2015-ben a Robotok kicsiben és nagyban – Digitális kompetenciák erősítése címmel LEGO-robotokkal dolgoztunk, 2016-ban pedig a digitális ásványtárat készítettük el. Az Öveges labor mellett ezek a programok is elősegítették, hogy a természettudományos tehetségműhely sikerrel működjön iskolánkban. A sor tovább folytatódott, amikor 2017-ben Természettudományos tehetségműhely fejlesztése a Vajda Péter Evangélikus Gimnáziumban (NTP-TFJ-17-0009) című pályázatunk is támogatást kapott.
Ez a pályázat zárult le a tanév végén, amelynek keretében a tehetséggondozó munka tárgyi feltételeinek javítására nyílt lehetőség. A beszerzett eszközökkel a LEGO-szakkör tevékenységének lehetőségeit tudtuk bővíteni, így a diákok összetettebb, bonyolultabb szerkezeteket tudnak majd készíteni az elkövetkezőkben.
Másrészt a folyékony nitrogén beszerzésével a tanulók eddig el nem végzett kisérleteket tudnak eztán megvalósítani. Ezzel új jelenségekre, összefüggésekre mutathatunk rá, és alkalmas lehet a természettudományos érdeklődés felkeltésére is az általános és középiskolás diákok között. A kisérletek során igyekeztünk rámutatni az egyes természettudományi ágak (földrajz, fizika, kémia) közötti összefüggésekre, kapcsolatokra, amelyekkel komplexebb természettudományos szemlélet alakítható ki.
A tanév során számos rendezvényen tudtuk hasznosítani a beszerzett eszközöket. A főpróba a tantestület számára decemberben rendezett kísérleti délután volt. Ezt követte a februárban megrendezett reálhét, melyen két pályázatot is meghirdettünk Fagyos napok a Vajdában címmel: egyiket közép-, a másikat általános iskolások részére. Alsó tagozatos diákokat is vendégül láttunk egy „csodával teli” délutánra. A tanév során folyamatosan használtuk az eszközöket fizikaórákon is. A program zárásaként a nyári tehetséggondozó táborban tartottunk LEGO- és fizikafoglalkozásokat a leendő vajdás diákoknak. Nagy volt az érdeklődés, így reméljük, hogy közülük kerülhetnek ki a természettudományos tehetségműhely új diákjai. A munkát jövőre is folytatjuk, jelenleg várunk egy újabb pályázatunk elbírálására, amelynek témája Vízminőség-vizsgálatok a Körös-Maros Nemzeti Park Területén (NTP-MTTD-18).
Bízunk benne, hogy jövőre is sikeres tevékenységekről számolhatunk be a Nemzeti Tehetség Program keretében. Munkánkhoz erőt ad, hogy az idei tanév során iskolánkat Akkreditált Kiváló Tehetségponttá nyilvánították.