történet

Hovatovább-nosztalgia

Gyülekezettörténetet írok. A sámsonházi templom százötvenedik szentelési évfordulójára. Én, aki csak jövevény („gyüttment”) vagyok itt – hat éve. Én, aki tulajdonképpen nem is vagyok a gyülekezet múltjának része – és őseim sem azok. Majd évtizedek múlva belekerülhetek egy hasonló írásba, persze csak akkor, ha hagyok magam után említésre méltót. Van egy lelkes munkatársam is, egy tősgyökeres helyi, egyházszerető presbiter hölgy. Így illendő, és így könnyebb is. A munka finisében vagyunk, a határidő az október 11-i ünnepség – érzem, hogy a legjobb múzsa valóban a határidő.

Árvaintézettől diakonissza-anyaházig – A győri evangélikus diakóniai munka aranykora

Győr városának evangélikusai Luther Márton születésének négyszázadik évfordulója alkalmából határozták el az egyházközség szegény- és árvaintézetének felállítását, majd 1885 decemberében meg is nyitották az intézményt – írtuk magazinunk tavaly október 20–27-i számában. Cikkünk szerzője a kezdetek után ez alkalommal a folytatást tekinti át az első világháború végétől a második világháború végéig.

Hogyan hatottak kultúránkra az evangélikusok? – Kiderült a Somogyi-könyvtárban

Szeged – A magyarországi evangélikusok az ország művelődésében és kultúrájában – 18–20. század című kötetet mutatták be a Somogyi könyvtár első emeleti folyóiratolvasó termében, 2019. december 9-én.

„Legyen ez az intézmény a Mindenható Isten tiszteletének temploma!”

Budapest – Miskolc – Eperjes – Az Eperjesről Miskolcra települt Evangélikus Jogakadémia 100 éve, 1919 márciusában nyitotta meg kapuit. Az akadémián, az államosítása előtti utolsó években magántanárként dolgozott a most 99 éves Boleratzky Lóránd is, aki lakásán fogadott bennünket, hogy felelevenítsük az egykori alma mater történetét és mindennapjait.

Új könyvet ismertet a falu két helytörténésze Kálmánházán

Kálmánháza – Szinte még végig sem olvasták a Görögkatolikusok Kálmánházán című helytörténeti munkát az érdeklődők, máris új könyvvel jelentkezett a Nagy Tamás–Kiss János szerzőpáros. A két helytörténész a görögkatolikusok után az evangélikusok kálmánházi történetét dolgozta fel az Evangélikusok letelepedése Kálmánházán című könyvben.

Az ördög a templomban

Az Amerikai Egyesült Államok magyar evangélikusainak lapja, az Erős Vár rendszeresen vesz át írásokat honi forrásokból. Most viszont mi bukkantunk tengerentúli testvéreink újságjában annak az „örökzöld” tanmesének egy variánsára, amelyet – sajnos – advent idején is okkal adaptálhatunk…

El nem múló reformáció – régiekkel és maiakkal – Gyülekezettörténeti kiállítás és előadás a tordasi és a gyúrói evangélikus gyülekezet életéből dr. Korányi András egyháztörténésszel

Tordas – Gyúró – Reformációs programsorozatunk utolsó alkalma gyülekezettörténeti kiállításként szolgált a gyúrói parókia gyülekezeti termében – írták a tordas-gyúrói társult gyülekezet blogjában.

A protestáns iskolatörténetről nyílik vándorkiállítás Pécsett

Pécs – Kedden a Tudásközpontban nyílik meg a Protestáns iskolatörténeti mozaik című vándorkiállítás. A tárlatot dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára nyitja meg, majd felszólal dr. Tőkéczki László, a Református Tehetséggondozó Alapítvány elnöke és dr. Hafenscher Károly miniszteri biztos is.

Ferencvárosi séták – Az evangélikus egyházközség történetét mutatták be

Budapest – A Ferencvárosi Evangélikus Egyházközség történetét és jelenlegi helyzetét mutatja be a 9.tv Ferencváros Televíziójának filmje.

Digitálisan is elérhető három egyházkerületünk története

Budapest – A Magyarországi Evangélikus Egyház által elindított nagyszabású digitalizálási projekt keretében felkerült a Magyar Evangélikus Digitális Tárba (MEDiT) a három egyházkerület történetéről szóló összefoglalás.

Oldalak

Feliratkozás RSS - történet csatornájára