként is. Ezért esemény minden friss fordítás, amely újabb felfedezéseket kínál. Különösen is figyelemre méltó, ha olyan bencés szerzetes a fordító, mint Simon Tamás László OSB, aki 2015-ben már megörvendeztetett minket egy remek Újszövetség-fordítással. A zsoltárok közös olvasása, éneklése, a zsolozsmázás a bencés szerzetesi közösségek mindennapi lelki kenyere, de protestáns istentisztelet sem képzelhető el zsoltárolvasás vagy -éneklés nélkül. Vajon miért ilyen fontos számunkra ma is ez a több ezer éves, igencsak vegyes műfajú, tartalmú, hangulatú versgyűjtemény?

Reformáció hétről hétre: Reformáció és zsoltárok

A Reformáció hétről hétre című, a Duna Televízióban, illetve a Duna World műsorán futó sorozat tizenhetedik ötperces epizódjában megszólalt Gryllus Vilmos, Kossuth-díjas zenész, előadóművész, zeneszerző, a Kaláka együttes alapítója és tagja a közösségteremtő éneklésről beszélt. Az adást a készítők engedélyével mi is közzétesszük.

Zsoltártól zsoltárig

Mátrafüred-Sástó – Vörös István József Attila-díjas költő, prózaíró, irodalomtörténész és Verebics Petra doktorandusz beszélgetett a Szélrózsán a Zsoltárok könyve alapján a szövegek keletkezéséről, a zsoltárok megszólító erejéről és arról, hogy mi történik akkor, ha egy költő komolyan veszi, hogy a Zsoltárok könyve neki is szól…

MEGJELENT a Zsoltárok CD Badin Ádám előadóművész felolvasásában, Scholz Erika hárfaművész zenei kíséretével

Budapest – A 150 zsoltár Jézus imakönyve is volt. Írásmagyarázó teológusok szerint kívülről tudhatta őket. Sokszor idézett belőlük, még haláltusája közben is. A reformátorok szolgálatában is meghatározó szerepe volt ezeknek az imádságoknak. Luther sokat magyarázta őket katedrán, asztali beszélgetések során és szószéken.

Van, ami egyre erősödik – Gryllus Dániel huszonöt éve és ma — Pál apostol útjain

A szívem a torkomban dobog, sokan felállva tapsolnak, a zenészek egymást ölelgetik, egyikük a hangszert is leteszi az utolsó versszaknál, nem küzd tovább a könnyeivel. Gryllus Dániel és Sumonyi Zoltán Pál apostolja huszonöt év után is új húrokat pendít meg, a kétezer éves üzenet kézzelfoghatóvá, szinte haraphatóvá válik ebben a sűrű spirituális és zenei élményben, amelyet a jubileumi koncertturné első állomásán, a nyíregyházi református templomban élhettünk át.

Zsoltártól az evangéliumig – Beszélgetés Vörös István költővel

Budapest – „Csak az lehet boldog, aki / jó is. – mondja a Zsoltár. / De ki lehet Zsoltár?” – olvashatjuk a provokatívnak is tűnő gondolatot Vörös István József Attila-díjas költő I. Zsoltár című lírájában. 2015-ben a Jelenkor Kiadó gondozásában jelent meg Százötven zsoltár címmel az a kötet, melyben a költő újraértelmezi a zsoltárok üzenetét és ezáltal a figyelem középpontjába teszi annak világát. A szerzővel, egyben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docensével versei keletkezéséről, vívódásról, irodalomról beszélgettünk...

Imádkozni a zsoltárokat – Előadás a Pesti Nyolc Evangélikus Gyülekezet szervezésében

Budapest – A Pesti Nyolc Evanéglikus Gyülekezet által szervezett Bátran a Bibliáról című sorozat ötödik előadásán vehettek részt az érdeklődők 2014. április 1-én, az Üllői út 24. szám alatti teremben. Hangfájl: Petri Gábor, szöveg: evangelikus.hu
Feliratkozás RSS - zsoltárok csatornájára