Zaklatók, áldozatok, szemlélők: az iskolai erőszak – Szemléletváltás szükséges a kortárs megfélemlítés megítélésében

Zaklatók, áldozatok, szemlélők: az iskolai erőszak – Szemléletváltás szükséges a kortárs megfélemlítés megítélésében

Share this content.

Forrás: Harmat Kiadó, fotó: Amdala Hírportál
Budapest – A hazánkban is egyre nagyobb figyelmet követelő kortárs bántalmazás témájában tartottak 2014. szeptember 30-án könyvbemutatóval egybekötött sajtóbeszélgetést az Aranytíz Kultúrházban, amelyen felszólalt többek között dr. Herczog Mária az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja és Reményiné Csekeő Borbála a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője. A beszélgetés alapjául szolgáló kötet a gyermeknevelés terén nemzetközi bestseller szerző, Barbara Coloroso Zaklatók, áldozatok, szemlélők: az iskolai erőszak című könyve a várakozások szerint hazánkban is komoly változást eredményezhet a bullying, vagyis a kortárs megfélemlítés felismerésében és kezelésében – segítséget nyújtva a pedagógusok, iskolapszichológusok és a szülők számára. A kötetet bekerült a Nemzeti Kulturális Alap Márai programjába is.

A hazai kutatások szerint Magyarországon minden negyedik-ötödik gyermek válik bántalmazás áldozatává az iskolában, amelynek leggyakoribb formája a cukkolás, cikizés, a megszégyenítő megviccelés és a kiközösítés, de a testi erőszak is szerepel a gyakori bántalmazások listáján. Ismerős iskolai helyzetkép: a társait terrorizáló gyerek, a kiszemelt áldozat, aki nem mer segítséget kérni, a tétlen szemlélők, valamint a felnőttek, akik ártatlan „ugratásnak”, a gyermekkor velejárójának tekintik az erőszakot. Miért és hogyan válik egy gyermek zaklatóvá, illetve célponttá, netán egy személyben mindkettővé, miként tartja fönt ezt az állapotot a szemlélők jelenléte, és hogyan szakíthatja meg a szülő és a pedagógus azt a folyamatot, amely mindhárom szerepkörben súlyos lelki traumákkal járhat?

Barbara Coloroso Zaklatók, áldozatok, szemlélők: Az iskolai erőszak című, számtalan nyelvre lefordított Books for a Better Life Award Winner díjas hiánypótló kötete új szemléletet hoz a kortárs megfélemlítés megközelítésében – nemcsak konkrét lépéseket javasolva a szakembereknek és a szülőknek, hanem megelőző stratégiákat, irányelveket is adva a biztonságot nyújtó iskolák, aktív közösségek megteremtéséhez.

Aki kortársaitól folyamatos piszkálódás, megfélemlítés, bántalmazás elszenvedője, aki nem képes megbirkózni a helyzettel, nemcsak elszigetelődik társaitól, hanem mivel folyamatosan túlélési stratégiákra kénytelen koncentrálni, a kreativitását, tanulási hajlandóságát, sőt idővel a teljes életkedvét is elveszítheti. Ezzel a kötettel szeretnénk a hazánkban is egyre súlyosabb kérdésben olyan nemzetközi tapasztalatokat megosztani, amellyel már előrébb járnak a kérdés megoldásában – utalt a kötet létjogosultságára és a szokatlanul aktív fogadtatásra dr. Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója.

A kiadó a könyvben alkalmazott megközelítést pedagógusok, gyermekgondozással, családsegítéssel, pedagógusképzéssel foglalkozó szakemberek és szülők elé tárva párbeszédet kíván kezdeményezni ennek a kezdetben többnyire csak lappangó, ám annál komolyabb következményekkel járó probléma felismerése és kezelése terén.

A könyvhöz kapcsolódóan a kortárs bántalmazás témájában október 9-én a Falk1 Rendezvényközpontban a pedagógusszakma képviselői számára Tapolyai Emőke pszichológus tart előadást az Élet Katedrális szervezésében.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!