Az LVSZ bevételei 780 millió euróra növekedtek

Az LVSZ bevételei 780 millió euróra növekedtek

Share this content.

Forrás: LWI, fordítás: Horváth-Bolla Zsuzsanna
Windhoek – Bár világméretű pénzügyi kihívások korában élünk, mégis a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) financiális tartalékai az elmúlt hét évben folyamatosan növekedtek – így foglalta össze Christina Jackson-Skelton, az LVSZ pénzügyi bizottságának elöljárója jelentésében a szövetség jelenlegi anyagi helyzetét, a namíbiai Windhoekben tartott 12. nagygyűlés delegáltjai előtt.

„Egy olyan időben, amikor sok egyház vagy egyházközeli szervezet anyagi kihívásokkal küzd, hálásak lehetünk, ha az LVSZ növekvő tartalékaira tekintünk” – mondta Jackson-Skelton.

Az LVSZ csak úgy tudja misszióját teljesíteni, hogy tagegyházai, a vele szövetséges szervezetek és az ökumenikus partnerei is támogatják a szervezetet. Együtt többek vagyunk pusztán pénzügyi partnereknél” – mondta Jackson-Skelton, aki az Amerikai Evangélikus Egyház misszióért felelős igazgatója és az Amerikai Evangélikus Egyház Alapítványi Alapjának elnöke is egyben.

Bevételek és kiadások

A pénzügyi bizottság elöljárójának jelentése szerint az LVSZ éves bevételei az eddigi finanszírozók csökkenő befizetéseinek ellenére, és a kedvezőtlen árfolyamváltozások ellenére is a 2010-es 76 millió euróról 151 millió euróra növekedtek 2016-ra. Ez 75 millió eurós növekedést jelent, azaz 98 százalékos emelkedést. Az éves összes kiadás is 75 millióról 140 millióra emelkedett. Az összes bevétel 2010 és 2016 között 779,3 millió euró volt, de az LVSZ csak 746 millió eurót adott ki, hogy stratégiai prioritásait támogassa.

Összesen 11 millió euró, vagyis két százalék folyt teológiai, ökumenikus, vallásközi és globális felelősségvállalás címen a teológiai és nyilvános bizonyságtétel részleg számára.

55 millió eurót, azaz hét százalékot kapott a missziói és fejlesztési részleg, hogy a tagegyházak missziói és közösségépítő munkáját támogathassa. A segély és fejlesztési munkára, amelyet a világszolgálat végez, összesen 520 millió eurót, azaz 70 százalékot fordítottak, és 143 millió eurót, azaz 19 százalékot adtakki az LVSZ által fenntartott Augusta Victoria nevű kelet-jeruzsálemi kórház működésére.

A szervezeti támogatás, a tervezés és orientációs részleg, a főtitkári iroda és az LVSZ vezető grémiumainak fenntartása a hét év alatt 17 millió euróba került, ami két százaléka a kiadásoknak. 
A növekedés magyarázata egyebek mellett a megerősített, célhoz kötött támogatások voltak, a krízisterületeken, ahol az LVSZ világszolgálata dolgozik, és azok a megnövekedett egészségügyi szolgáltatások, amelyeket az Augusta Viktoria Kórházban végeznek. A növekedést részben kiegyenlítette a misszió és fejlesztési részleg munkájára fordított összegek csökkentése is.

Rizikó és fenntarthatóság

Az LVSZ számára döntő intézkedéseknek nevezte a finanszírozási stratégia szempontjából Jackson-Skelton az eddigi stratégia átgondolását, a tartalékok mobilizálására egy iroda létrehozását és egy fenntarthatóság szempontjából fontos projekt elindítását.

Az előadó köszönetet mondott az egyházközösség irodájában dolgozó csapatnak: „Szisztematikus, diszciplinált és proaktív bevetéssel az LVSZ a rizikókat sikeresen menedzselte”, köztük az árfolyamváltozásokat, a bevételkieséseket és a magas, folyamatban lévő költségeket.

Tagdíjak

A fair tagegyházi hozzájárulás, a tagegyházak méretétől függetlenül, a világ minden részében élő egyházak számára biztosítja az LVSZ munkájában és életében való azonos részvételt. 2010 és 2016 között a hozzájárulás 16,8 millió euró volt, az évek alatt 2,3 millió és 2,6 millió között mozgott. A tagdíjakat fizető egyházak száma 85 és 115 közötti volt.

Alapítványi alap

Az LVSZ alapítványi alapja – amelyet 1999-ben hoztak létre azzal a céllal, hogy megnöveljék az anyagi stabilitást és így az LVSZ üzemeltetéséhez szükséges kiadásokat fenntarthatóan biztosítsák – 2016-tal bezáróan 14,58 svájci frankot hozott, a célként kitűzött 20 millió svájci frank helyett. Az alapítvány fenntarthatóan támogatja az LVSZ programjait.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!