A keddi tanácskozást Hölvényi György, kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő, a munkacsoport társelnöke, valamint Antonio Tajani, az Európai Parlament olasz alelnöke kezdeményezte azzal a céllal, hogy bemutassák a vallások békés és aktív együttélését a sokszínű albán modell tanulságai alapján.
Antonio Tajani parlamenti alelnök köszöntőjében rámutatott, hogy Albánia pozitív üzenetet hordoz Európa számára. Az országban élők mindennapjaikkal bizonyítják, hogy lehetséges a béke keresztények, zsidók és muszlimok között.
A néppárti politikus elmondta, hogy a brüsszeli találkozó a Szent Egyed katolikus közösség tavaly szeptemberi tiranai vallásközi konferenciájának szellemiségét viszi tovább, amely a Vallások a békéért címet viselte.
Hölvényi György előadásában arra emlékeztetett, hogy Ferenc pápa 2014-ben Albániát választotta első apostoli látogatásának helyszínéül, amellyel ráirányította a nemzetközi figyelmet a vallások együttélésének sikeres albán modelljére.
A magyar néppárti képviselő hangsúlyozta, hogy az embertelen és harcosan ateista tiranai kommunista rezsim alatt valamennyi egyház és vallási közösség évtizedeken át teljes elnyomásnak és üldöztetésnek volt kitéve. Mára ezek a közösségek szellemiségükben újjáéledtek és egymást megértve békében élnek.
Yisroel Finman albániai zsidó főrabbi aláhúzta, hogy csak a tisztelet lehet az emberek közötti tartós béke alapja. A másik fél indítékainak és szellemiségének megértése komoly erőfeszítést igényel mind az egyén, mind a közösségek szintjén, de csak ez képez biztos alapot egy tartós együttéléshez.
A Szent Egyed Közösség katolikus lelkiségi mozgalom tevékenységét és a közösség által képviselt párbeszéd kultúrájának fontosságát Alberto Quattrucci, az Emberek és Vallások-program főtitkára mutatta be. Előadásában hangsúlyozta, hogy a közösség Assisi Szent Ferenc szellemében tevékenykedik nem csupán a vallások közötti megértésért, hanem a vallási és a nem vallásos csoportok között is. A párbeszéd segítségével a vallásoknak szövetségre kell lépniük, hogy a békés együttélésről példát mutassanak – hangsúlyozta a főtitkár.
Albánia legnagyobb vallási közösségét jelentő muszlim közösség nevében Ali Zaimi elmondta, hogy Albánia az iszlám pozitív és működő modelljét kínálja Európa számára. Közösségük nem a helytelenül értelmezett és ellenségképekre épülő iszlámot mutatja a kontinensnek, hanem a Korán valós tanítása alapján a sokszínűség tiszteletére építő, szélsőségektől mentes vallást.