A soproni evangélikus gyülekezet évszázadai

A soproni evangélikus gyülekezet évszázadai

Share this content.

Forrás: reformacio.mnl.gov
Sopron – A közelmúltban látott napvilágot a Soproni Evangélikus Egyházközség Gyűjteményei anyagát bemutató kiállítási katalógus magyar és német nyelven.

A Soproni Evangélikus Egyházközség Gyűjteményei 2016 őszére újultak meg, s a Soproni Evangélikus Múzeum is ekkor jelentkezett új állandó kiállításával, amely a soproni gyülekezet hosszú évszázadokra nyúló történetét mutatja be időrendben haladva egészen a 20. századi eseményekig.

A Soproni Evangélikus Egyházközség évtizedek óta közérdekű muzeális gyűjteményt tart fenn, amelynek fő gyűjtőköre az egyháztörténet és az egyházművészet. A gyűjtemény gyűjtőterülete Sopron és a volt Sopron vármegye területe. A soproni gyűjtemény tárgyi, kéziratos és nyomtatott anyagokat is őriz, s a 17. század közepe óta gyűjti az ország első evangélikus gyülekezetének történetével, életével és működésével kapcsolatos anyagokat. Sokféle kuriózum, értékes ritkaság idézi a majd' fél évezredes első evangélikus gyülekezet múltját, gazdagságát. A gyülekezet jeles lelkészei már a 16. század folyamán különös figyelmet fordítottak – a hitélet gyakorlása mellett – a művészetek és a tudomány pártolására. Nemcsak kátékat és ágendákat írtak, hanem könyvtárat és iskolát is alapítottak, s létrehozták a liturgikus ötvösművészeti tárgyak gyűjteményét. A levéltár iratanyaga 1533 óta gyarapodik folyamatosan. A könyvtár anyagában találunk kódexeket, s nagy számban incunabulumokat (ősnyomtatványokat). Különösen gazdag gyűjteménnyel rendelkezik a könyvtár a különféle Luther-kiadványokból. E gazdag gyűjtemény értékeiből válogatva készült az állandó kiállítás.

A két nyelven – magyarul és németül – megjelent kiállítási katalógus egyrészt tartalmazza a gyülekezet rövid történetét, másrészt az állandó kiállítás egységei szerint haladva színes fotókkal kíséri végig és magyarázza a tárlat anyagát 110 oldalon.

Az állandó kiállítás kurátorai: dr. Szála Erzsébet, dr. Krisch András és Tóthné Szlavkovszky Mariann voltak.

A kiállítási katalógust írta és szerkesztette: dr. Krisch András és Tóthné Szlavkovszky Mariann.

A kötet megjelenését a Reformáció Emlékbizottság, Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyarországi Evangélikus Egyház Gyűjteményi Tanácsa támogatta.

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!