tényfeltárás

Szembenézés és feldolgozás – A kommunizmus áldozataira emlékezünk

Budapest – Február 25-e a kommunizmus áldozatainak emléknapja. 1947-ben ezen a a napon tartóztatták le Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Mirák Katalin történésszel, a Magyarországi Evangélikus Egyház Tényfeltáró Bizottságának elnökével a kommunizmusról, annak ideológiájáról és magyarországi „megvalósításáról”, valamint az evangélikus egyház múltfeltáró tevékenységéről is beszélgettünk.

„Az utolsó szó jogán” – Hozzászólás a Háló-sorozat 3. kötetéhez

Budapest – A napokban jelent meg a Háló-sorozat harmadik kötete és tekintettel a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetre, 2020. április 28-án Fabiny Tamás elnök-püspök, Prőhle Gergely országos felügyelő, Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke és Mirák Katalin, a kötet szerkesztője, az MEE Tényfeltáró Bizottságának elnöke egy podcast adásban beszélgettek a könyvről, amelynek egyik szereplője dr. Harmati Béla. A nyugalmazott püspök ezzel kapcsolatban 2020. március 23-án íródott gondolatait juttatta el szerkesztőségünknek. Reméljük, hogy ha enyhül a járványhelyzet további, személyes beszélgetésekre is lehetőség lesz még a könyvvel kapcsolatban.

Podcast: Beszélgetés a Háló 3. kötetéről

Budapest – A Luther Kiadó gondozásában jelent meg a napokban a Háló 3. kötete. Az újabb fejezetek a magyar állambiztonság és az evangélikus egyház kapcsolatából címmel megtartott könyvbemutatóra 2020. április 28-án 18 órakor került sor. Podcast adásunkban Fabiny Tamás elnök-püspök, Prőhle Gergely országos felügyelő, Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke és Mirák Katalin, a kötet szerkesztője, az MEE Tényfeltáró Bizottságának elnöke beszélgettek a könyvről és annak hátteréről.

Intézmények vezetőinek megválasztásáról is döntött az Országos Presbitérium

Budapest – 2019. március 21-én a Magyarországi Evangélikus Egyház székházának Radvánszky-termében ülésezett az Országos Presbitérium (OP). Az első két napirendi pont egyházunk két fontos intézményi vezetőjének megválasztásáról szólt.

Püspök a partvonalon kívülről? – Interjú Korányi Andrással Dezséry László életéről

Budapest – Egy lelkész, aki értett a fiatalok nyelvén, ugyanakkor maga Rákosi Mátyás is fantáziát látott benne. Egy meggyötört életút, mely a sűrűn változó politikai rendszerek mindegyikében próbálta magát pozicionálni, de törekvései rendre kudarcot vallottak. Dezséry László (1914–1977) evangélikus püspök 1950–1956 között állt a Bányai (később Déli) Evangélikus Egyházkerület élén. Korányi András egyháztörténésszel, az Evangélikus Hittudományi Egyetem tanárával e meglehetősen ellentmondásos és összetett életútról beszélgettünk.

Elkészült az erdélyi magyar evangélikusok első számadása a kommunista múltról

Kolozsvár – Csendes László könyve a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház közelmúltját tárja fel, megnevezve azokat az ügynököket, akik rendszeresen jelentettek a politikai rendőrségnek.

Professor emeritus nemzetközi tanulmányi csoport a hidegháborúról – GENF–HELSINKI–BUDAPEST–BOSTON – 2003–2016

Egyházunk nyugdíjas püspöke, dr. Harmati Béla személyes visszaemlékezéseit Minister Domini (Az Úr szolgája) a vasfüggöny mindkét oldalán címmel készíti. A szerző engedélyével az evangelikus.hu már számos részletet közölt ebből. Ezúttal a püspök a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2017. február 9-én, a Mike Sándor Társaság által rendezett nemzetközi ökumenikus konferencia apropóján, a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) szerepét mutatta be a közelmúlt tényfeltárásában.
Feliratkozás RSS - tényfeltárás csatornájára