A Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ kiállítóterében 70 év – 70 kép címmel rendezték meg Budai Tibor életmű-kiállítását. A több mint ötven egyéni és százötven csoportos kiállításon bemutatkozó művész életművéből százöt alkotáson keresztül – a korai művektől a természetábrázoláson át, a történelmi témájú alkotásokig – láthatnak válogatást a látogatók.
„A természet, az élet szeretete, a felelős ember gondolkodása, küzdése jelenik meg minden egyes alkotásán, jelezve, hogy az élet él és élni akar” – fogalmazott megnyitóbeszédében a művész alkotásairól M. Nagy Péter. Az újságíró kiemelte, hogy Budai Tibor természetábrázolásával széles körben találkozhatunk, hiszen Scmidt Egon Kossuth-díjas ornitológussal együttműködve számos könyv jelent már meg Budai illusztrációival. „A harmónia – vagy annak keresése nem máson alapul, mint a folyamatos megfigyelésen, a látvány szemmel történő lefotózásán, bevésésén, azon, hogy minden részlet rögzüljön, s a valóság hű másaként vagy éppen átlényegüléseként jelenjen meg a rajzlapon” – hangsúlyozta M. Nagy Péter.
A természeten túl az irodalom sem áll távol a grafikustól, ezt az a több mint kétezer mű is igazolja, mely novellák, versek és mesék ihletésére született. „Irodalmi illusztrációi tökéletes képi megjelenítői az írott irodalomnak. Az Irodalmi arcképtár címmel kiadott, az általános iskolai tananyaghoz kapcsolódó mappájának lapjai nem csak a művek szellemiségéhez visznek közelebb, de nagyban segítik a gyerekeket abban is, hogy elképzeljék, milyen volt például a régi korok vitézeinek páncélja, milyen öltözékben és fegyverekkel harcoltak a törökök” – emelte ki a Gárdonyi Géza vagy Fekete István műveit is illusztráló Budai Tibor alkotásairól M. Nagy Péter. Utóbbi megállapítások – mint ahogyan a kiállításmegnyitón is elhangzott – összekapcsolódnak a művész katonai témájú alkotásaival is, hiszen a részletekig kidolgozott, valósághű művek többek között bemutatják, hogy „milyen egyenruhát viseltek a katonák, milyen kardot használtak, s milyen ágyúval lőttek.”
E témájában széles életmű mégsem morzsolódóik fel, hanem összekapcsolódik és egységet alkot, melynek alapja a mesterségbeli tudás. „Legyen szó rézkarcról, ceruza vagy tusrajzról, akvarellről vagy olajképről, nézzük akár az illusztrációkat, vagy a gondolati grafikákat, Budai minden alkotásán átsüt a mesterségbeli tudás. Ez jóval több a tehetségnél, a rajzkészségnél, ez valóban tudás: tudása a természetnek, az állatoknak, az embernek, a minket körülvevő világnak. Tudása az életnek” – hangsúlyozta M. Nagy Péter.
Budai Tibor
1946. március 19-én született Budapesten. Mesterei Bálint Géza, Lelkes István és Tamás Ervin festőművészek voltak.
Az Ybl Miklós Építőipari Technikumot 1960-1964 között végezte el, később a Dési Hubert István Kör tagja lett. 1966 óta kiállító művész. 1976-1981 között tagja a Művészeti Alap Fiatal Képzőművészek Országos Egyesületének. 1993 óta tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének (MAOE). 1975-ben Lengyelországban, 1976-ban a Szovjetunióban volt tanulmányúton.
50 egyéni és 150 országos- és nemzetközi csoportos kiállításon vett részt. 102 könyvet és és 2000 novellát, verset, mesét illusztrált.
Műveit számos közgyűjtemény őrzi, így alkotásai megtalálhatók többek között a Magyar Nemzeti Galériában, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, a Déri Múzeumban, a Janus Pannonius Múzeumban, a Szombathelyi Képtárban és a Vatikáni Múzeumban is.
70 év – 70 kép
– Budai Tibor kiállítása
A kiállítás 2016. április 29-ig vasárnap kivételével naponta 13-tól 18 óráig tekinthető meg.
A belépés díjtalan.