Kiss Jenő

Csak emberi nyelvvel közvetíthető az evangélium

A nyelv hasonlatos a jerikói rózsához: ha víz éri – de csak akkor –, kizöldül és kivirágzik. Ugyanúgy, ha egy nyelvközösség szabadon használhatja anyanyelvét az élet minden területén, akkor nyelve is kiteljesedik – vallja Kiss Jenő nyelvész. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának professor emeritusát, akadémikust március 15-én Széchenyi-díjjal tüntették ki. Mint a mihályi és a budapesti Deák téri evangélikus gyülekezet tagját is kérdeztük életéről, pályájáról, a magyar nyelvről.

BESZ: Protestantizmus és a magyar nyelv – Kiss Jenő előadásának részletei

Budapest – A Budavári Evangélikus Egyházközség az oktatási évhez igazodva 2011 óta rendszeresen szervez szabadegyetemi előadásokat. Ezekről honlapunkon is beszoktunk számolni, ám most az előadások részletes szövegeit is közzétesszük, felelevenítve az egykor elhangzottakat. Elsőként Kiss Jenő nyelvészprofesszor előadása olvasható az evangelikus.hu oldalán.

Protestantizmus és a magyar nyelv – Nemzetet teremtő reformáció

Budapest – A XVI. században a reformáció adta a legnagyobb lökést a magyar nemzeti nyelv fejlődésének és az anyanyelvhasználat elterjedésének – így foglalható össze Kiss Jenő nyelvészprofesszor evangélikus szabadegyetemi előadásának lényege. Akadémikus testvérünk arról is beszélt, hogy lényegében a protestáns bibliafordítások vetették meg az irodalmi magyar nyelv alapjait.
Feliratkozás RSS - Kiss Jenő csatornájára