Fischl Vilmos ismertette: az imahét üzenete, hogy az Istennek van ereje, hatalma a világban és az emberek életén. Emellett a rendezvény minden napja külön vezérgondolatot kapott, ezek alapján minden közösség a maga szokásai és hagyományai szerint tarthatja meg az imahéthez kacsolódó programjait - tette hozzá.
A főtitkár közlése szerint a 2018-as imahét anyagát a karibi ökumenikus csoport készítette azzal a szándékkal, hogy felhívják a figyelmet a rabszolgaság modern kori formáira, hiszen annak régi intézménye, az emberi méltóságtól való megfosztás az ő térségükben még a múlt században is jelen volt.
Fischl Vilmos felidézte, hogy az ökumenikus imahét hagyománya Skóciából indult, 1740-ben egy észak-amerikai eredetű pünkösdi mozgalom imádkozott először a más felekezetűekért más felekezetekkel együtt. Az imahét ezt követően még sokáig nem évről évre ismétlődő esemény volt, de csatlakoztak ahhoz a protestánsok mellett a katolikusok, az evangélikusok, majd az ortodoxok is. Magyarországon csaknem negyedszázados múltra tekint vissza az ökumenikus imahét - tette hozzá a főtitkár.