művészet

Milyen a kortárs szakrális művészet?

Sokakban felmerülhet a kérdés: létezik-e egyáltalán kortárs szakrális művészet? A nyugati művészettörténet során meghatározó szerepe volt a vallásnak és a vallásos műveknek, ám a huszadik század második felétől kezdve úgy tűnhet, hogy a művészek egyre inkább távolodnak a szakralitástól. Az angyalok, a szentek és a bibliai történetek ábrázolását felváltották az absztrakt formák, a populáris kultúra képei és a posztmodern ember alakja. Mégis téves volna azt állítani, hogy a szakrális témák eltűntek a kortárs művészetből.

Hol a helyem? – Az evangéliumról képzőművészek szemével

Pompás kötet látott napvilágot karácsony előtt. A többéves tervező- és alkotófolyamat eredménye azonban nemcsak a katalógus, hanem maga a gyűjtemény is, amely több szempontból is különleges helyet foglal el a hazai magángyűjtemények sorában. A kétarasznyi magasságú, súlyos, fehéren ragyogó könyv pauszborítóján ennyi áll: Te mondád. Az evangéliumok egyes fordulópontjain Jézus szájából hangzik ez a mondat, Pilátus vagy Júdás fejére száll vissza a kimondottak felelőssége. Vajon hányszor, miért szól ezekkel a szavakkal nekünk, 21. századi tanítványoknak Jézus?

Fókuszban az úrvacsora üzenete – Beszélgetés Zászkaliczky Zsuzsannával

„A művészet ambíciója tulajdonképpen nem más, mint a tényektől eljutni a valóságig” – fogalmazott Pilinszky János. Különösen is aktuális ez a kijelentés, ha a keresztény művészetre gondolunk. Milyen teológiai üzenetet közvetítenek számunkra a régi korok és a kortárs alkotások? Miként fogalmazzák meg a mai alkotók az úrvacsora üzenetét? Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténésszel, az Evangélikus Országos Gyűjtemény közművelődési igazgatóhelyettesével, az Evangélikus Országos Múzeumban megrendezett Kenyér és bor színében kiállítás egyik kurátorával Galambos Ádám beszélgetett.

Már lehet csatlakozni az idei Ars Sacra Fesztivál programjaihoz

Budapest – Az idei Ars Sacra Fesztivált a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszussal összehangolva rendezik meg szeptember 4-től 12-ig. Határainkon innen és túl várják az önkéntes művészi produkciók csatlakozását június 15-ig.

Legyen a remény éve 2021!

Washington – Több ezer origamiból megformált galamb szimbolizálja a reményt a 2021-es évre az amerikai egyesült államokbeli Washingtoni Nemzeti Katedrális kiállításán. A különleges kiállítás, melyet Michael Pendry művész alkotott, arra hívja fel a figyelmet, hogy ne a csüggedés, hanem a bizalom felől tekintsünk a jövőre.

Konok Tamásra emlékeztek a Ludwig Múzeumban

Budapest – Az Asztali beszélgetések sorozat és a Ludwig Múzeum közös online rendezvényén a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas festőművészre, Konok Tamásra emlékeztek pályatársai, barátai a művész 91. születésnapján, 2021. január 9-én.

„Más javára így lehet” – Az úrvacsora a kortárs művészet szemével

Kenyér és bor színében – Az úrvacsora kortárs szemmel címmel nyílt csoportos kiállítás az Evangélikus Országos Múzeumban, november 10-én. Az úrvacsora évében rendezett kiállítást Galambos Ádám evangélikus teológus nyitotta meg. Alábbiakban a megnyitóbeszédet teljes terjedelmében közöljük.

Kenyér és bor színében – Rendkívüli kiállításmegnyitó az EOM-ban

Budapest – Kenyér és bor színében – Az úrvacsora kortárs szemmel nyílt csoportos kiállítás az Evangélikus Országos Múzeumban, november 10-én. A megnyitó egyedi volt, ugyanis a koronavírus-járvány miatt hozott óvintézkedések miatt, a kiállítást a múzeum újranyitásáig csupán néhány óráig láthatta a közönség.

Budavári legenda lett az evangélikus lelkész

Budapest – Budavári legendák címmel különleges szabadtéri fotókiállítás nyílt a budapesti Várkert Bazár déli panoráma teraszán. A tárlaton a budai vár emblematikus lakóival, vagy a várral szoros kapcsolatban élőkkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A kiállításon többek között Balicza Iván evangélikus lelkész portréja, valamint rövid bemutatkozása is megtekinthető.

Természetesen… – Csoportos kiállítás a Levendula Galériában

Gödöllő – A Magyar Festészet Napja keretében Természetesen… címmel csoportos kiállítás nyílt a gödöllői Levendula Galériában. A megnyitón a művészet és igazságkeresés kérdése került fókuszba. Az alábbiakban Galambos Ádám megnyitóbeszédét teljes terjedelmében közöljük.

Oldalak

Feliratkozás RSS - művészet csatornájára