Az 1503-ban felavatott Vártemplom három éven át tartó rendbehozatala összesen 7,8 millió Euróba került, amelyet a Szász-Anhalti Tartomány, valamint szövetségi és privát adományozók felajánlásai fedeztek.
A Németországi Protestáns Egyház (EKD) tanácsának elnöke, Heinrich Bedford-Strohm, az avatási hálaadással egybekötött istentiszteleten elmondta, hogy végre a gyülekezeti tagok mellett a világ minden részéből érkező látogatók is személyesen élhetik át ennek az erőteljes helynek a kisugárzását. Amikor pár nap múlva hivatalosan is elindul az 500. reformációi jubileum éve, Wittenberg, a Lutherváros Európa szívévé fog válni - mondta a bajor tartományi püspök.
Az Egyesült Protestáns Egyházak elnökségének vezetője, a pfalzi egyházelnök, Christian Schad prédikációjában elmondta: „Mint egy áldott termést, úgy vesszük át az építőktől most a restaurálás után a wittenbergi Vártemplomot.”
A szövetségi elnök, Joachim Gauck azt mesélte, hogy „a templomnak régi és változatos története van, már a középkor kezdete óta állt itt templom, majd II. Vilmos császár neogót stílusban átépíttette, aztán pedig az elmúlt évtizedekben is viharos történelmet élhetett át. A téziskapu emlékeztet bennünket egy olyan akadémiai disputára, amely aztán az egész világ történelmére hatással volt” - tette hozzá.
Mint ismeretes, Luther Márton párbeszédet szeretett volna kezdeményezni az egyházi gondokról, mégis ezzel elindított egy olyan folyamatot, amely végül a reformációhoz vezetett. Az 500 évvel ezelőtt történt események hivatalos megnyitója október 31-én lesz. A templom, amely egyben Luther temetkezési helye, 1997 óta az UNESCO világörökségének része is. A munkálatok a templomon már május 9-én befejeződtek, azóta már lehetett látogatni az épületet. Az átépítés előtt évente 200 ezer turista látogatta meg a templomot.
A dán királynő a templom újramegnyitására egy vörös színű oltárterítőt adományozott, amelyet először ezen az istentiszteleten tekinthettek meg az érdeklődők. A dán királyi család és Wittenberg között a reformáció óta jó kapcsolatok vannak. Dániában 1536-ban vezették be az egyházi reformokat és jelenleg Margit királynő a Dán Evangélikus-Lutheránus Népegyház vezetője.
Az uralkodó őszintén elmondta azt is, milyen hatalmas feladat volt az oltárterítő elkészítése és először nem is akarta vállalni ezt, de aztán mégis nagy kedvvel vetette bele magát az előkészületekbe.
A szász-anhalti miniszterelnök, Reiner Haselhoff (CDU) elmondta, hogy a tartomány számára a reformáció jubileuma nagyszerű lehetőség arra, hogy nemzetközi szinten is a refomráció országaként mutatkozzanak be és ebből profitáljanak is. De hozzátette azt is, hogy a jövőt illetően nyitottan és ökumenikus keretek között kell emlékezni és ünnepelni.