A pályát mások mellett Szalma László, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) alelnöke, Filóné Ferencz Ibolya (Fidesz-KDNP), Bonyhád polgármestere és Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház püspöke adta át.
Az intézmény jelképes olimpiai lángját futók hozták Sárszentlőrincről, az iskola alapításának helyéről. Köszöntőjében Gáncs Péter, az MEE elnök-püspöke hangsúlyozta, Budapest még pályázik, Bonyhádon már lobog a láng. A Zsoltárok könyve 18. részének 30. versét idézte: „Az én Istenem által kőfalon is átugrom.” Kiemelte: az embernek ősi vágya, hogy átlépjen az akadályokon, legyőzze a gravitációt. Szeretnénk felülemelkedni mindenen, ehhez kapcsolódik a liturgia legfontosabb mondata is. Az atlétika az erőről szól, arról, hogy legyőzzék az akadályokat. Ehhez Isten nemcsak testet és kedvet adott nekünk, hanem játékszellemet is. A névadóra emlékezve megjegyezte: sportszerető ember volt a MOB elnökségi tagja, aki sokaknak példát mutatott.
Az atlétáknak nemzetközi szintű felkészülési lehetőséget biztosító létesítmény rekortán borítással, kétsávos távolugró, magas- és rúdugró résszel, 50 millió forintból épült meg, a Magyar Atlétikai Szövetség 40 millió forintos támogatásával - mondta Andorka Gábor igazgató az MTI-nek.
Szalma László, a MASZ alelnöke emlékeztetett arra, hogy akik ugráshoz készülődnek, nem ballagnak, hanem nekifutnak a lécnek. A Völgység fővárosában nekifutnak…
Szalma László köszöntőjében méltatta az atlétika terén tett bonyhádi erőfeszítéseket, és utalt arra, hogy a gimnáziumban 2010-ben korszerű, fedett atlétikai centrumot hoztak létre.
„Reméljük, minél több létesítmény követi országszerte a bonyhádi pályát, amely elsőként részesült a szövetség létesítményfejlesztési támogatásából” - jelentette ki a távolugróként kétszeres fedettpályás Európa-bajnok alelnök.
Schulek Ágostonról elmondta, mindig korszerű, emberi tanácsokkal látta el a sportág döntéshozóit.
Schulek Csaba, a névadó fia egyebek közt arról beszélt: öröm, hogy a labdarúgás mellett más sportágak szentélyei is létrejöhetnek Magyarországon.
„Van mit csiszolnunk saját küzdeni tudásunkon, sportemberségünkön” - jegyezte meg.
Schulek Csaba aláhúzta: a bonyhádihoz hasonló műhelyekben kovácsolódnak a sportközösségek, egyéniségek. A sport megtanít küzdeni, győzni, veszíteni, ezáltal a fiatalok a civil életben is hasznosabb, értékesebb tagjai lesznek a társadalomnak. A család nevében megköszönte, hogy segítenek megőrizni édesapja emlékét.
Andorka Gábor igazgató az Isten, haza, család egységről hangoztatta: ha a diákok szívükbe tudják zárni az eszményeket, a tetteikért felelősséget viselő, önálló emberként élhetik életüket.
A segítők okleveleinek átadása után Gáncs Péter Isten áldását kérte a létesítményre és használóira.
A bonyhádi gimnáziumban a pályaavató alkalmából 2016 perc elnevezéssel közel kétnapos sportprogramot szerveztek diákoknak.
Schulek Ágoston rúdugróként háromszor nyert magyar bajnoki címet, legjobb egyéni eredménye 490 centiméter volt. Később Szalma László és a világbajnoki ezüstérmes Bagyula István rúdugró edzője is volt. 1991-től kétszer is betöltötte a MASZ elnöki tisztét, 1997-ben az európai szövetség alelnökévé választották, és tagja volt a MOB elnökségének. A Testnevelési Egyetem docenseként és a Szent István Egyetem tanszékvezetőjeként is tevékenykedett.
Máté Réka későbbiekben beküldött beszámolóját a csatolmányban olvashatják.