film

Az 500 éves wormsi vallástétel a filmvásznon

Ma 500 éve érkezett meg Luther Márton a wormsi birodalmi gyűlésre, amelyen 1521. április 18-án elhangzott híres vallástétele. Ezt a pillanatot számos film bemutatja. Ezekre a jelenetekre épül az a videó, amelyet Fabiny Tamás elnök-püspök állított össze.

Álom és valóság között

A Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre már hosszú és elgondolkodtató címével is felkelti az érdeklődést. Mondhatni, ma, amikor nagy a válások aránya, és rendkívül sokan „csak úgy” együtt élnek éveken át, mindenféle határok, szabályok, célok nélkül, szinte fájó ezt a címet olvasni, mert benne van a társadalmunkat és főleg a párkeresőket körülölelő bizonytalanság, céltalanság. Horvát Lili második nagyjátékfilmje izgalmas romantikus dráma, amelyet nézve folyamatosan azon gondolkodik a néző: vajon mi a történetben a vágy, és mi a valóság?

Az év legédesebb vígjátéka

Lakos Nóra romantikus filmjét a címben olvasható szlogennel hirdetik, és nem állítanak valótlant: édességekkel teli, szerethető és habkönnyű mozira vált jegyet, aki megnézi. A Kerekes Vica és Mátray László főszereplésével készült Hab kedves humorával, különleges látványvilágával, remek zeneválasztásával egy franciás hangulatú, szórakoztató, mégis elgondolkodtató történetet mutat be.

Isten barátai: De mégis, kik ők?

Szokatlan módon vallási témával foglalkozó dokumentumfilmet kínál az HBO Go a Star Wars és a Harry Potter mellett. Üröm az örömben, hogy azért lehet téma, mert egy félreértésekkel és fogalmi tisztázatlanságokkal tarkított, megosztó mozgalomról szól, és még sajnálatosabb az a fordítási hiba, amely miatt a magyar nézők azt hihetik a feliratából, hogy a film a Magyarországon működő három történelmi egyház egyikeként ismert evangélikusokról (angolul lutheran) készült. Pedig nagyon nem.

Evangélikus lelkész szereplésével készül templomtörténeti film

A Soproni Petőfi Színház társulatának színészeivel forgatják le a felújítás alatt álló városi Szent Mihály-templom látogató terében ősszel megnyíló kiállításhoz tartozó történelmi visszatekintést nyújtó kisfilmet a leghűségesebb városban. A rendező Boronkay Gusztáv.

Az emberi test rejtélyeiről – Az orvosdoktor film vallási összefüggései

2013-ban került a mozikba A The Physician (németül: Der Medicus, magyarul: Az orsvosdoktor) című német filmdráma, amely a 11. század vallási viszonyaiba is betekintést enged. A Noah Gordon regénye alapján készült film a fiatal angol Rob Cole történetét meséli el, aki anyja halála után, árva fiúként egy borbélyhoz szegődik, akitől némi betekintést nyer az orvoslásba. Ám elégedetlen a tanultakkal és úgy dönt, bármily veszélyes is, keresztényként keletre utazik és kitanulja az akkori világ legképzettebb orvosánál a fejlett orvoslás tudományát.

Viking világ – mai aggyal | Norsemen filmkritika

A Vikingek című sorozat után felüdülés, apró csemege volt a napokban a Norsemen eddigi két évada, melynek minden percét imádtam. A film alapreceptje egyszerű: egy apró viking falucskában járunk 790 környékén, ahol az erőszakkal teli mindennapi életet a mai modern gondolkodásból vett szófordulatok, párbeszédek, cselekedetek fűszerezik. Vajon sikerülne-e túlélni a zord, viking világban a mai PC norvégoknak? – Néhol spoilerrel!

Anno Domini – Hogyan éltek az első keresztények?

Pár évvel ezelőtt jelent meg a producer házaspár, Mark Burnett és Roma Downey közreműködésével az A.D. The Bible azaz az A. D. – A Biblia című sorozata, amely történeti hűsége miatt nagy sikert aratott a keresztények körében. A sorozat A. D. – Királyság és birodalom (Kingdom and empire) címmel folytatódott, és továbbra is a Biblia tanításán, közelebbről az Apostolok Cselekedetein alapulva pár fiktív elképzeléssel gazdagítva mutatja be, mi történt Jézus halála után az első keresztények körében. Spoilereket is tartalmazó írás.

A feleségem lelkésznő – Egy könnyesre-nevetős svájci filmsorozat

A feleségem lelkésznő – ez a címe a svájci reformátusok által támogatott, 2015 óta immáron harmadik évadát élő sorozatnak, amelyre a napokban bukkantam rá a YouTube-on. A sorozatban egy pörgős református lelkésznő és agnosztikus férje mindennapjaival ismerkedhetünk meg. A filmepizódok bemutatják, hogyan küzdenek meg napról napra egymásért, szerelmükért, a hivatásért és életközeli, humorral teli módon mutatják be azt az áldozatot is, amit a férjnek felesége oldalán állandóan meg kell hoznia, miközben érdekes teológiai fejtegetéseknek is szemtanúi lehetünk.

Lucas Cranach, a reformáció festője – Animációs kisfilm a Szépművészeti Múzeumban

Budapest – A Szépművészeti Múzeum gyűjteményei több mint harminc alkotást – festményeket és grafikákat – őriznek az id. Lucas Cranach műhelyében készült több ezer mű közül. Azt azonban talán kevesen tudják: Cranach amellett, hogy kiváló festő volt, rendkívül sokoldalú vállalkozó is, akinek patikája, sőt sörfőzdéje is volt. Nemcsak a 16. század művészetére gyakorolt számottevő hatást, hanem a korszak egyik legfontosabb, világtörténelmi horderejű fordulatában, a reformáció elterjedésében is kulcsfontosságú szerepet játszott. Színes személyiségét és Luther Mártonnal ápolt barátságának jelentőségét a Szépművészeti Múzeum animációs kisfilmben mutatja be.

Oldalak

Feliratkozás RSS - film csatornájára